Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com
W Skandynawii wielki zawód. "Polacy w niedziele, ponownie wybrali prawicowego nacjonalistę, który zdobył ich głosy dzięki rasistowskiej i homofobicznej narracji.

Polska nie skorzystała z trzech dekad demokracji i zmierza ku faszystowskiej dyktaturze" grzmią skandynawscy komentatorzy.

Są zgodni co do tego, że takiego kraju w Unii tolerować, ani finansować nie można, i oczekują od Komisji Europejskiej podjęcia "stanowczych działań".

Najbardziej twardy ton słychać w Szwecji. Tam od kilku dekad dominuje lewicowo-liberalna narracja. Zdani na łaskę państwa Szwedzi nie mają wyjścia. Dążenie do konsensu wartości stało się ich obywatelskim obowiązkiem. Wszelkie odstępstwa, traktowane są przez większość społeczeństwa niemalże jak zdrada państwa.

Zauważył to niedawno fiński Jari Ehrnrooth, fiński docent socjologi i historii kultury. Naukowiec twierdzi, że Szwecja przekształca się obecnie w totalitarną demokrację podobną do tej, do której podczas Rewolucji Francuskiej dążyli jakobini. Ehrnrooth podkreśla, że działania podejmowane przez tamtejszych polityków różnych opcji, przypominają idealizm socjalistyczny i mesjanistyczne marzenie o zgodzie i pokoju.

To właśnie dzięki utopijnym mrzonkom tamtejsi rządzący, stają się oporni na wyzwania rzeczywistości i na rozwiązywanie faktycznych problemów obywateli. Nie potrafią dostrzec zagrożeń dla społeczeństwa. Gwałty, strzelaniny, czy pandemia dotyka przecież przeważenie tylko wykluczonych, słabych na zdrowiui nieaktywnych zawodowo.

Konstruktywizm społeczny w połączeniu z wrodzoną uległością Szwedów wobec rządzących, tworzy dziś kraj, który za kilka lat może osiągnąć swój cel; stać się mocarstwem zbudowanym na darwinistycznych wartościach i na dążeniu do zniewolenia umysłów o których kiedyś pisał Miłosz.

Powtórka z historii?
Być może, ale tym razem na pewno bez potrzeby użycia przemocy fizycznej. Tej się przecież brzydzą i wyrzekają.
 

Zobacz także

2020-09-22, godz. 17:43 Kto ostro gra W ostatnich dniach szwedzkie media wiele miejsca poświeciły dwóm piłkarzom. Jednym z nich był kapitan naszej reprezentacji — Robert Lewandowski. Zacznę… » więcej 2020-09-15, godz. 20:17 Ostry kurs budzi Szwedów Przywódcy 13 kościołów chrześcijańskich w Szwecji, w tym katolicki kardynał Arborelius jednogłośnie zaprotestowali przeciwko paleniu świętej dla muzułmanów… » więcej 2020-09-08, godz. 18:09 Quo vadis ... Szwecjo? Większość z nas zadaje sobie następujące pytanie; jak to możliwe, że w tak tolerancyjnym i nowoczesnym kraju za jaki uchodzi Szwecja, integracja okazała… » więcej 2020-09-01, godz. 17:49 Zrozumieć Solidarność 40. rocznica podpisania w Szczecinie oraz Gdańsku porozumień kończących strajki w Polsce przeszła w Szwecji, niestety bez większego echa. W publicznym radio… » więcej 2020-08-25, godz. 17:38 "Last night in Sweden" O tym, że integracja w Skandynawii dużej części migrantów z Bliskiego Wschodu nie przebiega zgodnie z założeniami, mało kogo dziś dziwi. Również polityków… » więcej 2020-08-19, godz. 06:51 Odporni na argumenty Są na świecie chyba tylko dwa kraje, których władze twierdzą, że zasłanianie nosa i ust w czasie pandemii koronawirusa jest bezużyteczne. Jednym z nich… » więcej 2020-08-11, godz. 18:28 Magdala na warunkowym Odnoszę wrażenie, że część naszych posłów i polityków, zwłaszcza po tej opozycyjnej stronie, wykazuje ujmując to najdelikatniej; ogromną naiwność… » więcej 2020-08-04, godz. 17:31 Tragedia w Norsborg Kule z karabinu maszynowego typu AK-47 wystrzelone z samochodu, miały trafić w jednego z noszących kamizelki kuloodporne członka gangu działającego w okolicach… » więcej 2020-07-28, godz. 17:55 Piekło kobiet Zakładając, że Konwencja Stambulska faktycznie lepiej od kodeksu karnego i skuteczniej chroni kobiety i dzieci od przemocy w rodzinie, to problem ten na przykład… » więcej 2020-07-22, godz. 16:44 Flam vs szwedzkie państwo Zgodnie z art. 291 o prawie autorskim, każdemu z nas wolno korzystać z cudzych utworów na potrzeby parodii, pastiszu lub karykatury. Nie mówiąc już o artystach!… » więcej
12345