FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Jerzy Trela. Fot. Książnica Pomorska / Archiwum
Jerzy Trela. Fot. Książnica Pomorska / Archiwum
Premiera słuchowiska "Pętla" w studiu koncertowym Radia Szczecin. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Premiera słuchowiska "Pętla" w studiu koncertowym Radia Szczecin. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Premiera słuchowiska "Pętla" w studiu koncertowym Radia Szczecin. Fot. Marek Grąbczewski
Premiera słuchowiska "Pętla" w studiu koncertowym Radia Szczecin. Fot. Marek Grąbczewski
W niedzielę (15 maja) zmarł Jerzy Trela, wybitny aktor teatralny i filmowy. Stworzył wiele znakomitych kreacji teatralnych między innymi w "Dziadach", "Wyzwoleniu" i "Hamlecie", zagrał w ponad 70. filmach oraz w 140. spektaklach Teatru Telewizji. Aktor był związany z Krakowem i z tamtejszym Teatrem Starym .
Jerzy Trela po mistrzowsku budował różnorodne role, wykorzystując charakterystyczny, lekko zachrypnięty głos. Był laureatem licznych prestiżowych wyróżnień, między innymi otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł oraz dwukrotnie Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza. Przez kilkadziesiąt lat artysta był związany z Teatrem Telewizji i Teatrem Polskiego Radia. W 2011 roku otrzymał Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie. Jednym z ostatnich słuchowisk, w którym wystąpił, była "Pętla” w reżyserii Krzysztofa Czeczota. Zostało ono zrealizowane w Radiu Szczecin. Zapraszamy po 22.
Posłuchaj wspomnienia o zmarłym w niedzielę aktorze, Jerzym Treli
 

Zobacz także

2024-01-17, godz. 06:00 „Primus Inter Pares” – reportaż Małgorzaty Furgi Za oknami mróz i śnieg. Zima stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia osób będących w kryzysie bezdomności. Dużą szansę na bezpieczne przezimowanie dają… » więcej 2024-01-16, godz. 09:14 "Z kolędą w Kryworywni" - reportaż Małgorzaty Frymus Goleniowski Teatr Brama został założony 28 lat temu przez Daniela Jacewicza. Nazwa wzięła się od jego pierwszej siedziby teatru – Bramy Wolińskiej. Ale… » więcej 2024-01-14, godz. 17:00 Przemysław Kowalewski - kryminały inspirowane Szczecinem To był, w Szczecinie, najgłośniejszy debiut literacki w ubiegłym roku. Przemysław Kowalewski – to kolejny autor kryminałów, których akcja rozgrywa się… » więcej 2024-01-11, godz. 06:00 „Historia jednej pracowni” – reportaż Anny Kolmer Pałac Młodzieży - to miejsce które w Szczecinie łączy pokolenia. Wśród wielu pracowni są i takie do których kilkadziesiąt lat temu chodziła babcia… » więcej 2024-01-10, godz. 06:00 "I kto tu kaleka?" - reportaż Janusza Wilczyńskiego Można użalać się nad sobą. Można mieć pretensje do Boga czy do losu. Ale można też cieszyć się życiem, tak jak bohaterka reportażu Janusza Wilczyńskiego-… » więcej 2024-01-09, godz. 09:12 "Ważne w życiu 4 legitymacje" - reportaż Małgorzaty Furgi i Małgorzaty Frymus Wczoraj (8 stycznia) zmarł podpułkownik Zbigniew Piasecki: harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. Jak sam… » więcej 2024-01-07, godz. 13:47 „Johannes Quistorp” - film dokumentalny o szczecińskim przesiębiorcy i filantropie Pogodno, Łękno, Park Kasprowicza, Jasne Błonia, Syrenie Stawy - m.in te wszystkie miejsca Szczecin zawdzięcza właśnie rodzinie Quistorpów. Kilka dni temu… » więcej 2024-01-04, godz. 08:37 "Pieniądze to nie wszystko - reportaż Anny Kolmer Kierzków to niewielka wieś, położona około 10 kilometrów na północny zachód od Myśliborza, na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych regionu. Bez… » więcej 2024-01-03, godz. 08:42 „Miniaturzystka” - reportaż Joanny Skoniecznej "Przez dziurkę od klucza" - wystawę prac Urszuli Kwietniewskiej-Łacny można oglądać pod koniec ubiegłego roku w Gryfinie i Chojnie. w Autorka, od 10 lat… » więcej 2024-01-02, godz. 06:00 „Pokonać Endometriozę” – reportaż Małgorzaty Furgi Endometrioza to choroba trwająca całe życie, która wiąże się z bezustannym cierpieniem, a kluczowym elementem walki z nią jest jak najszybsza diagnoza… » więcej
56789