Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
"Dziękujemy Ci Szwecjo za wsparcie ..." - ogłoszenia Ambasady RP w Sztokholmie zamieszczone 31.08.2020 w dzienniku Aftonbladet v
"Dziękujemy Ci Szwecjo za wsparcie ..." - ogłoszenia Ambasady RP w Sztokholmie zamieszczone 31.08.2020 w dzienniku Aftonbladet v
40. rocznica podpisania w Szczecinie oraz Gdańsku porozumień kończących strajki w Polsce przeszła w Szwecji, niestety bez większego echa. W publicznym radio czy telewizji nie było o tym nawet najmniejszej wzmianki.

Liberalny dziennik Dagens Nyheter kierowany przez urodzonego w Szwecji, ale mówiącego po polsku Petera Wolodarskiego, zdobył się na artykuł, którego naczelnym przesłaniem było porównanie obecnych protestów przeciwko Łukaszence, do powstającego w 1980 roku wolnego i niezależnego związku zawodowego Solidarność.

30 sierpnia autor opublikowanego artykułu na łamach gazety Svenska Dagbladet, który cztery dekady temu, był naocznym świadkiem historycznej w dziejach PRL pierwszej kapitulacji komunistycznej władzy twierdzi, że wolność obywateli dzisiejszej Polski jest teraz zagrożona. Z obu tych artykułów bije wielkie rozczarowanie Szwedów.

Podczas sierpniowych strajków 40 lat temu w Szwecji mało kto nie był Polakami zachwycony. Nie to, co we wrześniu 1939 roku, kiedy szwedzkim władzom, jawiliśmy się raczej jako pozbawieni wyobraźni awanturnicy. Państwo dobrobytu powstało dzięki szwedzkiemu ruchowi robotniczemu. Dlatego już w sierpniu '80 oprócz szwedzkich dziennikarzy pojawili się w Polsce również działacze socjaldemokratycznej centrali związków zawodowych.

Miesiąc później gdańska Solidarność już otrzymała pomoc w postaci sprzętu graficznego, którego wysyłkę zorganizowali szwedzcy działacze związkowi. Oficjalnymi kanałami pomoc trwała do czasu ogłoszenia stanu wojennego. Później w nielegalny przerzut maszyn graficznych angażowało się wielu szwedzkich związkowców a ich centrala, zajmowała się organizacją pomocy humanitarnej dla Polski.

Szwedzi nigdy nie potrafili zrozumieć, dlaczego na bramach strajkujących zakładów pomiędzy kwiatami tkwiły wplecione tam obrazy Chrystusa, czy też Papieża-Polaka. Szwedzkich związkowców denerwowały obrazki modlących się w czasie strajków robotników i niosących im duchową posługę księży.

Bez bagażu polskich doświadczeń nie tylko Szwedom jest trudno zrozumieć prawdziwe powody ówczesnego zrywu Polaków, jak i ideałów późniejszej Solidarności.

Chociaż, czy my sami je dzisiaj rozumiemy?
 

Zobacz także

2020-11-25, godz. 12:33 Podwójne standardy Kiedy rządy Polski i Węgier zagroziły, że zablokują budżet unijny ze względu na mechanizm praworządności, w Szwecji po raz kolejny pojawiły się w mediach… » więcej 2020-11-18, godz. 17:15 Druga fala miała ominąć Szwecję Latem, kiedy w Europie liczba przypadków zakażeń koronawirusem wyraźnie zmalała, w Szwecji ogłoszono, że druga fala pandemii oszczędzi ten kraj. Anders… » więcej 2020-11-04, godz. 14:20 Liberalizacja prawa aborcyjnego w Szwecji zajęła 10 lat Droga do aborcji "na żądanie" była w Szwecji długa i kręta. Do 1938 roku tego rodzaju zabiegi były tam całkowicie zakazane. Później była dopuszczana… » więcej 2020-10-28, godz. 13:44 Ostrożni W Szwecji, gdzie rząd sam siebie nazywa najbardziej feministycznym na świecie, informacje dotyczące protestów kobiet w Polsce oczywiście trafiają do serwisów… » więcej 2020-10-21, godz. 13:16 Szwedzi nie panikują Od wczoraj mieszkańców województwa Uppsala uprasza się o unikanie kontaktów z osobami niebędącymi współlokatorami. Odradza się uczestniczenia w prywatnych… » więcej 2020-10-14, godz. 14:03 Wolność po szwedzku Grupa 11 deputowanych partii socjaldemokratycznej złożyła w komisji edukacji szwedzkiego parlamentu wniosek o zbadanie przez Riksdag możliwości wprowadzenia… » więcej 2020-10-07, godz. 11:05 Rasizm w Szwedzkim Radiu? Trzydziestu dziewięciu pracowników Szwedzkiego Radia, w liście otwartym do swoich przełożonych, zarzucili im tolerowanie w rozgłośniach publicznego nadawcy… » więcej 2020-09-29, godz. 18:55 Kto ma na sumieniu ofiary katastrofy promu Estonia? Opublikowany w poniedziałek w Szwecji film dokumentalny na temat zatonięcia we wrześniu 1994 roku na Bałtyku, estońskiego promu Estonia, który pochłonął… » więcej 2020-09-22, godz. 17:43 Kto ostro gra W ostatnich dniach szwedzkie media wiele miejsca poświeciły dwóm piłkarzom. Jednym z nich był kapitan naszej reprezentacji — Robert Lewandowski. Zacznę… » więcej 2020-09-15, godz. 20:17 Ostry kurs budzi Szwedów Przywódcy 13 kościołów chrześcijańskich w Szwecji, w tym katolicki kardynał Arborelius jednogłośnie zaprotestowali przeciwko paleniu świętej dla muzułmanów… » więcej
12345