FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Dorota Maria Hańczyk – ikonopisarka. Fot. Julia Marconi
Dorota Maria Hańczyk – ikonopisarka. Fot. Julia Marconi
Ikony autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Ikony autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Ikona autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Ikona autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Ikony autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Ikony autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Kadr z warsztatów ikonopisania. Fot. Paweł Szewłoga
Kadr z warsztatów ikonopisania. Fot. Paweł Szewłoga
Geneza ikony wywodzi się z późnoantycznego malarstwa portretowego. Najstarsze, które przetrwały do czasów dzisiejszych pochodzą z VI wieku. Dużą ich część podziwiać możemy w klasztorze św. Katarzyny na Synaju, między innymi wizerunek Chrystusa Pantokratora.

Dorotę Marię Hańczyk ikony pochłonęły niemal całkowicie, stając się nieodłączną częścią jej życia. Tworzy je z potrzeby serca oraz chęci przekazywania dobra. Jak mówi, każda z prac posiada nie tylko wymiar artystyczny i wizualny, ale przede wszystkim duchowy. Od kilku lat malarka dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami ze wszystkimi, którzy chcą spróbować swoich sił w tej dziedzinie sztuki. Warsztaty z ikonopisania prowadzi w salce szczecińskiej parafii pw. św. Jana Ewangelisty przy ul. Świętego Ducha.

Zapraszam do wysłuchania reportażu Pawła Szewłogi "Ikona. Moje powołanie" w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai.
Posluchaj reportażu Pawła Szewłogi
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z dr Barbarą Patlewicz, politolożką i wschodoznawczynią z Uniwersytetu Szczecińskiego
 

Zobacz także

2022-05-03, godz. 18:00 "Manekin w peniuarze. Moda w II RP" [ROZMOWA] "Manekin w peniuarze. Moda w II RP" to pełna ciekawostek wyprawa w czasy międzywojnia. Magdalena Idem niezwykle skrupulatnie dokumentuje to skąd czerpano pomysły… » więcej 2022-05-03, godz. 02:37 "Człowiek planuje, a pan Bóg kreśli" - reportaż Agaty Rokickiej Większość z nas z wielkim sentymentem traktuje rodzinne strony. Mieszkańcy dawnych Kresów przez lata tęsknili za ukochanym miejscem na ziemi, często zresztą… » więcej 2022-04-28, godz. 06:00 "Zagrać na patyku i zaśpiewać" - reportaż Małgorzaty Furgi Letnia Szkoła Muzykowania to inicjatywa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie, realizowana w ramach projektu EtnoPolska, dofinansowanego ze środków… » więcej 2022-04-27, godz. 06:00 Podróż w czasie" - reportaż Anny Kolmer Formalnie działają od ponad roku, nieformalnie - kilka lat. Mowa o Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej METRUM czyli: muzyka, edukacja , taniec, rekonstrukcja… » więcej 2022-04-26, godz. 09:00 "Odra - ostatnia rzeka tej wojny" - reportaż Małgorzaty Furgi Przez wiele lat od zakończenia wojny, uczeni byliśmy historii opisywanej z punktu widzenia naszego sąsiada, w którego interesie było pokazywanie braterstwa… » więcej 2022-04-25, godz. 09:28 "Na przedpolu Jałty - wspomnienia z tajnej służby w dyplomacji" Od poniedziałku do piątku na naszej antenie audiobook na podstawie książki Jerzego Kurcyusza „Na przedpolu Jałty: wspomnienia z tajnej służby w dyplomacji”… » więcej 2022-04-21, godz. 09:02 "Miastowi śpiewają na ludowo" - reportaż Małgorzaty Furgi "Dwa serduszka, cztery oczy”, "Gęsi za wodą", "Zielony mosteczek" oraz wiele, wiele innych ludowych pieśni czasami znamy z rodzinnego domu. Niestety niezbyt… » więcej 2022-04-20, godz. 06:00 "Jestem jednym z tysiąca" - reportaż Katarzyny Wolnik Sayny Takich ja On jest wielu ,a i tak ciągle za mało by nieść pomoc w najdalsze zakątki Ukrainy. Conor, bo tak zwracają się do niego przyjaciele; jest muzykiem… » więcej 2022-04-19, godz. 05:52 "Spóźniłam się" - reportaż Agaty Rokickiej "Tryb specjalny" - za tym niewinnie brzmiącym sformułowaniem kryje się proceder, który oznaczał egzekucje bez sądów, bez wyroków, na podstawie list śmierci… » więcej 2022-04-19, godz. 11:09 "Szczecińska architektura modernistyczna lat 20. i 30. XX wieku" [ROZMOWA] „UFA Palast, Kreuzkirche, Kunstgewerbeschule - Szczecińska architektura modernistyczna lat 20. i 30. XX wieku" - to tytuł najnowszego "Zeszytu Szczecińskiego"… » więcej
23456