FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Fot. Bodek Macal
Fot. Bodek Macal
Fot. Brygida Gębka
Fot. Brygida Gębka
Fot. Kamila Hołody
Fot. Kamila Hołody
Fot. Tomek Kogut .
Fot. Tomek Kogut .
Fot. Brygida Gębka
Fot. Brygida Gębka
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
W encyklopedii pod hasłem "cosplay" czytamy - artystyczne hobby, w ramach którego osoby nazywane cosplayerami tworzą przebrania i wcielają się w postać fikcyjną.
Kim są cosplayerzy? To bardzo różni ludzie. Od studentów, którzy po prostu mają potrzebę zrobienia czegoś szalonego i kreatywnego; przez fanów gier i komiksów, którzy w ten sposób oddają jakąś cześć, honor, uznanie postaciom, które lubią i przez to czują się bliżej swoich ulubionych bohaterów; po ludzi, którzy mają rodziny i tworzą kostiumy ze swoimi dziećmi i wcale nie z ich inicjatywy, tylko raczej swojej. Cosplayer sam jest swoim projektantem, krawcem, szewcem, charakteryzatorem, fryzjerką, choreografem itd. Jest to więc działalność wymagająca dużych umiejętności manualnych. Cosplayerzy spotykają się na konwentach, tworzą nieformalne grupy. W Szczecinie działa grupa pod nazwą "Smoczy ród", której założycielką jest Natalia Misiura.
Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer "Smocza królowa", w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur- Woronieckiej.
Po reportażu - rozmowa z Zofią Skowrońską, znaną też jako Zula, twórczynią kostiumów i eventów oraz organizatorką największego konkursu dla cosplayerów MASKARADA odbywającego się podczas Festiwalu Fantastyki PYRKON w Poznaniu. Porozmawiamy o cosplayu - jego historii, wcieleniach, umiejętnościach, które rozwija i przyjemnościach, które daje. Zapraszamy dziś po 22.
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Zofią Skowrońską, znaną też jako Zula, twórczynią kostiumów i eventów oraz organizatorką największego konkursu dla cosplayerów MASKARADA odbywającego się podczas Festiwalu Fantastyki PYRKON w Poznaniu
 

Zobacz także

2024-03-28, godz. 06:00 "Blisko ludzi" - reportaż Małgorzaty Furgi "Troszeczkę podpadałem tej władzy komunistycznej" - tak lakonicznie i bez patosu określa swoją postawę wobec PRL-u, niezgodę na niesprawiedliwość ks… » więcej 2024-03-27, godz. 06:00 „Szaleństwo off-roadowe” – reportaż Anny Kolmer Miłośników off-roadu z sezonu na sezon zaczyna przybywać. Gdy choć raz spróbuje się swoich sił za kierownicą terenowego samochodu apetyt na adrenalinę… » więcej 2024-03-26, godz. 11:24 "Jak pachnie Szczecin?" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Zawalczyć o siebie, złamać schemat, w który zostaliśmy wtłoczeni, robić rzeczy, które przynoszą radość innym. To sposób Aleksandry Hopke na bycie szczęśliwą… » więcej 2024-03-25, godz. 10:44 Książki ze Szczecinem w tle [Rozmowa] Inga Iwasiów, Sylwia Trojanowska, Leszek Herman, Marek Stelar, Przemysław Kowalewski, Marcin Grzelak czy Michał Dłużak - po książki tych autorów mieszkańcy… » więcej 2024-03-21, godz. 06:00 „Iskierki w Teatrze” - reportaż Małgorzaty Furgi 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Często przy tej okazji przypominamy sobie o tych osobach. Jednak rodzice i opiekunowie chcą… » więcej 2024-03-20, godz. 06:00 Z komputerem za pan brat – reportaż Małgorzaty Furgi Coraz więcej osób niewidomych i niedowidzących chce poszerzać swoją wiedzę o nowych technologiach informatycznych. Mają świadomość, że specjalistyczne… » więcej 2024-03-19, godz. 00:06 "Historia wagi lekkiej" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Są zgrani na scenie i w życiu. "Dobry duet to harmonia" - deklaruje Kasia. "To tak jak z gitarą - żeby się nie rozstrajała, trzeba podtrzymywać właściwą… » więcej 2024-03-18, godz. 09:41 "Aksamitna wioska"- reportaż Anny Kolmer Każdy z nas ma, lub chce mieć, swoje miejsce na ziemi. Z "oswojoną" lubianą przestrzenią łatwiej się identyfikować i łatwiej o nią dbać. Przekonali… » więcej 2024-03-14, godz. 01:18 "Zachowaj to dla siebie" - reportaż Anny Kolmer Uczennice IX Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” wymyśliły projekt społeczny… » więcej 2024-03-13, godz. 06:00 "Ciężki kawałek chleba" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny Kiedyś w Szczecinie było ponad 100 małych piekarni wyrabiających pieczywo tradycyjnymi metodami, dzisiaj zostało tylko kilka. Ponad czterdzieści lat przygody… » więcej
12345