Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Wywiady
Paweł Ruszkiewicz. Fot. Przemysław Gołyński [Radio Szczecin]
Paweł Ruszkiewicz. Fot. Przemysław Gołyński [Radio Szczecin]
Instytut Polski w Sztokholmie zapowiada wzmożoną aktywność w promowaniu w Szwecji polskiej kultury, sztuki, historii, nauki. O nowych wyzwaniach, możliwościach i trudnościach związanych z działalnością placówki opowiada Paweł Ruszkiewicz, dyrektor tej placówki.Panie dyrektorze, jakie są pańskie wrażenia po trzech miesiącach pracy w Szwecji?- Wrażenie pierwsze: Sztokholm jest przepięknym miastem. Ogólnie rzecz biorąc, Szwecja, jest krajem ładnym i inspirującym choć znacznie różniącym się od Polski i to w wielu kwestiach.

Jakie wyzwania stoją przed Panem?

- Zadania postawione przed Instytutem Polskim koncentrują się na promocji polskiej kultury, sztuki; historii. IP dba także o nasz dorobek i dziedzictwo narodowe. Sygnalizujemy ważne rocznice historyczne. Pielęgnujemy dobrze funkcjonujące do tej pory relacje szwedzkich i polskich instytucji kulturalnych oraz próbujemy nawiązać nowe kontakty. Wspieramy działania Ambasady RP w Sztokholmie dostępnymi narzędziami z obszaru dyplomacji publicznej, kulturalnej, historycznej, ekonomicznej, ekologicznej i sportowej. Staramy się to robić jak najlepiej choć na pewno w wielu kwestiach nie jest to łatwe.Co jest najtrudniejsze w kreowaniu pozytywnego wizerunku Polski w Szwecji?- Podstawowym problemem jest brak, powiedziałbym, elementarnej wiedzy wśród szwedzkiego społeczeństwa na temat polskiej historii czy zasadniczo historii. Historia nie jest kwestią, która Szwedów specjalnie interesuje. Zupełnie inaczej niż u nas. Brak jest również rzetelnej informacji na temat bieżących spraw polskich. Niestety, są one przedstawiane w głównych mediach szwedzkich w mało obiektywny i zdarza się często niesprawiedliwy czy krzywdzący wobec nas, sposób. To są m/in. te obszary, które za sprawą działań IP postaramy się zmienić. Nie do końca jest jednak tak, że wszystkie opinie na temat Polski są niedobre czy negatywne. Będąc podczas otwarcia festiwalu filmowego w Karlskronie spotkałem się z bardzo pozytywnymi opiniami na temat polskiego filmu i dorobku polskich filmowców. Rozmawiając z właścicielami galerii w Sztokholmie, potencjalnymi partnerami naszych projektów, oni wszyscy bardzo ciepło wypowiadają się na temat polskich artystów. Problem jest z prawdą historyczną, z której akceptacją szwedzkie ośrodki opiniotwórcze, mają duży problem.
Pomagamy obecnie w promocji książki Pana Hermana Lindqvista na temat 1000-letnich relacji polsko-szwedzkich i historii obu krajów. Kontynuujemy prace nad promowaniem książki Pani Ewy Matsson, wydanej przy okazji 450-lecia koronacji królowej Szwecji - Katarzyny Jagiellonki. Trwa właśnie akcja promocyjna wystawy ”Walka i Cierpienie”, związanej z 80. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. Cieszymy się, że przeslanie tej wystawy, podobnie jak w wielu innych krajach, trafia także w Szwecji do szerokiego audytorium i co istotnie nie tylko odbiorców ze środowisk polonijnych. Przykładowo wystawę odwiedził nauczyciel w towarzystwie swojej klasy szkolnej. Na tym właśnie najbardziej nam, jako polskiej placówce dyplomatycznej, najbardziej zależało. To niezwykle budujące wydarzenie oraz motywujące IP do dalszej wytężonej pracy. Nasz cel jest taki by Szwedzi dowiedzieli się prawdy o polskim zaangażowaniu się w obronę wolności od pierwszego do ostatniego dnia wojny i o tym że polscy żołnierze walczyli z niemieckim agresorem i z jego sojusznikami na wszystkich frontach świata.Co będzie dla Pana sukcesem, kiedy za cztery lata zakończy się Pana kadencja dyrektora Instytutu Polskiego w Sztokholmie?- Jednym z moich marzeń jest, że kiedy otworzę gazety Dagens Nyheter czy Aftonbladet i będę czytał artykuł na temat Polski, to nie będzie w nich już nigdy więcej przypinana Polakom negatywna „łatka” antysemity czy nacjonalisty, co niestety teraz ma często miejsce. Do tej pory często tak jest, że nawet kiedy szwedzcy dziennikarze piszą o tematach bieżącej sytuacji w Polsce czy na tematy światopoglądowe, społeczne, ekologiczne etc. to i tak pojawiają się elementy niesprawiedliwe, sarkastyczne czy wręcz złośliwe. Moim marzeniem jest, aby Szwedzi nadal bardzo pozytywnie kojarzyli nasz kraj. Wielu moich znajomych Szwedów, których znam od lat, z którymi mogę się różnić co do poglądów politycznych czy ideologicznych, ale z którymi potrafię rozmawiać, kiedy przechodzimy na tematy polskiej kultury, sztuki, literatury, filmu, ekonomii, turystyki, czy kulinariów to wtedy ci Szwedzi wypowiadają się na temat Polski w samych superlatywach. Dlatego zależy mi, aby takie głosy były dominującymi, a nie te głosy, które pokazują nasz kraj w mniej korzystnym świetle. Narracja, prezentowana przez wiodące gazety czy portale na temat naszej ojczyzny jest bardzo niesprawiedliwa i po prostu mocno mnie rani.Życzę zatem spełnienia marzeń oraz samych sukcesów i dziękuję za rozmowę.- Bardzo dziękuję.
Z Pawłem Ruszkiewiczem rozmawia Przemysław Gołyński
 

