FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Joanna Skonieczna
fot. Joanna Skonieczna
fb Pommersches Landesmuseum
fb Pommersches Landesmuseum
Wystawy specjalne, koncert w ruinach klasztoru Eldena i urodzinowy tort w centrum miasta - to tylko kilka z wielu pomysłów na świętowanie 250. urodzin Caspara Davida Friedricha w Greifswaldzie.
Wystawy prac artysty przygotowuje w tym roku wiele niemieckich miast. Już niedługo, w Berlinie, będzie można zwiedzać największą z nich. Zaprezentowanych zostanie tam około 60 obrazów i 50 rysunków.
Friedrich to niemiecki malarz epoki romantyzmu, jego charakterystyczne obrazy zna dziś cały świat. Malował przede wszystkim widoki zimowej lub jesiennej przyrody, są to obrazy o cechach religijnych i symbolicznych. Tematami prac artysty są często realistycznie ukazane ruiny kościołów, postaci pogrążone w kontemplacji, uschłe drzewa, cmentarze, blaski wieczoru lub świtu. Przez wielu krytyków sztuki jest określany mianem wybitnego malarza światła i atmosfery oraz pionierem modernizmu.
Caspar David Friedrich urodził się w Greifswaldzie w 1774 roku. Studiował m.in w Kopenhadze. Przez wiele lat żył i tworzył w Dreźnie, jednak motywem wielu jego dzieł są krajobrazy Pomorza i Rugii.
Warto jeszcze dodać, że to co dziś znamy, możemy zobaczyć korzystając z portalu cdfriedrich.de, który stanowi uzupełnienie 250. rocznicy urodzin Caspara Davida Friedricha oraz trzech związanych z nią wystaw rocznicowych. Strona to efekt współpracy między muzeami w Hamburgu, Berlinie i Dreźnie w ramach cyfrowego projektu rządu federalnego RFN „Datenraum Kultur”
O tym czy Friedricha był popularny już w czasach kiedy tworzył i dlaczego dziś jego obrazy są właściwie nieosiągalne dla kolekcjonerów, opowiadał historyk sztuki, dr hab. Rafał Makała, prof. UG. Wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Technicznego w Berlinie.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Rafałem Makałą
 

Zobacz także

2024-04-09, godz. 13:03 "Psie smuteczki" - reportaż Małgorzaty Furgi Psie smutki z wiersza Jana Brzechwy niewiele mają wspólnego ze smuteczkami psów schroniskowych. Przekonali się o tym państwo Aneta i Rajmund ze Szczecina… » więcej 2024-04-08, godz. 06:00 Coraz chętniej czytamy książki 43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę. To wzrost o 9 punktów procentowych, najwięcej od 10 lat. Wzrosło także zainteresowanie… » więcej 2024-04-04, godz. 06:00 "Opowiem wam o moim synu Wojtusiu" - reportaż Małgorzaty Furgi Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Chodzi… » więcej 2024-04-03, godz. 11:56 "Spóźniłam się" - reportaż Agaty Rokickiej "Tryb specjalny" - za tym niewinnie brzmiącym sformułowaniem kryje się proceder, który oznaczał egzekucje bez sądów, bez wyroków, na podstawie list śmierci… » więcej 2024-04-02, godz. 06:00 Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. "Inny świat Kamileusza" – reportaż Małgorzaty Furgi 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jest wyrazem solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Autyzm… » więcej 2024-04-01, godz. 15:00 "Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków 1944-1946" Grzegorza Hryciuka [ROZMOWA] Wielkanoc, to podobnie jak inne świąteczne dni, czas rodzinnych spotkań. Spotkań, które mogą być okazją do wspominania rodzinnych historii. O tym jakie… » więcej 2024-04-01, godz. 06:00 Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci [ROZMOWA] „Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni” - to hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Święto, już od lat, obchodzimy 2 kwietnia… » więcej 2024-03-28, godz. 06:00 "Blisko ludzi" - reportaż Małgorzaty Furgi "Troszeczkę podpadałem tej władzy komunistycznej" - tak lakonicznie i bez patosu określa swoją postawę wobec PRL-u, niezgodę na niesprawiedliwość ks… » więcej 2024-03-27, godz. 06:00 „Szaleństwo off-roadowe” – reportaż Anny Kolmer Miłośników off-roadu z sezonu na sezon zaczyna przybywać. Gdy choć raz spróbuje się swoich sił za kierownicą terenowego samochodu apetyt na adrenalinę… » więcej 2024-03-26, godz. 11:24 "Jak pachnie Szczecin?" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Zawalczyć o siebie, złamać schemat, w który zostaliśmy wtłoczeni, robić rzeczy, które przynoszą radość innym. To sposób Aleksandry Hopke na bycie szczęśliwą… » więcej
56789