FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Helena Kurcyusz, fot. Wikipedia
Helena Kurcyusz, fot. Wikipedia
Helena Kurcyuszowa przez przyjaciół zwana Helunią związana była z powojenną historią Szczecina. To jej inwencji zawdzięczamy nazwy ulic Ku Słońcu i Jasne Błonia. Zajmowała się inwentaryzacją i ratowaniem zabytków. Była nie tylko architektem-urbanistą, ale również animatorką artystycznego życia Szczecina. W 1947 roku założyła w Szczeciński Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Przez kilka kadencji była jego przewodniczącą. Była też współorganizatorką i autorką nazwy Klubu 13 Muz, jedynego w tym czasie ośrodka kulturalnego Szczecina – zrzeszającego literatów, plastyków, aktorów, architektów, dziennikarzy i muzyków. W latach 70. pełniła rolę gospodyni w klubowych spotkaniach „Wieczór z gospodarzem", w których uczestniczyli m.in. aktorzy. Prowadziła przy ul Wyspiańskiego 7 salon kulturalny. W latach 70 -tych w jej willi spotykali się studenci architektury i działacze opozycyjni. W bliskim sąsiedztwie jej domu jest ulica nazwana jej imieniem. Dziś po 22, przypomnimy reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany „Helunia".
„Helunia" - reportaż Małgorzaty Furgi
Jutro czyli 10 maja 2022 roku mija 108. rocznica urodzin Heleny Kurcyuszowej. Z tej okazji dużo będzie się działo w Domu Kultury, którego była 13 Muzą.
Zaplanowano:
1. Prezentację Cecylii Judek poświęconą sylwetce i życiu Heleny Kurcyusz, połączoną z rozmową na temat jej zasług i znaczenia dla Szczecina jako pionierki.
2. Program artystyczny przypominający twórczość poetycką Kurcyuszowej składający się z autorskich wierszy poetów z Grupy Poetyckiej „Ars poetica”.
3. Rozmowę o Heluni – spotkanie z osobami, które osobiście znały Helenę Kurcyuszową.

Radio Szczecin, przypomina na antenie, audiobook na podstawie książki Jerzego Kurcyusza, męża Pani Heleny.
Audiobook powstał na podstawie zapisków pt. "Na przedpolu Jałty. Wspomnienia z tajnej służby w dyplomacji". Całość wyreżyserowała Magdalena Wleklik, realizacją zajął się Wawrzyniec Szwaja.
Opowieści, którą czyta Robert Gonera, można słuchać od poniedziałku do piątku po godzinie 9.
 

Zobacz także

2024-04-17, godz. 06:00 "Przystań pierwszych żon" – reportaż Katarzyny Wolnik Sayny Jeśli szukasz spokoju i ciszy, lubisz kiedy rano budzą Cie żurawie, to jesteś we właściwym miejscu. Dziś wieczorem zapraszamy do miejsca w głębi lasu. Otulisko… » więcej 2024-04-16, godz. 12:56 "Opowieść na otwartej ranie"- reportaż Agaty Rokickiej W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki kwiatowe. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2024-04-15, godz. 23:00 Pierwszy Kongres Mężczyzn w Polsce [Rozmowa] Po 15 latach od pierwszego Kongresu Kobiet rusza podobna inicjatywa dla mężczyzn. Pierwszy Kongres Mężczyzn już w najbliższą sobotę w Krakowie. Jeszcze… » więcej 2024-04-15, godz. 06:00 "Męskie śpiewanie w Tanowie" - reportaż Małgorzaty Furgi Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało 5 lat temu, inspiracją były męskie chóry z innych europejskich krajów. Śpiewa w nim 13 osób. Żaden z chórzystów… » więcej 2024-04-12, godz. 09:35 Mapa Lubinusa [Rozmowa] W Fonosferze o Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego czyli Mapie Lubinusa. Ta najważniejsza dla Pomorza mapa powstała w XVII wieku. Zamówił ją szczeciński… » więcej 2024-04-11, godz. 06:00 "Animacyjna laurka Kleszczewskich" - reportaż Małgorzaty Frymus W czwartkowej Fonosferze sporo wiadomości o naszych szczecińskich Gryfitach. Przypomnimy opowieść o tym jak powstawał animowany film o Bogusławie X oraz… » więcej 2024-04-10, godz. 06:00 "Zagrać na patyku i zaśpiewać" – reportaż Małgorzaty Furgi Letnia Szkoła Muzykowania to inicjatywa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie, realizowana w ramach projektu EtnoPolska, dofinansowanego ze środków… » więcej 2024-04-09, godz. 13:03 "Psie smuteczki" - reportaż Małgorzaty Furgi Psie smutki z wiersza Jana Brzechwy niewiele mają wspólnego ze smuteczkami psów schroniskowych. Przekonali się o tym państwo Aneta i Rajmund ze Szczecina… » więcej 2024-04-08, godz. 06:00 Coraz chętniej czytamy książki 43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę. To wzrost o 9 punktów procentowych, najwięcej od 10 lat. Wzrosło także zainteresowanie… » więcej 2024-04-04, godz. 06:00 "Opowiem wam o moim synu Wojtusiu" - reportaż Małgorzaty Furgi Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Chodzi… » więcej
12345