Zobacz także

2020-04-22, godz. 14:06 "Szwedzi twierdzą, że koronawirus jest problemem rządu" O sytuacji w Szwecji w związku z pandemią koronwirusa, z mieszkającym od sześciu lat w Sztokholmie Piotrem Piotrowiczem rozmawiał, Przemysław Gołyński… » więcej 2020-04-15, godz. 12:17 Najgorsze jeszcze przed nami Z Marią Halkiewicz, pielęgniarką oddziału intensywnej terapii szpitala Karolinska Nowa w Sztokholmie rozmawiał Przemysław Gołyński.Jak wygląda obecnie… » więcej 2020-01-15, godz. 14:34 Solidarność broni praw Polaków Związek Zawodowy Solidarność zazwyczaj kojarzy nam się z ruchem społecznym, który w latach PRL-u wywalczył dla nas wolność. Okazuje się, że związek… » więcej 2019-12-18, godz. 11:27 Malmö - stolica szarej strefy Malmö od kilkunastu lat boryka się z segregacją. Wiele osób twierdzi, że to właśnie ona jest głównym przyczynkiem wzrostu przestępczości wśród nieletnich… » więcej 2019-10-09, godz. 12:35 Szwecja staje się krajem III świata 36-letni Chang Frick jest właścicielem "Nyheter Idag", jednego z najpoczytniejszych w Szwecji niezależnych portali informacyjnych. Urodził się na południu… » więcej 2019-05-08, godz. 18:04 "Będziemy waszą Arką Noego" - wywiad z Samehem Egyptsonem W wielu krajach powstały w Egipcie ruch Bractwa Muzułmańskiego traktowany jest jako organizacja terrorystyczna. W Szwecji jego zwolennicy stali się przywódcami… » więcej 2018-12-17, godz. 18:42 "Zostanę w Szwecji zamordowany" Luai Ahmed jest uchodźcą z Jemenu, gdzie razem z matką walczył o prawa człowieka. W Szwecji, jako jeden z niewielu imigrantów z Bliskiego Wschodu, publicznie… » więcej