Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
źródło: https://www.bbc.com/news/magazine-34345791
źródło: https://www.bbc.com/news/magazine-34345791
Zastanawiam się, dlaczego dwa słowa rodem z Danii i Szwecji, stają się od lat niezwykle popularne. Pierwsze to "hygge", słowo, które od kilku lat robi u nas furorę. Według rodzimych influencerów, czyli takich ludzi, którzy wiedzą co jest na czasie - i dzięki temu uważani są przez zabłąkanych intelektualnie za bogów - owo "hygge" jest duńską filozofią, która jakoby mówi o prostej drodze do szczęścia.

No, a przecież wiadomo, że szczęście jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy kierować się w życiu zasadom "hygge", a będzie ono tak łatwe, radosne i lekkie, że wkrótce będziemy szczęśliwsi od samych Duńczyków, którzy przecież znajdują się w czołówce jakiegoś tam rankingu najbardziej szczęśliwych narodów na świecie.

Tu porzucamy cudzysłów - hygge zastąpiło modne niegdyś feng-shui i dziś na siłę, ku trwodze mężów, nowoczesne panie domu próbują urządzać wnętrza swoich domostw w duńskim stylu. Tylko wtedy wszyscy domownicy będą mogli doświadczać błogiego relaksu, pijąc herbatę w swoim ulubionym kubku.

W języku polskim nie znajdziemy odpowiednika słowa hygge. Z prostej przyczyny: w naszym narzeczu mamy kilkanaście słów, których możemy użyć odpowiednio do sytuacji.

Oczywiście: jeżeli uwierzymy w brednie o duńskiej filozofii to takie słowo może wryć się na stałe w świadomość jako magiczne zaklęcie-klucz do otworzenia się Sezamu Szczęścia. I o to przecież tym wszystkim marketingowcom chodzi.

Hygge w języku duńskim opisuje kogoś lub coś, co jest przyjemne, miłe, przytulne, fajne lub zabawne. Ot - cała tajemna filozofia hygge.

Szwedzkie "lagom" przez wieki idealnie pasowało do Szwedów. Słowo jest celownikiem liczby mnogiej słowa lag, czyli prawo - w określeniu dla poprawnego porządku rzeczy. Od bałaganu Szwedów nie denerwuje bardziej nic!

Wszystko musi być na swoim miejscu i - rzecz jasna - w jak najlepszym porządku.

Lagom oznaczało w średniowieczu również: "zgodnie z prawem i dla dobra ogółu". Słowo jest mocno zakorzenione w duszy każdego Szweda. Przez wrodzoną nieśmiałość i niechęć do wyróżniania się woli być "lagom", czyli w sam raz - nie za dużo i nie za mało. W sklepach jest nawet margaryna Lätt & Lagom, gdzie zawartość tłuszczu wynosi 40 procent, o połowę mniej niż w maśle, czyli w sam raz.

Dziś to słowo już nie za bardzo pasuje do Szwedów, bo czy Gretę Thunberg można uznać za racjonalną nastolatkę, a politykę wewnętrzną szwedzkiego rządu za umiarkowaną?

Ponownie porzucam cudzysłów: lagom stało się eksportowym hitem, dzięki któremu na światowych rynkach lepiej sprzedają się szwedzkie kuchenki i meble; tak samo działa to w przypadku jego duńskiego odpowiednika. Marketingowy bełkot, który urósł do rangi mitu.

Zamiast hygge czy lagom wolę uniwersalny zdrowy rozsądek, który wszystkim serdecznie polecam.
Felieton Przemysława Gołyńskiego (Radio Szczecin)
 

Zobacz także

2020-02-16, godz. 12:17 Szwedzka opieka medyczna choruje Obok Greków jesteśmy chyba jednym z najbardziej marudzących narodów w Europie. Narzekamy na wszystkich i wszystko. Obrywa się politykom, księżom i naszym… » więcej 2020-02-12, godz. 11:58 Zaklinanie rzeczywistości Mieszkańcy Europy Zachodniej zdążyli się przyzwyczaić do myślenia, że winnymi rozpętania II Wojny Światowej nie byli wcale Niemcy, ale naziści. Teraz… » więcej 2020-02-04, godz. 14:43 Lenin wciąż żywy Ustanowienie przez wynalazcę dynamitu Alfreda Nobla nagrody jego imienia uważa się, całkiem słusznie, za przejaw wielkiego humanizmu szwedzkiego inżyniera… » więcej 2020-01-29, godz. 13:45 Sztokholmskie forum polskiej winy Jeżeli Polacy nie przyznają się, że podczas niemieckiej okupacji, pomagali Niemcom w eksterminacji Żydów i robili zbyt mało, aby ratować swoich żydowskich… » więcej 2020-01-22, godz. 10:53 Podwójne standardy Imperium Dobra Równość, równouprawnienie, sprawiedliwe traktowanie... - wszystkie te wartości to kamienie węgielne otwartego społeczeństwa, którym niegdyś szczyciła… » więcej 2020-01-08, godz. 12:17 Niech płacą bogaci Otarła się o Pokojową Nagrodę Nobla, została Człowiekiem Roku 2019 magazynu Times. Naśladują ją miliony młodych ludzi na całym świecie. Uwielbiana… » więcej 2019-12-11, godz. 11:32 Życie jest za krótkie Była obdarzona nie tylko charakterystycznym, drapieżnym głosem ale i wrażliwą, pełną miłości do muzyki duszą. Przyszła na świat 61 lat temu jako Gun-Marie… » więcej 2019-12-04, godz. 11:39 Niebiesko-żółci w "polskiej" grupie Euro'2020. Co z tego wynika? W fazie grupowej mistrzostw Europy w piłce nożnej, zmierzymy się w czerwcu m.in. ze Szwedami. W odróżnieniu od większości moich rodaków - nie jestem ekspertem… » więcej 2019-11-26, godz. 14:22 Seksmisja Ludzie pozbawieni daru wiary w Boga nierzadko deklarują się jako zagorzali agnostycy, którzy z litością i pogardą traktują wierzących. Często próbują… » więcej 2019-11-13, godz. 12:26 Jak kochać, to tylko naszych! Ponoć jest jest ślepa i nie zna granic i - choć jak pisał nieodżałowany Edward Stachura - o niej się nie mówi, to o TEJ MIŁOŚCI z przyjemnością opowiem… » więcej
23456