Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
Fot. Melker Dahlstrand/Sveriges riksdag
Fot. Melker Dahlstrand/Sveriges riksdag
Dla większości rządów europejskich państw jest jasne, że ich obywatele, którzy kilka lat temu wyjechali do Syrii i Iraku, by stać się tam bojownikami kalifatu powinni wrócić i zostać osądzeni w kraju, którego są obywatelami. Inaczej sprawa wygląda w Szwecji.

Dla rządu premiera Stefana Löfvena sprawa powrotu do kraju terrorystów i ich rodzin do kraju jest wyjątkowo kłopotliwa. Do tej pory kilkadziesiąt osób, które na własną rękę powróciło do Szwecji z wojennej wyprawy nie zostało pociągniętych do odpowiedzialności karnej. Co więcej: służby specjalne wiedzą niezwykle mało na temat tego, co szwedzcy najemnicy tzw. Państwa Islamskiego, robili tam na miejscu.

Często mają związane ręce bowiem nie posiadają odpowiednich narzędzi. Na przykład: by skutecznie ich śledzić. Rząd wielokrotnie zapowiadał wprowadzenie przepisów dających służbom większe możliwości inwigilacji, ale wciąż ich brakuje.

Ponadto w Szwecji przynależność do organizacji terrorystycznej nadal nie jest zakazana. Władze samorządowe natomiast chętnie służą profesjonalną pomocą psychologiczną. Szczególnie dla kobiet i dzieci. Niewielu jednak z tej pomocy korzysta, bo osoby te nie mają ochoty się ujawniać.

Przebywającym w niewoli Kurdów w Syrii kilkudziesięciu terrorystom ze szwedzkim paszportem Szwecja odmawia konsularnej pomocy w powrocie do kraju. Szwedzi mają jednak kłopot z potępieniem podjętego kilka lat temu przez te osoby świadomego wyboru. Niektórzy uważają również, że ISIS niewiele ma wspólnego z islamem, a jest tylko patriarchalną organizacją zbudowaną na fundamencie męskiej kultury przemocy.

- Islamscy ekstremiści nie chcą, aby feminiści, aktywiści na rzecz ochrony środowiska i samotne matki mogły żyć w pokoju. ISIS jest przykładem na to, co może się wydarzyć, kiedy męska kultura przemocy bez przeszkód może wykorzystywać swoje narzędzia władzy. Ofiarami tzw. Państwa Islamskiego w regionie konfliktu byli najczęściej muzułmanie i mniejszości narodowe. Żyjący w pokoju i wolności muzułmanie zdecydowanie odcinają się od radykalnego islamu, którego ISIS chce być orędownikiem. Tak naprawdę służą oni jedynie śmierci - powiedziała podczas debaty w Riksdagu deputowana partii Lewica, Linda Snecker.

W wypowiedziach udzielanych szwedzkim mediom byli bojownicy kalifatu utrzymują, że nie byli do końca świadomi w czym będą uczestniczyć. Niektórzy z nich twierdzą, że nie brali udziału w walkach. Mówią, że liczą na rozsądek rządzących.

Szwedzi woleliby uniknąć sądzenia w kraju swoich obywateli, którzy z własnej woli przyłączyli się do ISIS. Minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg zaproponował - w czwartek w Brukseli - powołanie Międzynarodowego Trybunału ds. Zbrodni tzw. Państwa Islamskiego. Inicjatywa spotkała się z dość chłodnym przyjęciem. Jedynie Niemcy zwietrzyli szansę, by po raz pierwszy od czasów drugiej wojny światowej wystąpić w roli oskarżycieli, a nie oskarżonych.

Jeśliby ów trybunał powstał to prawdopodobnie Niemcy, w odróżnieniu od Szwedów, nie będą sądzić własnych obywateli. Otóż niemiecki rząd pracuje nad ustawą umożliwiającą odebranie obywatelstwa osobom biorącym udział w wojnie po stronie ISIS.

Szwedzi takiego rozwiązania nie biorą pod uwagę.

PRZEMYSŁAW GOŁYŃSKI
Felieton Przemysława Gołyńskiego (Radio Szczecin)
 

Zobacz także

2019-07-10, godz. 12:24 Polacy nie dorośli do szwedzkich wartości Sprawa zwolnienia pracownika krakowskiego sklepu IKEA stała się głośna również w Skandynawii. Tamtejsze media jednogłośnie stanęły murem za meblowym… » więcej 2019-06-27, godz. 07:47 Nie pomogła nawet ABBA Międzynarodowy Komitet Olimpijski podczas zgromadzenia członków MKOl-u w Lozannie zdecydował, że gospodarzami zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku będą… » więcej 2019-06-19, godz. 10:39 Midsommar, czyli bój o truskawkę Pojutrze Szwedzi obchodzić będą swoje ulubione święto - Midsommar, czyli letnie przesilenie. W Szwecji jest bardziej popularne od Świąt Bożego Narodzenia… » więcej 2019-06-12, godz. 11:11 Szwecja latem kusi Szwecja jako kierunek turystyczny jest dla większości z nas wciąż droga. Tego lata jednak ze względu na rekordowo niską wartość korony w stosunku do złotówki… » więcej 2019-06-05, godz. 13:06 Święto Ognia czy Święto Flagi? Od 1916 roku 6. dzień czerwca obchodzony był jako Dzień Flagi Szwecji. W 1983 roku dzień ten zyskał status święta narodowego. W ten sposób chciano upamiętnić… » więcej 2019-05-28, godz. 14:42 Rząd Szwecji na cenzurowanym Nękanie i prześladowanie w miejscu pracy osób pochodzenia żydowskiego ze względu na ich pochodzenie to nie mobbing, a przejaw antysemityzmu. Trwający od… » więcej 2019-05-22, godz. 14:04 Szwedzkie wybory, a nie: europejskie Za cztery dni wybierzemy 52 posłów do Parlamentu Europejskiego. 21 wybiorą Szwedzi. Czy będą to posłowie przychylni Polsce, czy też nie? Ostatnie sondaże… » więcej 2019-05-15, godz. 14:16 Eurowizyjna szajba? Szwedzi szaleją za Eurowizją. Do tego stopnia, że od kilkunastu już lat wyłonienie reprezentanta Trzech Koron jest procesem z udziałem widzów, który trwa… » więcej 2019-04-24, godz. 13:27 Ratować swoich! 25 kwietnia mijają dokładnie 74 lata od dnia kiedy ostatni konwój - złożony z 20 białych autobusów Szwedzkiego Czerwonego Krzyża wypełnionych prawie tysiącem… » więcej 2019-04-17, godz. 13:37 Czym chata bogata W niedzielnym wywiadzie dla dziennika Dagens Nyheter premier Szwecji Stefan Löfven ostrzegł, że państwa które nadal będą blokowały przyjęcie wspólnej… » więcej
678910