Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
Frerdrick Federley źródło: www.facebook.com/FFederley
Frerdrick Federley źródło: www.facebook.com/FFederley
Fredrick Federley, to nie byle jakiś tam trzeciorzędny eurodeputowany. Mowa o wiceprzewodniczącym partii Centrum, która cieszy się poparciem 8 procent Szwedów. Jest również zastępcą szefa trzeciego co do wielkości ugrupowania w Parlamencie Europejskim „Odnówmy Europę”, zrzeszającego progresywnych liberałów.

Urodzony w 1978 roku Federley swoją polityczną karierę rozpoczął w młodzieżówce agrarnej partii Centrum, takiego szwedzkiego odpowiednika polskiego PSL. W 2002 roku, kiedy został jej przewodniczącym, rozpoczął wraz z obecną szefową tej partii Annie Lööf udaną próbę jej przekształcenia w nowoczesną liberalną partię.

W 2006 roku Federley został wybrany posłem do Riskdagu. Swoją medialną popularność zdobył, cztery lata później, kiedy ogłosił się Ursulą af Drakbane, pierwszą Drag Queen szwedzkiego parlamentu.

Stał się wtedy dla wielu swoich rodaków uosobieniem systemu wartości, dla których niektórzy Szwedzi wolą w ogródku wywiesić tęczową flagę zamiast tej w narodowych barwach. Federley został pupilem kolorowych magazynów i plotkarskich portali. Dzięki czemu w 2014 roku łatwo zdobył mandat eurodeputowanego.

Tydzień temu polityk poinformował na Facebooku, że źle się czuje i musi odpocząć od polityki. Do końca stycznia będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim. Federley napisał, że powodem jego złego samopoczucia są medialne doniesienia o tym, że od kilku miesięcy jego życiowym partnerem jest skazany za pedofilię 42-letni Szwed. Polityk przyznał, że są one prawdziwe i tym samym, że mieszka w domu ze zwyrodnialcem, skazanym między innymi za 22 brutalne gwałty na mających 6 i 9 lat córkach jego byłej konkubiny.

Jeszcze 27 czerwca europoseł protestował na Facebooku, przeciwko jeżdżącej po ulicach Warszawy ciężarówce z hasłem „Stop pedofilii” sugerującym związek z tzw. Lobby LGBT.

Pomimo skandalu, Fredrick Federley nie zrzekł się mandatu europosła ani nie zrezygnował z funkcji w partii Centrum. Wziął po prostu L4 do końca stycznia. Jego fani pocieszali go na Facebooku wpisami o tym, że miłość jest ślepa lub że również kobiety wiążą się często z przestępcami.

Media publiczne w Szwecji jeszcze do wczoraj nie podawały szczegółów powodu zawieszenia działalności przez Federley’a. To szczególnie znamienne, że to właśnie radio i telewizja, piętnujące do tej pory nawet najdrobniejsze przypadki niewłaściwych zachowań osób publicznych, postanowiły milczeć.

Te same publiczne media rok temu nie miały najmniejszych oporów, aby opisywać romans lokalnej polityk partii Socjaldemokratycznej Niny Burchardt z deputowanym prawicowej partii Szwedzkich Demokratów. Wielokrotnie podkreślano wtedy, słowami jej partyjnych kolegów, że zrobiła coś niegodnego.

Burchadt zmuszono ostatecznie do opuszczenia partii.
 

Zobacz także

2021-02-17, godz. 14:32 Prawdziwa cnota krytyk się nie boi Szwedzi poddawani są praniu mózgu, strategia Urzędu Zdrowia Publicznego zakładała poświęcenie życia osób starszych i uzyskania odporności stadnej a jej… » więcej 2021-02-10, godz. 14:28 Sąd kapturowy wydał wyrok U naszych północnych sąsiadów rynek zakładów buchmacherskich przypomina szwedzki stół na raucie organizowanym przez państwową spółkę. Do 2019 roku… » więcej 2021-02-03, godz. 14:28 Postawmy na szwedzki atom Szwecja w budowę lądowych farm wiatrowych zainwestowała do tej pory ponad 100 miliardów koron, czyli oko 45 miliardów złotych. Zgodnie z dotychczasowymi… » więcej 2021-01-27, godz. 12:56 Sto lat szwedzkiej demokracji Sto lat temu Szwedki otrzymały prawa wyborcze. W Szwecji rocznica obchodzona jest jako święto narodzin demokracji w tym kraju. Szwedzi od dekad wręcz pragną… » więcej 2021-01-20, godz. 14:30 Duńska odpowiedzialność vs szwedzka pycha Za każdym razem, kiedy słyszę z ust polskich polityków lub (co gorzej) ekspertów tezę o tym, że powinniśmy przyjąć szwedzką strategię walki z pandemią… » więcej 2021-01-13, godz. 14:30 Członkostwo Szwecji w NATO to mrzonka Koalicja socjaldemokratów z Zielonymi, która rządzi obecnie w Szwecji, wychodzi od wielu lat z założenia, że członkostwo w NATO przyniesie krajowi większe… » więcej 2020-12-30, godz. 14:03 Rok pod znakiem zarazy Odchodzący w niesławie rok, nie oszczędził nikogo. Pandemia koronawirusa tak samo dotkliwie doświadczyła Polaków mieszkających w kraju, jak i tych na emigracji… » więcej 2020-12-23, godz. 17:38 Styl "V" ma już 35 lat Pamięć ludzka jest krótka. Któż bowiem dziś pamięta o tym, że 35 lat temu szwedzki skoczek narciarski, zrewolucjonizował tę dyscyplinę sportu zimowego?… » więcej 2020-12-16, godz. 12:54 Cel uświęca środki Zrównoważony rozwój, zielona transformacja czy bezemisyjna gospodarka to hasła, które wywołują w większości z nas pozytywne skojarzenia. Któż bowiem… » więcej 2020-12-09, godz. 15:25 Winni imigranci? Zmęczenie na pokerowej twarzy głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella rzuca się ostatnio w oczy. Jednak cały czas jest on nadal dla przeważającej części… » więcej
12345