Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
Fot. Przemysław Gołyński
Fot. Przemysław Gołyński
źródło: https://www.facebook.com/gretathunbergsweden/
źródło: https://www.facebook.com/gretathunbergsweden/
Fot. Przemysław Gołyński
Fot. Przemysław Gołyński
Fot. Przemysław Gołyński
Fot. Przemysław Gołyński
Młoda Szwedka, Greta Thunberg stała się na świecie twarzą ruchu młodzieży na rzecz ochrony klimatu.

Aktywiści ochrony środowiska oraz sympatycy lewicy 16-letnią Gretę Thunberg porównują do współczesnej Joanny d’Arc. Parafia Szwedzkiego Kościoła Luterańskiego w Limhamn w Malmö okrzyknęła ją mesjaszem naszych czasów. Znany hokeista Börje Salming chce, aby nastolatka wkrótce została premierem Szwecji. Politycy norweskiej partii socjalistycznej nominowali ją do Nagrody Nobla.

Szwedzkie media zgodnie powtarzają, że popularność Grety na świecie jest równa tej, jaką w latach 70. cieszyła się ABBA. Jedno jest pewne: Szwedzi otrzymali (brzydko mówiąc) kolejną eksportową markę "Made in Sweden i będą z niej dumni, choćby okazała się wydmuszką.Niestety, wiele przemawia za tym, że właśnie tak jest w tym przypadku.

Zanim przedstawię fakty na poparcie tej tezy chciałbym zaznaczyć, że osobiście uważam, iż to dobrze, że dzieci troszczą się o środowisko i mają świadomość, że odpowiednie zachowanie i nawyki mogą pozytywnie wpływać na otaczające nas środowisko. Oburza natomiast to, że dorośli wykorzystują nieletnich, by czerpać z nich zyski. Chodzi zarówno o te materialne jak i polityczne.Greta Thunberg jest córką szwedzkiej śpiewaczki operowej i celebrytki Maleny Ernman. Jej ojciec Svante jest aktorem, producentem operowym oraz menedżerem swojej żony. 24 sierpnia 2018 roku para wydała książkę, w której oprócz wyrzutów sumienia z powodu sposobu życia, który niszczy klimat opisuje także m.in. problemy Grety i jej siostry Beaty związane z chorobą Asperberga, na którą cierpią obie dziewczynki.Cztery dni wcześniej Greta rozpoczęła swój szkolny strajk przed budynkiem Riksdagu.

W tym samym dniu jej zdjęcie zrobione "przypadkowo" w tym miejscu publikuje w mediach społecznościowych Ingemar Renzhog, założyciel firmy We Don't Have Time. Firma przedstawia się bardziej jako ruch społeczny i angażuje w internecie miliony ludzi.

Zarówno Renzhog jak i matka Grety brali wcześniej razem udział w galach i konferencjach organizowanych przez fundacje działające na rzecz ochrony klimatu.

 Kilka godzin później lewicowy dziennik Aftonbladet publikuje pierwszy artykuł o proteście Grety. Dzień przed ukazaniem się książki jej rodziców gazeta Dagens Nyheter publikuje obszerny wywiad z jej matką i ilustruje go zdjęciem dziewczynki strajkującej w obronie klimatu. 

Od tego momentu Greta staje się symbolem - prowadzonej w szwedzkich mediach od miesięcy - kampanii, której przekaz jest prosty: ”jeśli nic nie zrobimy, ziemia za 10 lat przestanie istnieć”.

O proteście Grety mówią media na całym świecie. W październiku w dzienniku The New Yorker pojawia się obszerny artykuł o szkolnym strajku Grety z linkiem na stronę We Don't Have Time. 26 listopada 2018 roku spółka Renzhoga informuje o emisji akcji. Miesiąc wcześniej Greta zostaje doradcą fundacji o tej samej nazwie i zasiada w jej zarządzie. W grudniu nastolatka zabiera głos na konferencji klimatycznej w Katowicach, później przemawia na forum ONZ.

W lutym Greta Thunberg informuje media, że "z uwagi na brak czasu" opuszcza fundację We Don't Have Time. 

W prospekcie emisyjnym spółki - dostępnym dla każdego w sieci - jej nazwisko pojawia się 11 razy. Ingemar Renzhog twierdzi, że jego przedsięwzięcie nie ma na celu osiągnięcia zysków. Spółka We Don't Have Time jest obecnie warta około 15 milionów koron. Po sprzedaży akcji - która ma ruszyć 22 kwietnia - jej wartość może sięgnąć 72 milionów koron, czyli prawie 8 milionów dolarów.

PRZEMYSŁAW GOŁYŃSKI
Felieton Przemysława Gołyńskiego [Radio Szczecin]
 

Zobacz także

2019-06-27, godz. 07:47 Nie pomogła nawet ABBA Międzynarodowy Komitet Olimpijski podczas zgromadzenia członków MKOl-u w Lozannie zdecydował, że gospodarzami zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku będą… » więcej 2019-06-19, godz. 10:39 Midsommar, czyli bój o truskawkę Pojutrze Szwedzi obchodzić będą swoje ulubione święto - Midsommar, czyli letnie przesilenie. W Szwecji jest bardziej popularne od Świąt Bożego Narodzenia… » więcej 2019-06-12, godz. 11:11 Szwecja latem kusi Szwecja jako kierunek turystyczny jest dla większości z nas wciąż droga. Tego lata jednak ze względu na rekordowo niską wartość korony w stosunku do złotówki… » więcej 2019-06-05, godz. 13:06 Święto Ognia czy Święto Flagi? Od 1916 roku 6. dzień czerwca obchodzony był jako Dzień Flagi Szwecji. W 1983 roku dzień ten zyskał status święta narodowego. W ten sposób chciano upamiętnić… » więcej 2019-05-28, godz. 14:42 Rząd Szwecji na cenzurowanym Nękanie i prześladowanie w miejscu pracy osób pochodzenia żydowskiego ze względu na ich pochodzenie to nie mobbing, a przejaw antysemityzmu. Trwający od… » więcej 2019-05-22, godz. 14:04 Szwedzkie wybory, a nie: europejskie Za cztery dni wybierzemy 52 posłów do Parlamentu Europejskiego. 21 wybiorą Szwedzi. Czy będą to posłowie przychylni Polsce, czy też nie? Ostatnie sondaże… » więcej 2019-05-15, godz. 14:16 Eurowizyjna szajba? Szwedzi szaleją za Eurowizją. Do tego stopnia, że od kilkunastu już lat wyłonienie reprezentanta Trzech Koron jest procesem z udziałem widzów, który trwa… » więcej 2019-04-24, godz. 13:27 Ratować swoich! 25 kwietnia mijają dokładnie 74 lata od dnia kiedy ostatni konwój - złożony z 20 białych autobusów Szwedzkiego Czerwonego Krzyża wypełnionych prawie tysiącem… » więcej 2019-04-17, godz. 13:37 Czym chata bogata W niedzielnym wywiadzie dla dziennika Dagens Nyheter premier Szwecji Stefan Löfven ostrzegł, że państwa które nadal będą blokowały przyjęcie wspólnej… » więcej 2019-04-10, godz. 20:59 Wolno mówić wszystko. Byleby dobrze! Kiedy w 1766 roku szwedzki parlament - Riksdag - zniósł cenzurę słowa drukowanego, Szwecja cieszyła się pierwszą na świecie ustawą gwarantującą obywatelom… » więcej
678910