FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Fot. Bodek Macal
Fot. Bodek Macal
Fot. Brygida Gębka
Fot. Brygida Gębka
Fot. Kamila Hołody
Fot. Kamila Hołody
Fot. Tomek Kogut .
Fot. Tomek Kogut .
Fot. Brygida Gębka
Fot. Brygida Gębka
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
W encyklopedii pod hasłem "cosplay" czytamy - artystyczne hobby, w ramach którego osoby nazywane cosplayerami tworzą przebrania i wcielają się w postać fikcyjną.
Kim są cosplayerzy? To bardzo różni ludzie. Od studentów, którzy po prostu mają potrzebę zrobienia czegoś szalonego i kreatywnego; przez fanów gier i komiksów, którzy w ten sposób oddają jakąś cześć, honor, uznanie postaciom, które lubią i przez to czują się bliżej swoich ulubionych bohaterów; po ludzi, którzy mają rodziny i tworzą kostiumy ze swoimi dziećmi i wcale nie z ich inicjatywy, tylko raczej swojej. Cosplayer sam jest swoim projektantem, krawcem, szewcem, charakteryzatorem, fryzjerką, choreografem itd. Jest to więc działalność wymagająca dużych umiejętności manualnych. Cosplayerzy spotykają się na konwentach, tworzą nieformalne grupy. W Szczecinie działa grupa pod nazwą "Smoczy ród", której założycielką jest Natalia Misiura.
Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer "Smocza królowa", w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur- Woronieckiej.
Po reportażu - rozmowa z Zofią Skowrońską, znaną też jako Zula, twórczynią kostiumów i eventów oraz organizatorką największego konkursu dla cosplayerów MASKARADA odbywającego się podczas Festiwalu Fantastyki PYRKON w Poznaniu. Porozmawiamy o cosplayu - jego historii, wcieleniach, umiejętnościach, które rozwija i przyjemnościach, które daje. Zapraszamy dziś po 22.
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Zofią Skowrońską, znaną też jako Zula, twórczynią kostiumów i eventów oraz organizatorką największego konkursu dla cosplayerów MASKARADA odbywającego się podczas Festiwalu Fantastyki PYRKON w Poznaniu
 

Zobacz także

2024-02-22, godz. 09:39 "Zmieniacze edukacji" - reportaż Małgorzaty Furgi Jak zmienić polską szkołę, żeby młodzi ludzie, po jej ukończeniu, mogli odnaleźć się w dorosłym życiu? Co zrobić, aby dobrze czuły się tam zarówno… » więcej 2024-02-21, godz. 15:40 „Jakub potrzebuje naszej pomocy” - reportaż Małgorzaty Furgi i Pawła Szewłogi W wigilię 2020 roku Jakub Znojek podjął próbę uniemożliwienia jazdy pijanemu kierowcy. Niestety ten w akcie desperacji przejechał Jakuba, który od tamtego… » więcej 2024-02-20, godz. 06:00 „Koty na tymczasie” – reportaż Małgorzaty Furgi Wolontariusze zajmujący się bezdomnymi kotami potrzebują domów tymczasowych prowadzonych również przez innych wolontariuszy. W takim domu leczy się chore… » więcej 2024-02-19, godz. 10:35 "Ptasznik" najnowsza książka Marka Stelara, laureata Nagrody Wielkiego Kalibru 2023 "Heinrich Vogel był kiedyś innym człowiekiem. Miał inne nazwisko, życie i świat, który stał przed nim otworem. Dwadzieścia lat wcześniej jedno zdarzenie… » więcej 2024-02-15, godz. 06:00 "Ma na imię Adaś” – reportaż Małgorzaty Furgi Dystrofia mięśniowa Duchenne’a - słysząc taką diagnozę rodzice tracą nadzieję i za wszelką cenę szukają pomocy dla swoich dzieci. Z dystrofią zmagają… » więcej 2024-02-14, godz. 06:00 „Jakoś to będzie” – reportaż Anny Kolmer Społeczności lokalne różnie radzą sobie z rozwiązywaniem problemów życia codziennego na wsi, osiedlu czy ulicy. Mieszkańcy ulicy Tytusa w Mierzynie od… » więcej 2024-02-13, godz. 20:19 "Szczecin szlakiem PRL" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Wspomnienia PRL-u bez polityki - czy to możliwe? Okazuje się, że tak. Justyna Machnik, miejska przewodniczka pasjonuje się powojenną historią Szczecina… » więcej 2024-02-12, godz. 12:30 "Moim wujem był Hemar" - reportaż Małgorzaty Frymus "Kiedy znów zakwitną białe bzy", "Czy pani Marta jest grzechu warta", "Ten wąsik", "Nikt, tylko ty", "Może kiedyś innym razem", "Upić się warto" - któż… » więcej 2024-02-09, godz. 09:35 „Witold Conti. Każdemu wolno kochać” – najnowsza książka Marka Telera Aktor, śpiewak, malarz, poeta... Witold Conti był człowiekiem wielu talentów, lecz zasłynął przede wszystkim jako popularny w latach 30. amant filmowy… » więcej 2024-02-08, godz. 11:51 "Weź kawałek mego miasta" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Co buduje wspomnienia ? Zapach, smak, widok miejsca, książki i ludzie spotkani na swej drodze ... Takie miejsce stworzyła sobie pani Małgorzata. Dzisiaj czuje… » więcej
12345