Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
źródło: https://www.facebook.com/AmbasadaSzwecji/
źródło: https://www.facebook.com/AmbasadaSzwecji/
W tym roku przypada setna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Szwecją. Choć sama rocznica przypada na dzień 3 czerwca, to zapowiadana na środę wizyta w Warszawie minister spraw zagranicznych Margot Wallström skłoniła mnie do sprawdzenia, w jaki sposób oba kraje będą obchodzić owe wydarzenie.

Refleksem wykazał się ambasador Szwecji w Polsce, pan Stefan Gullgren, który już 21 stycznia opublikował w mediach społecznościowych - wypowiedziane poprawną polszczyzną - krótkie przemówienie. Jak na dyplomatę przystało mówił o nas jako o sąsiadach dzielących wspólną historię, o dobrej, ożywionej współpracy gospodarczej, kulturalnej i politycznej.

Jeśli chodzi o współpracę polityczną, to wieje tu zdecydowanie chłodem. Na stronie internetowej szwedzkiego MSZ, został opublikowany raport dotyczący przestrzegania praw człowieka, demokracji oraz praworządności w Polsce. Nie znajdziemy w nim zrozumienia dla podejmowanych przez polskie władze od 2015 roku reform.

Oprócz tego wytyka się nam, niewdrożenie Konwencji Stambulskiej o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Szwedom nie podoba się nasze prawo aborcyjne i możliwość odmowy usunięcia dziecka przez lekarza powołującego się na klauzulę sumienia. Przytacza się informacje organizacji pozarządowych mówiące o rosnącej liczbie ataków nienawiści na osoby LGBT. W raporcie czytamy również, że w ciągu ostatniej dekady zmalały obszary biedy i wzrosły wynagrodzenia. Słowem - dziki kraj!

Od kilku miesięcy, w szwedzkich mediach pojawiają się artykuły przedstawiające sytuację w Polsce w krzywym zwierciadle. Są w nich zawarte często półprawdy i insynuacje. Wyłaniający się z nich obraz Polski jest w większości przypadków niesprawiedliwy, stronniczy i nieodpowiadający rzeczywistości.

Z kolei na stronach internetowych naszego MSZ nie znajdziemy niestety opracowania dotyczącego obecnej sytuacji w Szwecji. Ostatni wpis dotyczący tego kraju pochodzi z 22 lutego i dotyczy ostrzeżenia dla podróżujących do Szwecji, który mówi o trzecim stopniu zagrożenia terrorystycznego.

Choć minister Wallström odwołała swoją środową wizytę w Warszawie, to setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Szwecją a Polską w sposób mistrzowski wykorzystuje szwedzkie MSZ. W ramach obchodów jubileuszu ambasada Szwecji w Warszawie nagrała serię filmików pod tytułem "Szwedzka teoria sukcesu - kobiety w biznesie". Dyrektorzy (z reguły kobiety) dużych, działających w Polsce firm ze Szwecji opowiadają w nich, jak osiągnęli swój sukces i jak ważna jest obecność kobiet na decyzyjnych stanowiskach w biznesie.

Kolejny raz pokazują nam Szwedzi jak wykorzystywać tego typu wydarzenia do własnego politycznego marketingu. Brakuje nam tych umiejętności. Może coś się w tym temacie zmieni, jeśli w końcu nasze MSZ obsadzi ambasadora w Sztokholmie? Jeśli będzie to możliwe w tym roku, to można przypuszczać, że będzie to nasza forma obchodów stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Szwecją i Polską.
 

Zobacz także

2019-07-10, godz. 12:24 Polacy nie dorośli do szwedzkich wartości Sprawa zwolnienia pracownika krakowskiego sklepu IKEA stała się głośna również w Skandynawii. Tamtejsze media jednogłośnie stanęły murem za meblowym… » więcej 2019-06-27, godz. 07:47 Nie pomogła nawet ABBA Międzynarodowy Komitet Olimpijski podczas zgromadzenia członków MKOl-u w Lozannie zdecydował, że gospodarzami zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku będą… » więcej 2019-06-19, godz. 10:39 Midsommar, czyli bój o truskawkę Pojutrze Szwedzi obchodzić będą swoje ulubione święto - Midsommar, czyli letnie przesilenie. W Szwecji jest bardziej popularne od Świąt Bożego Narodzenia… » więcej 2019-06-12, godz. 11:11 Szwecja latem kusi Szwecja jako kierunek turystyczny jest dla większości z nas wciąż droga. Tego lata jednak ze względu na rekordowo niską wartość korony w stosunku do złotówki… » więcej 2019-06-05, godz. 13:06 Święto Ognia czy Święto Flagi? Od 1916 roku 6. dzień czerwca obchodzony był jako Dzień Flagi Szwecji. W 1983 roku dzień ten zyskał status święta narodowego. W ten sposób chciano upamiętnić… » więcej 2019-05-28, godz. 14:42 Rząd Szwecji na cenzurowanym Nękanie i prześladowanie w miejscu pracy osób pochodzenia żydowskiego ze względu na ich pochodzenie to nie mobbing, a przejaw antysemityzmu. Trwający od… » więcej 2019-05-22, godz. 14:04 Szwedzkie wybory, a nie: europejskie Za cztery dni wybierzemy 52 posłów do Parlamentu Europejskiego. 21 wybiorą Szwedzi. Czy będą to posłowie przychylni Polsce, czy też nie? Ostatnie sondaże… » więcej 2019-05-15, godz. 14:16 Eurowizyjna szajba? Szwedzi szaleją za Eurowizją. Do tego stopnia, że od kilkunastu już lat wyłonienie reprezentanta Trzech Koron jest procesem z udziałem widzów, który trwa… » więcej 2019-04-24, godz. 13:27 Ratować swoich! 25 kwietnia mijają dokładnie 74 lata od dnia kiedy ostatni konwój - złożony z 20 białych autobusów Szwedzkiego Czerwonego Krzyża wypełnionych prawie tysiącem… » więcej 2019-04-17, godz. 13:37 Czym chata bogata W niedzielnym wywiadzie dla dziennika Dagens Nyheter premier Szwecji Stefan Löfven ostrzegł, że państwa które nadal będą blokowały przyjęcie wspólnej… » więcej
678910