FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Fot. Bodek Macal
Fot. Bodek Macal
Fot. Brygida Gębka
Fot. Brygida Gębka
Fot. Kamila Hołody
Fot. Kamila Hołody
Fot. Tomek Kogut .
Fot. Tomek Kogut .
Fot. Brygida Gębka
Fot. Brygida Gębka
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
Fot. Paweł Rura
W encyklopedii pod hasłem "cosplay" czytamy - artystyczne hobby, w ramach którego osoby nazywane cosplayerami tworzą przebrania i wcielają się w postać fikcyjną.
Kim są cosplayerzy? To bardzo różni ludzie. Od studentów, którzy po prostu mają potrzebę zrobienia czegoś szalonego i kreatywnego; przez fanów gier i komiksów, którzy w ten sposób oddają jakąś cześć, honor, uznanie postaciom, które lubią i przez to czują się bliżej swoich ulubionych bohaterów; po ludzi, którzy mają rodziny i tworzą kostiumy ze swoimi dziećmi i wcale nie z ich inicjatywy, tylko raczej swojej. Cosplayer sam jest swoim projektantem, krawcem, szewcem, charakteryzatorem, fryzjerką, choreografem itd. Jest to więc działalność wymagająca dużych umiejętności manualnych. Cosplayerzy spotykają się na konwentach, tworzą nieformalne grupy. W Szczecinie działa grupa pod nazwą "Smoczy ród", której założycielką jest Natalia Misiura.
Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer "Smocza królowa", w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur- Woronieckiej.
Po reportażu - rozmowa z Zofią Skowrońską, znaną też jako Zula, twórczynią kostiumów i eventów oraz organizatorką największego konkursu dla cosplayerów MASKARADA odbywającego się podczas Festiwalu Fantastyki PYRKON w Poznaniu. Porozmawiamy o cosplayu - jego historii, wcieleniach, umiejętnościach, które rozwija i przyjemnościach, które daje. Zapraszamy dziś po 22.
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Zofią Skowrońską, znaną też jako Zula, twórczynią kostiumów i eventów oraz organizatorką największego konkursu dla cosplayerów MASKARADA odbywającego się podczas Festiwalu Fantastyki PYRKON w Poznaniu
 

Zobacz także

2024-03-07, godz. 06:00 „Idziemy dalej” - reportaż Małgorzaty Furgi Trzy panie, mamy dzieci z niepełnosprawnościami postanowiły pomóc sobie oraz innym rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych. Sylwia Mecha, Beata Błaszyńska… » więcej 2024-03-06, godz. 06:00 „Akademia Przyszłości - projektowanie dobrego świata” – reportaż Małgorzaty Furgi Na terenie województwa zachodniopomorskiego działa kilkanaście klubów rodzica zastępczego. W tych klubach rodzice zastępczy przede wszystkim rozmawiają… » więcej 2024-03-05, godz. 12:05 "Polska jest tutaj, gdzie się urodziła" - reportaż Agaty Rokickiej Każdy ma swoją Arkadię - miejsce, które przywodzi na myśl dobre czasy. Pani Janina nazywa je "doliną marzeń". Dla niej tą doliną jest Zamarstynów, zatopiona… » więcej 2024-03-04, godz. 06:00 "Sierociniec" - premiera książki Przemysława Kowalewskiego „Sierociniec” to najnowsza książka szczecińskiego pisarza Przemysława Kowalewskiego. Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, ukaże się w najbliższą… » więcej 2024-02-29, godz. 06:00 "Śpiewać każdy może" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Ten kto śpiewa modli się dwa razy" - powtarzał mistrz "Poręba" czyli Jurek Porębski. To dzięki niemu wielu żeglarzy brało gitarę do ręki by opiewać… » więcej 2024-02-28, godz. 06:00 „Pamiętnik życia” – reportaż Anny Kolmer Powody dla których ludzie piszą pamiętniki są różne. Jednak podstawowym jest pragnienie zachowania w pamięci tego, co dla danej osoby czy grupy jest istotne… » więcej 2024-02-27, godz. 05:45 "Fotografia młodych Szczecinian" - reportaż Małgorzaty Furgi Młodzieżowa Rady Miasta Szczecin to reprezentacja szczecińskiej młodzieży. Dwa lata temu młodzi ludzie postanowili przeprowadzić badania wśród swoich… » więcej 2024-02-26, godz. 06:00 "Rodzinne gniazdo" - reportaż Małgorzaty Furgi Jakie były początki polskiego Szczecina? Jak czuli się tu pierwsi powojenni mieszkańcy? Dziś w Fofosferze historia rodziny Siewierów, która na Pogodnie… » więcej 2024-02-22, godz. 09:39 "Zmieniacze edukacji" - reportaż Małgorzaty Furgi Jak zmienić polską szkołę, żeby młodzi ludzie, po jej ukończeniu, mogli odnaleźć się w dorosłym życiu? Co zrobić, aby dobrze czuły się tam zarówno… » więcej 2024-02-21, godz. 15:40 „Jakub potrzebuje naszej pomocy” - reportaż Małgorzaty Furgi i Pawła Szewłogi W wigilię 2020 roku Jakub Znojek podjął próbę uniemożliwienia jazdy pijanemu kierowcy. Niestety ten w akcie desperacji przejechał Jakuba, który od tamtego… » więcej
7891011