Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
Rządy Finlandii, Danii, a nawet Szwecji w ciągu ostatnich dwóch lat zaostrzyły swoje przepisy imigracyjne. Powodem są problemy związane z integracją imigrantów ze społeczeństwami tych skandynawskich krajów.

Podczas, gdy w Danii czy Finlandii władze dochodzą do wniosku, że asymilacja i integracja imigrantów pochodzących z krajów muzułmańskich jest wręcz niemożliwa, to w Szwecji wciąż panuje wśród rządzących przekonanie, że jest to wykonalne.

W Danii tamtejszy rząd postanowił diametralnie zmienić swoją politykę imigracyjną.

Do tej pory była nastawiona na pomaganie imigrantom w integracji z Duńczykami. Kilka tygodni temu tamtejszy parlament przyjął rządowy pakiet ustaw, które mają ułatwić, a nawet czasami wymusić powrót imigrantów do swoich krajów.

Uchodźcy, którzy starają się w Danii o azyl, mogą jedynie liczyć na czasowe pozwolenie na pobyt. Założenie jest takie, że kiedy w ich ojczyznach zakończy się zbrojny konflikt, to nie otrzymają przedłużenia prawa do pobytu i będą musieli powrócić do kraju swojego pochodzenia. Dodatkowo, od teraz każdy imigrant, który popełni w Danii ciężkie przestępstwo, zostanie automatycznie wydalony z kraju.

W tym celu państwo zakupiło od jednej z uczelni wyższych bezludną wyspę, na której powstanie "centrum deportacyjne".

W Finlandii rząd stara się przyśpieszyć przymusową deportację Irakijczyków, których wniosek o pobyt został odrzucony. Ma to związek z rosnącą w kraju liczbą gwałtów i przestępstw na tle seksualnym popełnionych przez imigrantów pochodzących z Bliskiego Wschodu. Fiński rząd polecił ustalić czy umowy międzynarodowe - które Finlandia ratyfikowała kilkadziesiąt lat temu - są obecnie zgodne z krajowym prawem. Chodzi przede wszystkim o te zapisy, które chronią prawa uchodźców przed deportacją.

W Szwecji - gdzie integracja imigrantów ze społeczeństwem stała się dla wielu Szwedów oczywistą mrzonką - władze starają się nie widzieć problemu. Oficjalna narracja: imigranci stanowią dla Szwecji drogocenny zasób, dzięki któremu kraj może patrzeć z optymizmem w przyszłość. Tymczasem każdy uchodźca kosztuje państwo rocznie netto 74 tys. koron, czyli około 30 tys. złotych. Obliczenia pochodzą od rządowej grupy ekspertów ministerstwa finansów, badającej wydatki państwa.

Okazuje się, że problemy społeczne związane z porażką systemu, który nie zdołał zintegrować dużej części mieszkających w Szwecji muzułmanów nie są ich winą, a samych Szwedów. Tak twierdzi „młodzieżówka” partii Zielonych.

Według jej przedstawicieli, którzy opublikowali w mediach list otwarty w tej sprawie, wszystkiemu winny jest wrodzony szowinizm Szwedów. To oni odpowiadają na przykład za strzelaniny w Sztokholmie bowiem nie chcą integrować się z urodzonymi w Krajach III Świata, imigrantami.

Młodzi politycy twierdzą, że Szwedzi tylko częściowo otwierają się na obcych. Nie przeszkadzają im niektóre zwyczaje innych kultur, czy ich potrawy, ale nie potrafią całkowicie zaakceptować ludzi pochodzących z Bliskiego Wschodu czy Afryki.

Proces globalizacji świata postępuje. Wbrew prawicowym nacjonalistom i dzięki zmianom klimatycznym. Dlatego: musimy ponownie próbować wygrać demokrację. Próby tylko wtedy będą owocne, kiedy będziemy potrafili się w pokoju integrować. Jeśli nam się to nie powiedzie, to strzelaniny na przedmieściach okażą się jedynie przedsmakiem tego, co będzie nas czekać w najbliższej przyszłości ” - napisali młodzi politycy partii Zielonych.

PRZEMYSŁAW GOŁYŃSKI
Felieton Przemysława Gołyńskiego (Radio Szczecin)
 

Zobacz także

2019-07-10, godz. 12:24 Polacy nie dorośli do szwedzkich wartości Sprawa zwolnienia pracownika krakowskiego sklepu IKEA stała się głośna również w Skandynawii. Tamtejsze media jednogłośnie stanęły murem za meblowym… » więcej 2019-06-27, godz. 07:47 Nie pomogła nawet ABBA Międzynarodowy Komitet Olimpijski podczas zgromadzenia członków MKOl-u w Lozannie zdecydował, że gospodarzami zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku będą… » więcej 2019-06-19, godz. 10:39 Midsommar, czyli bój o truskawkę Pojutrze Szwedzi obchodzić będą swoje ulubione święto - Midsommar, czyli letnie przesilenie. W Szwecji jest bardziej popularne od Świąt Bożego Narodzenia… » więcej 2019-06-12, godz. 11:11 Szwecja latem kusi Szwecja jako kierunek turystyczny jest dla większości z nas wciąż droga. Tego lata jednak ze względu na rekordowo niską wartość korony w stosunku do złotówki… » więcej 2019-06-05, godz. 13:06 Święto Ognia czy Święto Flagi? Od 1916 roku 6. dzień czerwca obchodzony był jako Dzień Flagi Szwecji. W 1983 roku dzień ten zyskał status święta narodowego. W ten sposób chciano upamiętnić… » więcej 2019-05-28, godz. 14:42 Rząd Szwecji na cenzurowanym Nękanie i prześladowanie w miejscu pracy osób pochodzenia żydowskiego ze względu na ich pochodzenie to nie mobbing, a przejaw antysemityzmu. Trwający od… » więcej 2019-05-22, godz. 14:04 Szwedzkie wybory, a nie: europejskie Za cztery dni wybierzemy 52 posłów do Parlamentu Europejskiego. 21 wybiorą Szwedzi. Czy będą to posłowie przychylni Polsce, czy też nie? Ostatnie sondaże… » więcej 2019-05-15, godz. 14:16 Eurowizyjna szajba? Szwedzi szaleją za Eurowizją. Do tego stopnia, że od kilkunastu już lat wyłonienie reprezentanta Trzech Koron jest procesem z udziałem widzów, który trwa… » więcej 2019-04-24, godz. 13:27 Ratować swoich! 25 kwietnia mijają dokładnie 74 lata od dnia kiedy ostatni konwój - złożony z 20 białych autobusów Szwedzkiego Czerwonego Krzyża wypełnionych prawie tysiącem… » więcej 2019-04-17, godz. 13:37 Czym chata bogata W niedzielnym wywiadzie dla dziennika Dagens Nyheter premier Szwecji Stefan Löfven ostrzegł, że państwa które nadal będą blokowały przyjęcie wspólnej… » więcej
678910