FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Fot. Katarzyna Wolnik-Sayna [Radio Szczecin]
Fot. Katarzyna Wolnik-Sayna [Radio Szczecin]
Fot. Katarzyna Wolnik-Sayna [Radio Szczecin]
Fot. Katarzyna Wolnik-Sayna [Radio Szczecin]
Fot. Katarzyna Wolnik-Sayna [Radio Szczecin]
Fot. Katarzyna Wolnik-Sayna [Radio Szczecin]
Drewno od wieków jest podstawowym budulcem w sztuce szkutniczej. Nie są znane okoliczności narodzin tego rzemiosła, ale należy przyjąć, że marzenie o pokonaniu mórz i oceanów było równie silne, co o wzbiciu się w powietrze. Zanim zaczęliśmy nazywać statki STATKAMI, po wodach Bałtyku, a później po Wiśle pływały SZKUTY. Żeglarstwo towarzyszyło odkrywcom, podróżnikom, politykom i wojsku. Pomimo że z biegiem lat zmieniały się technologie, w wielu wypadkach zrezygnowano z litego drewna na rzecz laminatów w przemyśle jachtowym, to szkutnicy nie stracili na znaczeniu i wciąż są poszukiwani na rynku pracy.
Franek Adamczyk młody pasjonat tego zawodu i Witomierz Witkowski, mistrz szkutniczy opowiadają o trudach i pięknie tego zawodu, o potrzebach i przyszłości ginącej sztuki tradycyjnego rzemiosła.
"Marzenie szkutnika" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej - dziś po 22.
Posłuchaj reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Pawłem Ryżewskim - żeglarzem, wicekomandorem Yacht Klubu Polski Szczecin
 

Zobacz także

2024-02-26, godz. 06:00 "Rodzinne gniazdo" - reportaż Małgorzaty Furgi Jakie były początki polskiego Szczecina? Jak czuli się tu pierwsi powojenni mieszkańcy? Dziś w Fofosferze historia rodziny Siewierów, która na Pogodnie… » więcej 2024-02-22, godz. 09:39 "Zmieniacze edukacji" - reportaż Małgorzaty Furgi Jak zmienić polską szkołę, żeby młodzi ludzie, po jej ukończeniu, mogli odnaleźć się w dorosłym życiu? Co zrobić, aby dobrze czuły się tam zarówno… » więcej 2024-02-21, godz. 15:40 „Jakub potrzebuje naszej pomocy” - reportaż Małgorzaty Furgi i Pawła Szewłogi W wigilię 2020 roku Jakub Znojek podjął próbę uniemożliwienia jazdy pijanemu kierowcy. Niestety ten w akcie desperacji przejechał Jakuba, który od tamtego… » więcej 2024-02-20, godz. 06:00 „Koty na tymczasie” – reportaż Małgorzaty Furgi Wolontariusze zajmujący się bezdomnymi kotami potrzebują domów tymczasowych prowadzonych również przez innych wolontariuszy. W takim domu leczy się chore… » więcej 2024-02-19, godz. 10:35 "Ptasznik" najnowsza książka Marka Stelara, laureata Nagrody Wielkiego Kalibru 2023 "Heinrich Vogel był kiedyś innym człowiekiem. Miał inne nazwisko, życie i świat, który stał przed nim otworem. Dwadzieścia lat wcześniej jedno zdarzenie… » więcej 2024-02-15, godz. 06:00 "Ma na imię Adaś” – reportaż Małgorzaty Furgi Dystrofia mięśniowa Duchenne’a - słysząc taką diagnozę rodzice tracą nadzieję i za wszelką cenę szukają pomocy dla swoich dzieci. Z dystrofią zmagają… » więcej 2024-02-14, godz. 06:00 „Jakoś to będzie” – reportaż Anny Kolmer Społeczności lokalne różnie radzą sobie z rozwiązywaniem problemów życia codziennego na wsi, osiedlu czy ulicy. Mieszkańcy ulicy Tytusa w Mierzynie od… » więcej 2024-02-13, godz. 20:19 "Szczecin szlakiem PRL" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Wspomnienia PRL-u bez polityki - czy to możliwe? Okazuje się, że tak. Justyna Machnik, miejska przewodniczka pasjonuje się powojenną historią Szczecina… » więcej 2024-02-12, godz. 12:30 "Moim wujem był Hemar" - reportaż Małgorzaty Frymus "Kiedy znów zakwitną białe bzy", "Czy pani Marta jest grzechu warta", "Ten wąsik", "Nikt, tylko ty", "Może kiedyś innym razem", "Upić się warto" - któż… » więcej 2024-02-09, godz. 09:35 „Witold Conti. Każdemu wolno kochać” – najnowsza książka Marka Telera Aktor, śpiewak, malarz, poeta... Witold Conti był człowiekiem wielu talentów, lecz zasłynął przede wszystkim jako popularny w latach 30. amant filmowy… » więcej
12345