Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
Jest jednak pewna postać naszego rodaka, którą znają i szanują wszyscy Szwedzi od ponad 200 lat. Jest nim wielki polski patriota i emigrant - Henryk Bukowski. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_Bukowski
Jest jednak pewna postać naszego rodaka, którą znają i szanują wszyscy Szwedzi od ponad 200 lat. Jest nim wielki polski patriota i emigrant - Henryk Bukowski. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_Bukowski
Kiedy nawiązujemy nowe znajomości z osobami innej narodowości, to - licząc, że zdobędziemy natychmiast ich sympatię - często przywołujemy naszych narodowych bohaterów.

Większość Skandynawów wzruszy tylko ramionami lub uśmiechnie się z pożałowaniem, gdy dumnie powiemy, że jesteśmy synami tej samej ziemi co Kopernik, Fryderyk Chopin czy Jan Paweł II. Przeciętny Szwed, jest bowiem święcie przekonany o tym, że Kopernik był Niemcem, a Chopin Francuzem.


Niestety, papież Polak jest dla nich tak mało ważną postacią jak dla nas twórca szwedzkiego państwa dobrobytu - socjaldemokrata Per Albin Hansson. Szwecja, choć świecka wciąż patrzy na kraje katolickie przez pryzmat protestanckiej spuścizny, podejrzliwie i z nieukrywaną niechęcią.


Jest jednak pewna postać naszego rodaka, którą znają i szanują wszyscy Szwedzi od ponad 200 lat. Jest nim wielki polski patriota i emigrant - Henryk Bukowski. Powstaniec Styczniowy, który znalazł się w Szwecji po tym, gdy musiał uciekać z Moskwy, gdzie jako student prawa wraz ze swoimi kompanami próbował z Kremla wykraść oryginał Konstytucji III Maja.


Bukowski jako szlachcic, powstaniec i człowiek dobrze wychowany o miłej aparycji wzbudzał w Sztokholmie niemałe zainteresowanie. Kiedy przypadkowo trafił na dwór króla Karola XV, ten zaproponował mu pensję. Bukowski grzecznie odpowiedział wtedy monarsze, że nie potrzebuje jałmużny, ale pracy. W jej znalezieniu pomogła mu królowa Józefina, która - mówiąc kolokwialnie - załatwiła mu posadę pomocnika u znanego w mieście jubilera i antykwariusza Christana Hammera.

Zadaniem Bukowskiego było skatalogowanie jego zbiorów dzieł sztuki. W 1870 roku zaledwie trzy lata później Bukowski otworzył własny antykwariat, który zrewolucjonizował dotychczasowy handel sztuki w Szwecji. Bukowski sprzedawał nie tylko dzieła sztuki. W antykwariacie Polaka można było również nabyć płyty gramofonowe oraz unikatowe francuskie wina i koniaki.


Jednocześnie skupywał wszystko, co miało związek z historią Polski i przekazywał Muzeum Polskiemu w Rapperswillu w Szwajcarii oraz do bibliotek Krakowa. To właśnie Bukowskiemu zawdzięczamy, m.in. wydaną w Bazylei drugą edycję traktatu Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich".


Antykwariusz ze Sztokholmu był dla Stefana Żeromskiego protoplastą postaci opiekuna Judyma w "Ludziach bezdomnych". Stanisław Przybyszewski pisał o nim: "Człowiek o niesłychanie gorącym sercu, zdumiewającej ofiarności, fana­tycznej miłości ku Polsce, człowiek, który zbyt Polskę i Polaków ukochał, i właśnie wskutek tego stał się zgorzkniałym mizantropem, co sercu jego nie przeszkadzało co chwilę wybuchać gorętszym jeszcze płomieniem ukochania: Henryk Bukowski.".


W tych dniach kiedy oprócz naszych bliskich wspominamy także naszych bohaterów gorąco polecam i jego.

Dom aukcyjny Bukowski znajduje się w tym samym miejscu, gdzie ponad sto lat temu działał antykwariat Henryka Bukowskiego i należy dziś do jednego z najbardziej renomowanych na świecie.
Felieton Przemysława Gołyńskiego [Radio Szczecin]
 

Zobacz także

2020-02-16, godz. 12:17 Szwedzka opieka medyczna choruje Obok Greków jesteśmy chyba jednym z najbardziej marudzących narodów w Europie. Narzekamy na wszystkich i wszystko. Obrywa się politykom, księżom i naszym… » więcej 2020-02-12, godz. 11:58 Zaklinanie rzeczywistości Mieszkańcy Europy Zachodniej zdążyli się przyzwyczaić do myślenia, że winnymi rozpętania II Wojny Światowej nie byli wcale Niemcy, ale naziści. Teraz… » więcej 2020-02-04, godz. 14:43 Lenin wciąż żywy Ustanowienie przez wynalazcę dynamitu Alfreda Nobla nagrody jego imienia uważa się, całkiem słusznie, za przejaw wielkiego humanizmu szwedzkiego inżyniera… » więcej 2020-01-29, godz. 13:45 Sztokholmskie forum polskiej winy Jeżeli Polacy nie przyznają się, że podczas niemieckiej okupacji, pomagali Niemcom w eksterminacji Żydów i robili zbyt mało, aby ratować swoich żydowskich… » więcej 2020-01-22, godz. 10:53 Podwójne standardy Imperium Dobra Równość, równouprawnienie, sprawiedliwe traktowanie... - wszystkie te wartości to kamienie węgielne otwartego społeczeństwa, którym niegdyś szczyciła… » więcej 2020-01-08, godz. 12:17 Niech płacą bogaci Otarła się o Pokojową Nagrodę Nobla, została Człowiekiem Roku 2019 magazynu Times. Naśladują ją miliony młodych ludzi na całym świecie. Uwielbiana… » więcej 2019-12-11, godz. 11:32 Życie jest za krótkie Była obdarzona nie tylko charakterystycznym, drapieżnym głosem ale i wrażliwą, pełną miłości do muzyki duszą. Przyszła na świat 61 lat temu jako Gun-Marie… » więcej 2019-12-04, godz. 11:39 Niebiesko-żółci w "polskiej" grupie Euro'2020. Co z tego wynika? W fazie grupowej mistrzostw Europy w piłce nożnej, zmierzymy się w czerwcu m.in. ze Szwedami. W odróżnieniu od większości moich rodaków - nie jestem ekspertem… » więcej 2019-11-26, godz. 14:22 Seksmisja Ludzie pozbawieni daru wiary w Boga nierzadko deklarują się jako zagorzali agnostycy, którzy z litością i pogardą traktują wierzących. Często próbują… » więcej 2019-11-20, godz. 10:31 Uwaga: trudne słowa, czyli hygge i lagom Zastanawiam się, dlaczego dwa słowa rodem z Danii i Szwecji, stają się od lat niezwykle popularne. Pierwsze to "hygge", słowo, które od kilku lat robi u… » więcej
23456