FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Łukasz Szełemej [Archiwum Radio Szczecin]
fot. Łukasz Szełemej [Archiwum Radio Szczecin]
"Inny świat Kamileusza" – reportaż Małgorzaty Furgi
"Inny świat Kamileusza" – reportaż Małgorzaty Furgi
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jest wyrazem solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami.
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu
nerwowego. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet, dlatego też do koloru niebieskiego dołączył różowy.

Dzisiejszą Fonosferę poświęcimy właśnie autyzmowi. Jeszcze 30 lat temu taką diagnozę stawiano jednemu dziecku na 10 tys. urodzeń, dziś co sześćdziesiątemu. Dla dzieci dzięki działaniom wielu organizacji pozarządowych udało zbudować się system wsparcia, edukacji i terapii. Dla dorosłych autystów ciągle brakuje domów dziennego pobytu, mieszkań chronionych, warsztatów terapii zajęciowej i wspomaganych miejsc pracy. Kamil bohater reportażu jest dorosłym podopiecznym Szczecińskiego Oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu. "Inny świat Kamileusza" to reportaż Małgorzaty Furgi, który przypomnimy dzisiaj po 22-ej.

Po reportażu odwiedzą nas niezwykli goście. Małżeństwo lekarzy, rodzice trzech synów, w tym najmłodszego, 11-letniego autystycznego Adasia. Aby zwrócić uwagę na to jak żyje ich syn i ich rodzina, podjęli decyzję o starcie w niezwykłym biegu. Pan Marek wystartuje w najcięższym maratonie świata, Ultramaratonie Piasków w Maroko. Uczestnicy biegu pokonują łącznie około 250 km, biegiem na Saharze. Start już za kilka dni. Pani Aneta i Pan Marek odwiedzą nas po 22. Zapraszam, Joanna Skonieczna
"Inny świat Kamileusza" – reportaż Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Anetą i Markiem Wódeckimi
 

Zobacz także

2024-08-29, godz. 11:24 "Nie bój się być piękną" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Mówią: nie szata zdobi człowieka. Ale jest też powiedzenie: jak cię widzą, tak cię piszą. Która kobieta nie chciałaby choć raz wyglądać jak z okładki… » więcej 2024-08-28, godz. 06:00 "Beza pełna przygód" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "To jest kobieta co wie czego chce..." - jak śpiewają w przedwojennej piosence. Wymyśliła sobie siebie, ma plan i skrupulatnie go realizuje. "Kiedy tak się… » więcej 2024-08-27, godz. 10:52 "Pamiętniki, notesy i obrazy rodziny Mazuś" - reportaż Małgorzaty Frymus Tylko jeszcze kilka dni w Książnicy Pomorskiej w Galerii pod Piramidą można oglądać wystawę "Przeplatanie i Przenikanie". To nastrojowa, klimatyczna rodzinna… » więcej 2024-08-26, godz. 11:06 "Dziewice, do boju!" - audiobook z pieśnią morską na ustach [ROZMOWA Z MARKIEM SZURAWSKIM I PAWŁEM JĘDRZEJKĄ] Prezentacja audiobooka na podstawie powieści szczecińskiej autorki - pisarki i dziennikarki, Moniki Szwai, jest okazją do przypomnienia jej postaci. Jej dokonań… » więcej 2024-08-22, godz. 06:00 "Daniel co Bramatem zmienił Goleniów" - reportaż Małgorzaty Frymus Miał zaledwie 17 lat kiedy w Goleniowie założył Teatr Brama. Trzy lata później powołał do życia Spotkania Teatralne Bramat. Od tamtego czasu minęło… » więcej 2024-08-21, godz. 06:00 "Wyobraźnią opisać" reportaż Anny Kolmer Pewnie niejeden fan rolnictwa dałby wiele, by móc uprawiać ziemię w okolicach Pyrzyc. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu miasto posiada ziemię, którą zwą… » więcej 2024-08-20, godz. 06:09 "Ostatni moment" - reportaż Agaty Rokickiej Ocalają od zapomnienia ginący świat. Dokumentują stan starych, polskich cmentarzy, ale również szukają historii mieszkańców okolic Lwowa. Słowa „ginący… » więcej 2024-08-19, godz. 00:07 "Dziewice, do boju!" - opowieść, której jednym z bohaterów jest Dar Młodzieży [ROZMOWA z KRYSTYNĄ POHL] Za nami drugi tydzień z Aliną oraz innymi bohaterkami i bohaterami audiobooka, który powstał na podstawie książki "Dziewice, do boju!". Jej autorka, Monika… » więcej 2024-08-14, godz. 09:12 "Nie cierpię schematów" - reportaż Anny Kolmer Złośliwi powiadają, że zawód artysty to 50 proc. pracy, 20 proc. talentu i 30 proc. szczęścia. Jest w tym sporo prawdy, bo na sukces trzeba ciężko pracować… » więcej 2024-08-13, godz. 10:15 „Na Folwarku Etno - Jurandowo” - reportaż Małgorzaty Furgi Tabor to nazwa zaczerpnięta z języka węgierskiego, po przetłumaczeniu na polski byłby to obóz. Obóz muzyczny, wakacje z muzyką tradycyjną, mocno osadzone… » więcej
12345