Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
Fot. pixabay.com / Picudio (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Picudio (CC0 domena publiczna)
Coraz więcej Szwedów uważa, że społeczeństwo powinno opierać się na chrześcijańskich wartościach. Czy oznacza to, że w jednym z najbardziej zlaicyzowanych krajów w Europie odradza się religia?

Ankieta przeprowadzona przez Instytut Badań Społecznych Uniwersytetu Linneusza w Växjö - po wrześniowych wyborach do parlamentu - pokazuje, że w ciągu ostatnich czterech lat o 100 procent wzrósł odsetek Szwedów, dla których ważne są chrześcijańskie wartości. Z 20 procent w 2014 do 40 procent w roku 2018. 

Przekonanie o tym, że wartości chrześcijańskie winny być fundamentem szwedzkiego społeczeństwa wzrosło wśród wszystkich wyborców; najbardziej jednak wśród sympatyków socjaldemokratów i umiarkowanych konserwatystów.

- Interesujące jest to, że przyznają się do niego osoby rzadko odwiedzające kościoły oraz uważające się z agnostyków - zauważył autor badania, profesor Magnus Hagevi.Naukowiec, wyjaśniając przyczynę tego fenomenu twierdzi, że wyborcy kojarzą chrześcijańskie wartości w kontrze do muzułmańskich wartości, które coraz częściej są artykułowane w przestrzeni publicznej przez imigrantów pochodzących z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Wydaje mi się, że jest to częściowo trafna konkluzja. 

Przez ostatnie lata toczą się w Szwecji debaty dotyczące mniejszości muzułmańskiej, której przedstawiciele stają się coraz bardziej roszczeniowi i domagają się wciąż to nowych przywilejów.

Dyskutuje się o publicznym wzywaniu przez muzułmanów do modlitwy, o problemach w zwalczaniu przemocy honorowej, okaleczaniu kobiecych narządów płciowych czy o zmuszaniu nastolatek do wychodzenia za mąż poza granicami Szwecji.

Prowadzi to do refleksji wśród części opinii publicznej. Coraz więcej rodowitych Szwedów kontestuje tworzoną przez polityków nową rzeczywistość, w której prawa jednostki zastępowane są prawami grup społecznych ubranych w szaty męczenników. 

Budzi to - wśród myślących zdroworozsądkowo Szwedów - tęsknotę za wartościami cementującymi ich tożsamość narodową i kulturową.

Te 40 procent wyborców, o których była wcześniej mowa może nawet podświadomie ufa, że tymi wartościami jest chrześcijaństwo. 

Istnieje jeszcze jedna przesłanka, nieujęta przez naukowców, która - moim zdaniem - determinuje przekonanie Szwedów o tym, jak ważną wartością jest chrześcijaństwo w zatrzymaniu przebudowy społeczeństwa opartym na wielokulturowość. Czują, że docelowo doprowadzi to do konieczności uznania zwierzchności tej najsilniejszej.

Tą przesłanką jest strach.Szwedzi w obawie wykluczenia z własnej społeczności, która nie dopuszcza do artykułowania przez jednostki sprzeciwu, używają chrześcijańskich wartości jako narzędzia usprawiedliwiającego ich naturalną niechęć do tego, co inne i obce. 

Szwedzi, mając to na zawsze zaprogramowane w swojej świadomości, nigdy w Szwecji publicznie nie powiedzą, że nie obchodzi ich los człowieka biednego lub ofiarę opresyjnego zachodniego imperializmu.Szwedzcy Demokraci, którzy są drugą siłą polityczną twierdzą, że państwo powinno w pierwszej kolejności zadbać o swoich własnych obywateli i według ich potrzeb budować i umacniać jego struktury. Już samo to stwierdzenie powoduje, że byli do tej pory całkowicie izolowani w parlamencie.

Gotowość do podjęcia z nimi rozmów w kluczowych dla Szwecji sprawach, zadeklarowała przewodnicząca Chrześcijańskich Demokratów, Ebba Busch Tor.

Przypadek?! Nie sądzę!

Przemysław Gołyński
Felieton Przemysława Gołyńskiego (Radio Szczecin)
 

Zobacz także

2019-07-10, godz. 12:24 Polacy nie dorośli do szwedzkich wartości Sprawa zwolnienia pracownika krakowskiego sklepu IKEA stała się głośna również w Skandynawii. Tamtejsze media jednogłośnie stanęły murem za meblowym… » więcej 2019-06-27, godz. 07:47 Nie pomogła nawet ABBA Międzynarodowy Komitet Olimpijski podczas zgromadzenia członków MKOl-u w Lozannie zdecydował, że gospodarzami zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku będą… » więcej 2019-06-19, godz. 10:39 Midsommar, czyli bój o truskawkę Pojutrze Szwedzi obchodzić będą swoje ulubione święto - Midsommar, czyli letnie przesilenie. W Szwecji jest bardziej popularne od Świąt Bożego Narodzenia… » więcej 2019-06-12, godz. 11:11 Szwecja latem kusi Szwecja jako kierunek turystyczny jest dla większości z nas wciąż droga. Tego lata jednak ze względu na rekordowo niską wartość korony w stosunku do złotówki… » więcej 2019-06-05, godz. 13:06 Święto Ognia czy Święto Flagi? Od 1916 roku 6. dzień czerwca obchodzony był jako Dzień Flagi Szwecji. W 1983 roku dzień ten zyskał status święta narodowego. W ten sposób chciano upamiętnić… » więcej 2019-05-28, godz. 14:42 Rząd Szwecji na cenzurowanym Nękanie i prześladowanie w miejscu pracy osób pochodzenia żydowskiego ze względu na ich pochodzenie to nie mobbing, a przejaw antysemityzmu. Trwający od… » więcej 2019-05-22, godz. 14:04 Szwedzkie wybory, a nie: europejskie Za cztery dni wybierzemy 52 posłów do Parlamentu Europejskiego. 21 wybiorą Szwedzi. Czy będą to posłowie przychylni Polsce, czy też nie? Ostatnie sondaże… » więcej 2019-05-15, godz. 14:16 Eurowizyjna szajba? Szwedzi szaleją za Eurowizją. Do tego stopnia, że od kilkunastu już lat wyłonienie reprezentanta Trzech Koron jest procesem z udziałem widzów, który trwa… » więcej 2019-04-24, godz. 13:27 Ratować swoich! 25 kwietnia mijają dokładnie 74 lata od dnia kiedy ostatni konwój - złożony z 20 białych autobusów Szwedzkiego Czerwonego Krzyża wypełnionych prawie tysiącem… » więcej 2019-04-17, godz. 13:37 Czym chata bogata W niedzielnym wywiadzie dla dziennika Dagens Nyheter premier Szwecji Stefan Löfven ostrzegł, że państwa które nadal będą blokowały przyjęcie wspólnej… » więcej
678910