Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
fot: Przemysław Gołyński (Radio Szczecin)
fot: Przemysław Gołyński (Radio Szczecin)
O tym, że integracja w Skandynawii dużej części migrantów z Bliskiego Wschodu nie przebiega zgodnie z założeniami, mało kogo dziś dziwi. Również polityków z partii centrowych i liberalnych, czy nawet centrolewicowych, tak jak ma to miejsce np. w Danii.

Tamtejszy, wspierany przez lewicę socjaldemokratyczny rząd premier Mette Fredereksen, wdrożył kilka miesięcy temu specjalny program repatriacyjny. Dzięki któremu, osoby powracające do swojej ojczyzny mogą otrzymać od duńskiego państwa, odpowiednią finansową gratyfikację. Natomiast przymusowo deportuje się migrantów, którzy popełnili w Danii przestępstwo.

Zgoła inaczej, mają się sprawy w Norwegii i Szwecji gdzie rządzący wciąż łudzą się, że niedawni mieszkańcy Bliskiego Wschodu czy płn. Afryki pragną zmienić się w progresywnych Szwedów, czy Norwegów. Prawdziwą plagą wielu norweskich miast są mnożące się napady rabunkowe, których sprawcami są młodzi imigranci często tworzący nieformalne grupy na kształt gangów. W Szwecji natomiast, oprócz przemocy ze strony nowoprzybyłych wobec rodowitych mieszkańców kraju nie ustają strzelaniny. W tym roku odnotowano tam już 210 tego typu zdarzeń. 24 osoby poniosły śmierć, w tym 12-letnia dziewczynka częściowo polskiego pochodzenia oraz jeden nieletni.

- Jestem pewien, że również premier Stefan Lofven jest zaniepokojony obecną sytuacją. Niepotrzebnie straciliśmy kolejny rok na przegadanie tego tematu. Rząd nie zrobił w tej kwestii niczego. Sprawowanie władzy wymaga odpowiedzialność, mówił kilka dni temu lider centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej Ulf Kristersson.

Wrogo nastawieni do reszty społeczeństwa islamiści, którzy wespół z gangami wydają się mocno trzymać w garści mieszkańców przedmieść, ostatnio czują się na tyle bezkarni, że w jednej z dzielnic Göteborga gdzie obecnie trwają gangsterskie porachunki, ustawili własne uliczne rogatki.

W Malmö natomiast prawdopodobnie na wieść o tym, że w piątek ma tam dojść do publicznego spalenia Koranu, przez kilka dni z rzędu, nieznani sprawcy dewastowali położony w owianej złą sławą dzielnicy Rosengard, protestancki kościół. Okazało się, że znajdująca się w nim figura Chrystusa, została zniszczona, a tamtejszy proboszcz musiał wynająć ochronę.

Niewykluczone, że podczas tegorocznej kampanii prezydenckiej, Donald Trump przywoła niepokoje w Szwecji jako przykład nieodpowiedzialności rządu socliberałów, tak jak zrobił to słynnym "Look at wiat happener last night in Sweden" w 2017 roku.
 

Zobacz także

2020-11-25, godz. 12:33 Podwójne standardy Kiedy rządy Polski i Węgier zagroziły, że zablokują budżet unijny ze względu na mechanizm praworządności, w Szwecji po raz kolejny pojawiły się w mediach… » więcej 2020-11-18, godz. 17:15 Druga fala miała ominąć Szwecję Latem, kiedy w Europie liczba przypadków zakażeń koronawirusem wyraźnie zmalała, w Szwecji ogłoszono, że druga fala pandemii oszczędzi ten kraj. Anders… » więcej 2020-11-04, godz. 14:20 Liberalizacja prawa aborcyjnego w Szwecji zajęła 10 lat Droga do aborcji "na żądanie" była w Szwecji długa i kręta. Do 1938 roku tego rodzaju zabiegi były tam całkowicie zakazane. Później była dopuszczana… » więcej 2020-10-28, godz. 13:44 Ostrożni W Szwecji, gdzie rząd sam siebie nazywa najbardziej feministycznym na świecie, informacje dotyczące protestów kobiet w Polsce oczywiście trafiają do serwisów… » więcej 2020-10-21, godz. 13:16 Szwedzi nie panikują Od wczoraj mieszkańców województwa Uppsala uprasza się o unikanie kontaktów z osobami niebędącymi współlokatorami. Odradza się uczestniczenia w prywatnych… » więcej 2020-10-14, godz. 14:03 Wolność po szwedzku Grupa 11 deputowanych partii socjaldemokratycznej złożyła w komisji edukacji szwedzkiego parlamentu wniosek o zbadanie przez Riksdag możliwości wprowadzenia… » więcej 2020-10-07, godz. 11:05 Rasizm w Szwedzkim Radiu? Trzydziestu dziewięciu pracowników Szwedzkiego Radia, w liście otwartym do swoich przełożonych, zarzucili im tolerowanie w rozgłośniach publicznego nadawcy… » więcej 2020-09-29, godz. 18:55 Kto ma na sumieniu ofiary katastrofy promu Estonia? Opublikowany w poniedziałek w Szwecji film dokumentalny na temat zatonięcia we wrześniu 1994 roku na Bałtyku, estońskiego promu Estonia, który pochłonął… » więcej 2020-09-22, godz. 17:43 Kto ostro gra W ostatnich dniach szwedzkie media wiele miejsca poświeciły dwóm piłkarzom. Jednym z nich był kapitan naszej reprezentacji — Robert Lewandowski. Zacznę… » więcej 2020-09-15, godz. 20:17 Ostry kurs budzi Szwedów Przywódcy 13 kościołów chrześcijańskich w Szwecji, w tym katolicki kardynał Arborelius jednogłośnie zaprotestowali przeciwko paleniu świętej dla muzułmanów… » więcej
12345