Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
Międzynarodowy Komitet Olimpijski podczas zgromadzenia członków MKOl-u w Lozannie zdecydował, że gospodarzami zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku będą Mediolan oraz Cortina d’Ampezzo. Fot. źródło: pixabay.com/pl/igrzyska-pierścienie-symbol-3169
Międzynarodowy Komitet Olimpijski podczas zgromadzenia członków MKOl-u w Lozannie zdecydował, że gospodarzami zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku będą Mediolan oraz Cortina d’Ampezzo. Fot. źródło: pixabay.com/pl/igrzyska-pierścienie-symbol-3169
Międzynarodowy Komitet Olimpijski podczas zgromadzenia członków MKOl-u w Lozannie zdecydował, że gospodarzami zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku będą Mediolan oraz Cortina d'Ampezzo. Włoska kandydatura okazała się lepsza od oferty Szwedów.

Za siedem lat zimowe igrzyska miały się rozgrywać w Sztokholmie, Åre i Falun. Ze względu na brak w Szwecji torów saneczkowych i bobslejowych Szwedzi postanowili, aby do swojej oferty organizacji zimowej olimpiady dodać Łotwę.

Niestety, niewiele to pomogło. Włosi w Lozannie zdobyli 47 głosów, Szwedzi 34. Taka porażka boli. Zwłaszcza, że stało się to już po raz szósty. W Szwecji panowało przekonanie, że mają szansę wygrać z Włochami walkę o organizację tej prestiżowej imprezy. Jednak porażka była owocem braku poparcia dla tej inicjatywy od zwykłych zjadaczy chleba.

Choć Szwedzki Komitet Olimpijski zapewniał, że nie otrzyma od państwa ani korony, to jednak większość Szwedów bała się, że ucierpią na tym budżety gmin i regionów. Taka obawa jest całkiem uzasadniona. Wiele szwedzkich gmin zmuszona jest do cięć wydatków na opiekę nad seniorami, opiekę zdrowotną czy oświatę. Brakuje środków z lokalnych podatków.

W gminach na północy kraju, z których do miast emigrują młodzi ludzie, miejsc pracy nie przybywa, ale za to przybywa nowych mieszkańców, którym trzeba zapewnić lokum i opierunek. Nie bez znaczenia była też kwestia bezpieczeństwa. Szwecja to jeden z europejskich krajów, w którym przypada najmniej policjantów na 100 tysięcy mieszkańców.

Zapewnienie ochrony uczestnikom zimowej olimpiady z pewnością osłabiłoby i tak już niski poziom bezpieczeństwa mieszkańców Falun czy Sztokholmu.

Szwedzkie władze liczyły, że zimowa olimpiada w Szwecji będzie znakomitą okazją do pokazania światu kraju, który - według nich - jest rajem na ziemi. Wynik głosowania w Lozannie przyniósł im rozczarowanie; gdyby był dla nich pomyślny, mógłby przynieść im wstyd o wiele większy niż ten podczas finałowej prezentacji szwedzkiej kandydatury.

Przedstawicielka samorządu Sztokholmu postanowiła zrobić coś według niej spontanicznego i co mogło być zauważone przez prezydium MKOL-u. Efekt był niestety żenujący.

Przemysław Gołyński
Relacja Przemysława Gołyńskiego
 

Zobacz także

2019-08-14, godz. 13:33 Mowa nienawiści W ubiegłym tygodniu Beata Mazurek, polska posłanka do Parlamentu Europejskiego, napisała na Twitterze, że niektórzy Szwedzi mają dosyć w swoim kraju zamachów… » więcej 2019-08-07, godz. 17:00 Polityczna poprawność "w służbie narodu" Czy podanie przez policję rysopisu poszukiwanego mężczyzny podejrzanego o ciężkie przestępstwo można nosić znamiona mowy nienawiści? Okazuje się, że… » więcej 2019-07-30, godz. 22:47 No i co pan nam zrobi?! Szwedzki rząd przy każdej możliwej okazji krytykuje Polskę za przeprowadzane reformy sądownictwa. W tamtejszych mediach przedstawia się nas jako kraj rządzony… » więcej 2019-07-24, godz. 11:10 Za chlebem. Ale: w którą stronę?! Budowlańców, stolarzy, monterów, spawaczy czy hydraulików - w Polsce - jak na lekarstwo. Wielu z nich pracuje za granicą. W Danii, Norwegii czy w Szwecji… » więcej 2019-07-18, godz. 08:15 Multikulti trupem Wydawać by się mogło, że politycy powinni: słuchać ludzi, rozpoznawać ich problemy i znaleźć narzędzia do ich rozwiązywania. Na szczęście zarówno… » więcej 2019-07-10, godz. 12:24 Polacy nie dorośli do szwedzkich wartości Sprawa zwolnienia pracownika krakowskiego sklepu IKEA stała się głośna również w Skandynawii. Tamtejsze media jednogłośnie stanęły murem za meblowym… » więcej 2019-06-19, godz. 10:39 Midsommar, czyli bój o truskawkę Pojutrze Szwedzi obchodzić będą swoje ulubione święto - Midsommar, czyli letnie przesilenie. W Szwecji jest bardziej popularne od Świąt Bożego Narodzenia… » więcej 2019-06-12, godz. 11:11 Szwecja latem kusi Szwecja jako kierunek turystyczny jest dla większości z nas wciąż droga. Tego lata jednak ze względu na rekordowo niską wartość korony w stosunku do złotówki… » więcej 2019-06-05, godz. 13:06 Święto Ognia czy Święto Flagi? Od 1916 roku 6. dzień czerwca obchodzony był jako Dzień Flagi Szwecji. W 1983 roku dzień ten zyskał status święta narodowego. W ten sposób chciano upamiętnić… » więcej 2019-05-28, godz. 14:42 Rząd Szwecji na cenzurowanym Nękanie i prześladowanie w miejscu pracy osób pochodzenia żydowskiego ze względu na ich pochodzenie to nie mobbing, a przejaw antysemityzmu. Trwający od… » więcej
678910