Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
Midsommar, czyli bój o truskawkę. Fot: Przemysław Gołyński [Radio Szczecin]
Midsommar, czyli bój o truskawkę. Fot: Przemysław Gołyński [Radio Szczecin]
Pojutrze Szwedzi obchodzić będą swoje ulubione święto - Midsommar, czyli letnie przesilenie. W Szwecji jest bardziej popularne od Świąt Bożego Narodzenia.

Midsommar, wbrew pozorom nie jest odmianą naszej Nocy Kupały, choć posiada również częściowo pogańskie odniesienia. Bardziej związane jest z Nocą Świętojańską. Wcześniej obchodzono je zawsze 23 czerwca - na pamiątkę narodzin Jana Chrzciciela.

Od 1953 roku Midsommar jest w Szwecji ruchomym świętem, które przypada zawsze w sobotę między 20 a 26 czerwca. Wigilią tego święta jest Midsommarafton.

Jeżeli święta Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy uchodzą za rodzinne to Midsommar obchodzi się tu wśród znajomych; koniecznie na łonie natury. Oprócz wspólnych zabaw, śpiewów i tańców wokół "majowego słupa", którego wierzchołek zdobi krzyż oraz zawieszone na nim dwa wianki, ważne są świąteczne potrawy.

Nie może zabraknąć młodych ziemniaków z koperkiem, śledzia w sosie śmietankowym, łososia i oczywiście truskawek. Ale uwaga: nie byle jakich!

Muszą być szwedzkie.

To znaczy: wyhodowane i zebrane w Szwecji, najlepiej pochodzące z lokalnych upraw.

"Szwedzkość" truskawek jest poddawana wyrywkowym kontrolom Urzędu Rolnictwa. W tym roku przeprowadzi się ponad 200 takich kontroli.

Bada się kolor, świeżość i rozmiar truskawek. Ich średnica nie może być mniejsza niż 18 mm. Szwedzkie truskawki charakteryzuje ładny kształt, dobry wygląd i - według samych Szwedów - wyjątkowy, słodki smak. Niektóre owoce poddawane są specjalistycznej kontroli w niemieckim laboratorium. Jeżeli okaże się, że truskawki są sprzedawane jako szwedzkie, ale faktycznie pochodzą z innego kraju, towar zostaje zarekwirowany, a sprzedającemu grozi grzywna.

- Klienci żądają, aby truskawki były szwedzkie. U innych handlarzy bywa z tym różnie - powiedział szwedzkiej telewizji Ferman Jabbar, który pozytywnie przeszedł próbę truskawkowego eksperta.

Sprzedawcy, mają świadomość jak ważne dla Szwedów jest to, że truskawki zakupione na Midsommar są szwedzkie. Niektórzy próbują zbić na tym dobry interes oferując im owoce np. z Polski. Przebicie jest wielokrotne. W sprzedaży szwedzkie truskawki, tuż przed Midsommar kosztują 80 koron za kilogram, czyli 32 złote.

Co ciekawe: za to, że Szwedzi mają fioła na punkcie zarówno szwedzkich truskawek, jak i rodzimych młodych ziemniaków, nikt nie robi im wyrzutów.

Nawet najbardziej polityczno-poprawni kulturo-marksiści, którzy od lat starają się wymazać Szwedom ze świadomości jakiekolwiek szwedzkie symbole czy zwyczaje - nie mają odwagi zabrać głosu.

Midsommar to jedyne święto, podczas którego Szwedzi zapominają o nakazach i zakazach; o kłótniach i problemach. Spotkanie na ulicy osoby pijanej, tej czy innej płci, traktują jako dowód, że Midsommar ma się dobrze.

Przemysław Gołyński
Felieton Przemysława Gołyńskiego (Radio Szczecin)
 

Zobacz także

2019-09-25, godz. 12:16 Stracili ojczyznę i sześć lat młodości [ZDJĘCIA] We wrześniu 1939 roku trzy polskie okręty podwodne "Sęp", ”Ryś" i ”Żbik”, które brały udział w obronie polskiego wybrzeża, częściowo uszkodzone… » więcej 2019-09-09, godz. 19:20 Czy Szwecji może grozić zapaść energetyczna? Na początku września rozpoczął się proces wygaszania jednego z czterech reaktorów atomowych - należącej do koncernu Vattenfall - elektrowni w Ringhals… » więcej 2019-09-09, godz. 01:57 Miękka siła jako narzędzie szwedzkiej polityki zagranicznej Kiedy w 2014 roku powstał gabinet Stefana Löfvena, premier obwieścił w Riksdagu, ze jego rząd - jako pierwszy na świecie - będzie prowadził politykę feministyczną… » więcej 2019-09-04, godz. 14:57 Szwedzkie lato anno 2019 Lato, choć i w tym roku było w Szwecji gorące, to jednak nie doprowadziło do poważnych pożarów lasów, jak miało to miejsce w ubiegłym roku, kiedy nasi… » więcej 2019-08-21, godz. 13:36 Szwedzi martwią się o Polskę W Szwecji od kilku tygodni trwa medialna nagonka na Polskę. Tamtejsze media twierdzą, że w Polsce nagminnie łamane są prawa mniejszości seksualnych. Atakowane… » więcej 2019-08-14, godz. 13:33 Mowa nienawiści W ubiegłym tygodniu Beata Mazurek, polska posłanka do Parlamentu Europejskiego, napisała na Twitterze, że niektórzy Szwedzi mają dosyć w swoim kraju zamachów… » więcej 2019-08-07, godz. 17:00 Polityczna poprawność "w służbie narodu" Czy podanie przez policję rysopisu poszukiwanego mężczyzny podejrzanego o ciężkie przestępstwo można nosić znamiona mowy nienawiści? Okazuje się, że… » więcej 2019-07-30, godz. 22:47 No i co pan nam zrobi?! Szwedzki rząd przy każdej możliwej okazji krytykuje Polskę za przeprowadzane reformy sądownictwa. W tamtejszych mediach przedstawia się nas jako kraj rządzony… » więcej 2019-07-24, godz. 11:10 Za chlebem. Ale: w którą stronę?! Budowlańców, stolarzy, monterów, spawaczy czy hydraulików - w Polsce - jak na lekarstwo. Wielu z nich pracuje za granicą. W Danii, Norwegii czy w Szwecji… » więcej 2019-07-18, godz. 08:15 Multikulti trupem Wydawać by się mogło, że politycy powinni: słuchać ludzi, rozpoznawać ich problemy i znaleźć narzędzia do ich rozwiązywania. Na szczęście zarówno… » więcej
56789