Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Wywiady
Piotr Piotrowicz (archiwum prywatne)
Piotr Piotrowicz (archiwum prywatne)
O sytuacji w Szwecji w związku z pandemią koronwirusa, z mieszkającym od sześciu lat w Sztokholmie Piotrem Piotrowiczem rozmawiał, Przemysław Gołyński.

Czy z Pana obserwacji wynika, że koronawiwrus faktycznie Szwecji nie zamroził i ludzie prowadzą tam życie tak jak do tej pory?

- Tak, ludzie żyją tak samo, jak wcześniej. Te małe ustępstwa, których codziennie dokonują, są naprawdę mikroskopijne. Trzeba ten okres podzielić na kilka etapów. Kiedy ta pandemia przyszła do Europy, ludzie tutaj byli tak samo przestraszeni, jak wszędzie indziej. Oczekiwano wtedy, że pojawią się zakazy i obostrzenia. Ludzie nawet przed wprowadzeniem tych rekomendacji chcieli sami się zabezpieczać. Zaczęli zdalnie pracować. Kiedy mieli wyjść do restauracji, one oczywiście były i są otwarte, to jednak wybrali, by zostać w domu. Ten drugi okres, który jest obecnie kontynuowany, to podczas tych luźnych rekomendacji, ludzie się mniej do nich stosują. W swoim codziennym życiu przestrzegają jedynie tego słynnego mycia rąk i jeżeli są chorzy, to zostają w domach.

Czyli można powiedzieć, że Szwedzi nie przestraszyli się koronawirusa i nie przeraża ich fakt, że podczas tej pandemii zmarło do tej pory ponad 1500 osób?

- Tak. Tak naprawdę to są tylko liczby, które prezentowane są w mediach, czy na stronach internetowych. Obywatele całkowicie ufają, w to, co mówi rząd, który z kolei sugeruje się tym, co przedstawia Urząd Zdrowia Publicznego.

Chociaż pojawiały się protesty naukowców. Ostatni miał miejsce na łamach dziennika Dagens Nyheter, gdzie opublikowano list otwarty 22 uczonych nauk medycznych. Skrytykowali w nim przyjętą przez Urząd Zdrowia Publicznego strategię walki z pandemią. Jednak nie zmieniło to poglądu władz, że jest ona jedna, słuszna i pewna, prawda?

- Prawda, zgadza się całkowicie. Piłeczka została szybko przez Urząd Zdrowia Publicznego odbita w bardzo prosty sposób. Odpowiedziano, że to my, mamy najlepszych uczonych. Wiemy, co robimy i to nas należy się słuchać. i co ważne, obywatele przyjęli te wyjaśnienia z ulgą. Tu w Szwecji to bardziej ludzie zajmują się swoimi domami, swoją pracą. Tym gdzie pojedzie się na wakacje albo tym, co się zje na lunch. Ludzie żyją tu bardzo wygodnie, zgodnie z założeniem, że jeżeli problem nie dotyczy mnie bezpośrednio, to się nim nie zajmuje. W przypadku koronawirusa uznano, że to problem rządu.

Jak Pan się odniesie do poglądu reprezentowanego przez część Szwedów, że skoro, jest pandemia to, muszą być ofiary i lepiej, gdy są nimi osoby starsze?

- To jest takie typowe dla Szwedów myślenie kolektywne. Mieszkańcy Szwecji starają się działać jako kolektyw czy jako stado, które bardziej interesuje się utrzymaniu działania społeczeństwa niż życiem jednostki.

Dziękuję za rozmowę.

Piotr Piotrowicz jest od lat związany z piłką nożną w Szwecji jako były piłkarz, a obecnie trener drużyn młodzieżowych i seniorskich. Zawodowo zajmuje się IT w sektorze edukacji.
Koronawirus jest problemem rządu. Rozmowa z Piotrem Piotrowiczem
 

Zobacz także

2020-04-15, godz. 12:17 Najgorsze jeszcze przed nami Z Marią Halkiewicz, pielęgniarką oddziału intensywnej terapii szpitala Karolinska Nowa w Sztokholmie rozmawiał Przemysław Gołyński.Jak wygląda obecnie… » więcej 2020-01-15, godz. 14:34 Solidarność broni praw Polaków Związek Zawodowy Solidarność zazwyczaj kojarzy nam się z ruchem społecznym, który w latach PRL-u wywalczył dla nas wolność. Okazuje się, że związek… » więcej 2019-12-18, godz. 11:27 Malmö - stolica szarej strefy Malmö od kilkunastu lat boryka się z segregacją. Wiele osób twierdzi, że to właśnie ona jest głównym przyczynkiem wzrostu przestępczości wśród nieletnich… » więcej 2019-10-09, godz. 12:35 Szwecja staje się krajem III świata 36-letni Chang Frick jest właścicielem "Nyheter Idag", jednego z najpoczytniejszych w Szwecji niezależnych portali informacyjnych. Urodził się na południu… » więcej 2019-08-28, godz. 12:59 Wywiad z Pawłem Ruszkiewiczem, dyrektorem Instytutu Polskiego w Sztokholmie Instytut Polski w Sztokholmie zapowiada wzmożoną aktywność w promowaniu w Szwecji polskiej kultury, sztuki, historii, nauki. O nowych wyzwaniach, możliwościach… » więcej 2019-05-08, godz. 18:04 "Będziemy waszą Arką Noego" - wywiad z Samehem Egyptsonem W wielu krajach powstały w Egipcie ruch Bractwa Muzułmańskiego traktowany jest jako organizacja terrorystyczna. W Szwecji jego zwolennicy stali się przywódcami… » więcej 2018-12-17, godz. 18:42 "Zostanę w Szwecji zamordowany" Luai Ahmed jest uchodźcą z Jemenu, gdzie razem z matką walczył o prawa człowieka. W Szwecji, jako jeden z niewielu imigrantów z Bliskiego Wschodu, publicznie… » więcej