Premier Löfven parę dni temu stanowczo potwierdził, że Szwecja razem z 24 innymi krajami członkowskimi nie cofnie się ani o krok z wynegocjowanego wcześniej projektu unijnego budżetu oraz funduszu odbudowy.
Dlaczego Morawiecki i Orban, nie zgadzają się na wprowadzenie mechanizmu, dzięki któremu ktoś miałby według niejasnych kryteriów decydować czy w Polsce i na Węgrzech przestrzegana jest praworządność, o tym nikt nie chce Szwedom opowiedzieć. Chętnie za to pisze się, że w tych krajach panuje zamordyzm, ciemnota i wszechogarniająca korupcja. Zupełnie tak jakby w Europie Wschodniej czas się zatrzymał.
Dla dużej części społeczeństwa o mentalności teletubisiów wydaje się to zupełnie prawdopodobne. Dodajmy, że kiedy w Polsce rządziła inna opcja polityczna, przeciętny Svensson patrzył podobnie na sąsiadów po drugiej stronie Bałtyku. Teraz kiedy "polscy nacjonaliści" obsadzają z politycznego klucza sędziów i odmawiają kobietom prawa do aborcji na życzenie, jasne staje się, że Polacy powinni zapomnieć o budowie kolejnych kilometrów autostrad za nie swoje pieniądze. Grożenie wetem tratowane jest jak bezczelność ze strony buńczucznych Polaków.
Kiedy jednak unijne dyrektywy, zagrażają szwedzkiemu porządkowi prawnemu mowa, jest o niedopuszczalnej i daleko idącej ingerencji w kwestie niepowiązane z unijnymi traktatami. Jednym z takich przykładów jest przyjęcie pod koniec października przez Komisję Europejską projektu o płacy minimalnej.
- Jestem przeciwna próbie mieszania się Brukseli w proces ustalania wynagrodzeń. Ten obszar należy do kompetencji państw członkowskich, powiedziała szwedzka minister pracy, Eva Nordmark.
W Szwecji wysokość płac jest efektem umów zbiorowych między pracodawcami a związkami zawodowymi, bez udziału ze strony rządu. Te kształtują się na satysfakcjonującym obie strony poziomie. Ustalenie płacy minimalnej w Szwecji oznaczałoby zerwanie z tą tradycją sięgającą lat 30. XX wieku. Ostatecznie Szwecji obiecano, że nowa dyrektywa w tej kwestii nie będzie jej dotyczyła.
Warto przypomnieć, że projekt ten jest elementem Europejskiego filaru praw socjalnych podpisanego przez wszystkie państwa członkowskie podczas szczytu społecznego w Göteborgu 17 listopada 2017 r.