Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
Fot. Przemysław Gołyński [Radio Szczecin]
Fot. Przemysław Gołyński [Radio Szczecin]
Od 1916 roku 6. dzień czerwca obchodzony był jako Dzień Flagi Szwecji. W 1983 roku dzień ten zyskał status święta narodowego. W ten sposób chciano upamiętnić dzień objęcia tronu przez Gustawa Wazę w 1523 roku, po tym jak prowadzone przez niego powstanie odebrało władzę duńskiemu królowi i doprowadziło do końca Unii Kalmarskiej.

Dopiero w 2005 roku szósty dzień czerwca ogłoszono dniem wolnym od pracy.


Szwedzi od lat 90. ubiegłego wieku - choć do dziś są jednym z najbardziej etnocentrycznych narodów Europy - dość niechętnie celebrują 6 czerwca. Zwłaszcza na tle Norwegów Szwedzi wypadają blado.

Jedną z przyczyn, dlaczego nie okazują swojej dumy z historii swojego narodu, jest fakt, że przez ostatnie ponad sto lat - z niedługimi przerwami - kraj rządzony był przez socjaldemokrację i związki zawodowe.

Szwedzki ruch robotniczy przedkładał narodowy patriotyzm nad międzynarodową solidarność ludzi pracy. Po drugiej wojnie światowej Szwedom ciężko było być dumnymi - większość z nich podskórnie odczuwała winę i wstyd za pomoc rządu dla wojennej machiny III Rzeszy.


W latach 70. Szwecja za wszelką cenę chciała odgrywać rolę dobrego samarytanina i mocno postawiła na pomoc humanitarną dla krajów III Świata. Chętnie przyjmowano politycznych uciekinierów z Chile i Libanu.

W 1975 roku parlament zmienił wytyczne polityki imigracyjnej. Od tej chwili obcokrajowcy nie musieli się już asymilować. Postanowiono, że imigranci będą mogli wybierać czy chcą identyfikować się z szwedzką kulturą większości czy wolą zatrzymać i rozwijać własną kulturową tożsamość i język.

W późniejszych latach rozpoczęto wdrażanie polityki opartej na politycznej poprawności, według której wszystko, co kojarzy się z własną narodowością powinno być zastąpione czymś, co jest neutralne. Z czasem własna tradycja, kultura, narodowe symbole stały się dla Szwedów niewygodne i często były powodem do wstydu.


Obecnie tylko nieco 30 procent Szwedów deklaruje, że w różny sposób obchodzi narodowe święto. Kościół Szwecji, czyli ewangelicko-luterański ludowy Kościół do roku 2000 był instytucją państwową. Do dziś należy do niego prawie 6 milionów Szwedów. Jednak to właśnie Kościół Szwecji jest instytucją, która najchętniej zrywa historyczne i kulturowe więzy z szwedzkim narodem.

Coraz więcej parafii decyduje się odwoływać tradycyjne nabożeństwa dla uczniów kończących rok szkolny.


Kilka dni temu szwedzka biskup Eva Brunne stwierdziła, że czasami zauważa, że ma ona o wiele więcej wspólnego ze spotykanymi muzułmanami niż z konserwatywnymi chrześcijanami. Brunne podkreśliła - w wypowiedzi dla szwedzkiego radia - że w każdej religii można znaleźć skrajności. Chrześcijaństwo miało przecież swoje wojny krzyżowe, natomiast - zdaniem pani biskup - islamscy terroryści stanowią bardzo małą cząstkę wyznawców Mahometa.


Może dlatego część Szwedów woli brać udział 6 czerwca w Święcie Ognia kończącym ramadan niż obchodzić narodowe święto?

Przemysław Gołyński
Felieton Przemysława Gołyńskiego [Radio Szczecin]
 

Zobacz także

2019-08-14, godz. 13:33 Mowa nienawiści W ubiegłym tygodniu Beata Mazurek, polska posłanka do Parlamentu Europejskiego, napisała na Twitterze, że niektórzy Szwedzi mają dosyć w swoim kraju zamachów… » więcej 2019-08-07, godz. 17:00 Polityczna poprawność "w służbie narodu" Czy podanie przez policję rysopisu poszukiwanego mężczyzny podejrzanego o ciężkie przestępstwo można nosić znamiona mowy nienawiści? Okazuje się, że… » więcej 2019-07-30, godz. 22:47 No i co pan nam zrobi?! Szwedzki rząd przy każdej możliwej okazji krytykuje Polskę za przeprowadzane reformy sądownictwa. W tamtejszych mediach przedstawia się nas jako kraj rządzony… » więcej 2019-07-24, godz. 11:10 Za chlebem. Ale: w którą stronę?! Budowlańców, stolarzy, monterów, spawaczy czy hydraulików - w Polsce - jak na lekarstwo. Wielu z nich pracuje za granicą. W Danii, Norwegii czy w Szwecji… » więcej 2019-07-18, godz. 08:15 Multikulti trupem Wydawać by się mogło, że politycy powinni: słuchać ludzi, rozpoznawać ich problemy i znaleźć narzędzia do ich rozwiązywania. Na szczęście zarówno… » więcej 2019-07-10, godz. 12:24 Polacy nie dorośli do szwedzkich wartości Sprawa zwolnienia pracownika krakowskiego sklepu IKEA stała się głośna również w Skandynawii. Tamtejsze media jednogłośnie stanęły murem za meblowym… » więcej 2019-06-27, godz. 07:47 Nie pomogła nawet ABBA Międzynarodowy Komitet Olimpijski podczas zgromadzenia członków MKOl-u w Lozannie zdecydował, że gospodarzami zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku będą… » więcej 2019-06-19, godz. 10:39 Midsommar, czyli bój o truskawkę Pojutrze Szwedzi obchodzić będą swoje ulubione święto - Midsommar, czyli letnie przesilenie. W Szwecji jest bardziej popularne od Świąt Bożego Narodzenia… » więcej 2019-06-12, godz. 11:11 Szwecja latem kusi Szwecja jako kierunek turystyczny jest dla większości z nas wciąż droga. Tego lata jednak ze względu na rekordowo niską wartość korony w stosunku do złotówki… » więcej 2019-05-28, godz. 14:42 Rząd Szwecji na cenzurowanym Nękanie i prześladowanie w miejscu pracy osób pochodzenia żydowskiego ze względu na ich pochodzenie to nie mobbing, a przejaw antysemityzmu. Trwający od… » więcej
678910