Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
Linnéa Claeson jest felietonistką dziennika Aftonbladet i tak jak Greta Thunberg wciąż jest idolem dla wielu młodych Szwedów. źródlo: https://www.facebook.com/linnea.claeson.7
Linnéa Claeson jest felietonistką dziennika Aftonbladet i tak jak Greta Thunberg wciąż jest idolem dla wielu młodych Szwedów. źródlo: https://www.facebook.com/linnea.claeson.7
Ludzie pozbawieni daru wiary w Boga nierzadko deklarują się jako zagorzali agnostycy, którzy z litością i pogardą traktują wierzących. Często próbują być dla nich drogowskazem i przykładem człowieka wyzwolonego, pozbawionego kajdanów narzuconych mu przez wiarę.

W Polsce niektórzy politycy domagają się pełnego rozdziału Kościoła od państwa. Uważają np. lekcje religii w szkołach za katolicką indoktrynację. To, że nie po raz pierwszy to właśnie wierze zawdzięczamy niepodległość naszego kraju widać nie ma najmniejszego znaczenia.

Polscy liberałowie i politycy lewicy chętnie posługują się w tej kwestii przykładem Szwecji. Kraju, gdzie do szkół żaden klecha nie ma wstępu, a dzieci zamiast dekalogu, uczą się religioznawstwa. Politycy zapominają jednak, że w szwedzkiej szkole dziś kładzie się nacisk nie na przyswajanie przez dzieci wiedzy, ale przede wszystkim na to, aby przyjęły ten sam system wartości, który uznawany jest przez szwedzkie państwo za świętość.

Chodzi o równość, feminizm, równouprawnienie płci (nie tylko tych dwóch biologicznych), prawa człowieka i środowisko naturalne.

W Szwecji żadna instytucja, która jest całkowicie lub częściowo finansowana przez państwo nie może liczyć na środki, jeśli u podstaw jej działalności nie leżą wyżej wymienione pryncypia. Jeśli chodzi o organizacje - w tym szkoły - prowadzone przez stowarzyszenia czy fundacje muzułmańskie to dziwnym trafem wydaje się, że ich owe wartości nie obowiązują, ale to odrębny temat.

Wróćmy do szwedzkiej szkoły: coraz częściej mnożą się przykłady, kiedy dzieci w różny sposób manifestujący swoją chrześcijańską wiarę stają się obiektem drwin swoich nauczycieli. Dzieci opowiadają rodzicom, że ich wychowawcy próbują im żartem tłumaczyć, że chrześcijaństwo jest przeżytkiem i jest sprzeczne z nowoczesną nauką.

Na lekcjach religioznawstwa przedstawia się ateizm jako postawę neutralną i logiczną, jednocześnie wierzący uczniowie niejednokrotnie bywają mobbingowani. Do szkół często zapraszane są za to osoby, które mają spełniać funkcję autorytetów moralnych. Jedną z nich jest Linnéa Claeson, była reprezentantka narodowej drużyny w piłce ręcznej.

- Publikuje rozmowy z facetami, którzy mnie w sieci skrzywdzili lub poniżyli wysyłając swoje fotki lub niecne propozycje. Nie ujawniam ich nazwisk, bo nie chcę koncentrować się na każdym z nich z osobna. Chcę mówić o mechanizmach, które są przyczynkiem do wykorzystywania i nienawiści wobec kobiet. To jak mężczyźni się zachowuję jest przykładem na to, że żyjemy w świecie nierówności - mówiła Claesson dwa lata temu w szwedzkim radiu.

Od kilku lat jest w Szwecji lansowana jako ikona wojującej feministki. Za swoje "występy" przed pracownikami państwowych instytucji - w tym przed uczniami szkół - otrzymuje sowite wynagrodzenie sięgające nawet 45 tysięcy koron, czyli ponad 4 tysięcy euro.

Informacje o tym, że opowieści o niemal ciągłym molestowaniu jej przez setki mężczyzn nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości, pojawiały się wielokrotnie. Ostatnio udowodniono jej, że Linnéa wycina męskie prącia z pornograficznych portali internetowych i używa ich w swoich świadectwach o rzekomych przypadkach molestowania jej w mediach społecznościowych.

Pomimo tego Claeson nadal jest felietonistką dziennika Aftonbladet i tak jak Greta Thunberg jest wciąż idolem dla wielu młodych Szwedów. Dopóki obie panie są apostołkami szwedzkiego systemu wartości, o przyszłość nie powinny się martwić . Martwią się natomiast rodzice dzieci, które zrywają z nimi więzi, jeśli ich poglądy różnią się od tych, którymi są karmione w szkole.
Felieton Przemysława Gołyńskiego (Radio Szczecin)
 

Zobacz także

2020-03-11, godz. 09:43 Walka klas 8 marca zawsze będzie mi się kojarzył ze sztuczną adoracją kobiet przez sztywnych panów uzbrojonych w okolicznościowy goździk. Utrwalony obrazek tego dziwnego… » więcej 2020-03-04, godz. 08:01 Faszystowskie strefy "Faszyści budują strefy wolne od LGBT" - krzyczy nagłówek wstępniaka w jednym z największych szwedzkich dzienników, lewicowym tabloidzie Aftonbladet. Autorka… » więcej 2020-02-26, godz. 10:51 Z prądem? W Polsce często mylimy islam z islamizmem, czyli z ideologią polityczną opartą na religijnym fundamentalizmie. Tym samym krzywdzimy część muzułmanów… » więcej 2020-02-16, godz. 12:17 Szwedzka opieka medyczna choruje Obok Greków jesteśmy chyba jednym z najbardziej marudzących narodów w Europie. Narzekamy na wszystkich i wszystko. Obrywa się politykom, księżom i naszym… » więcej 2020-02-12, godz. 11:58 Zaklinanie rzeczywistości Mieszkańcy Europy Zachodniej zdążyli się przyzwyczaić do myślenia, że winnymi rozpętania II Wojny Światowej nie byli wcale Niemcy, ale naziści. Teraz… » więcej 2020-02-04, godz. 14:43 Lenin wciąż żywy Ustanowienie przez wynalazcę dynamitu Alfreda Nobla nagrody jego imienia uważa się, całkiem słusznie, za przejaw wielkiego humanizmu szwedzkiego inżyniera… » więcej 2020-01-29, godz. 13:45 Sztokholmskie forum polskiej winy Jeżeli Polacy nie przyznają się, że podczas niemieckiej okupacji, pomagali Niemcom w eksterminacji Żydów i robili zbyt mało, aby ratować swoich żydowskich… » więcej 2020-01-22, godz. 10:53 Podwójne standardy Imperium Dobra Równość, równouprawnienie, sprawiedliwe traktowanie... - wszystkie te wartości to kamienie węgielne otwartego społeczeństwa, którym niegdyś szczyciła… » więcej 2020-01-08, godz. 12:17 Niech płacą bogaci Otarła się o Pokojową Nagrodę Nobla, została Człowiekiem Roku 2019 magazynu Times. Naśladują ją miliony młodych ludzi na całym świecie. Uwielbiana… » więcej 2019-12-11, godz. 11:32 Życie jest za krótkie Była obdarzona nie tylko charakterystycznym, drapieżnym głosem ale i wrażliwą, pełną miłości do muzyki duszą. Przyszła na świat 61 lat temu jako Gun-Marie… » więcej
23456