FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Obuwnik miarowy podczas "Śniadania na trawie" w Willi Lentza w Szczecinie. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Obuwnik miarowy podczas "Śniadania na trawie" w Willi Lentza w Szczecinie. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Od lewej: Alicja Klimek-Junak i Agata Rokicka w rozmowie o reportażu "Obuwnik miarowy".
Od lewej: Alicja Klimek-Junak i Agata Rokicka w rozmowie o reportażu "Obuwnik miarowy".
Wykonuje obuwie na indywidualne zamówienie. Najpierw robi precyzyjne pomiary stóp. Potem powstaje kopyto, które jest idealnym odwzorowaniem stopy. Kolejna czynność to przygotowanie podeszwy, później cholewki... I tak, po 50 godzinach pracy powstaje nowa, niepowtarzalna i indywidualna para butów. Dokładnie w taki sam sposób, według takiej samej technologii i z użyciem takich samych materiałów jak 200, 300 lat temu. Podeszwa jest z twardego kruponu, a cholewki z delikatnej, naturalnej skóry, drewniany obcas zespolony jest z podeszwą z użyciem drewnianych kołków.

Wiktor Barbaszyński, bohater reportażu mówi, że "buty naprawia się z potrzeby, robi z pasji". Zapraszamy do odwiedzenia jego warsztatu.
"Obuwnik miarowy" - to tytuł reportażu Małgorzata Frymus, w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai.
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Frymus
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Alicją Klimek-Junak ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej METRUM
 

Zobacz także

2024-06-25, godz. 06:00 "Weź kawałek mego miasta" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Multisedinum – szczecińskie multiplikacje” - roz… Co najbardziej kojarzy nam się ze Szczecinem? Paprykarz, dźwigozaury, gwiaździsty układ placów? Każdy z nas ma coś takiego co natychmiast przywołuje wspomnienia… » więcej 2024-06-23, godz. 21:56 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin Co działo się w Szczecinie wiosną 1968 roku? Jaki los czeka Lwowiaka i jego żonę? Kolejne odcinki "Szóstki" w Radiu Szczecin, od poniedziałku do piątku… » więcej 2024-06-20, godz. 06:00 „Dorosłe Atomy” – reportaż Małgorzaty Furgi Autyzm - taką diagnozę specjaliści stawiają coraz częściej. Jeszcze kilka lat temu otrzymywały ją przeważnie dzieci. Dziś bardzo często dotyczy ona… » więcej 2024-06-19, godz. 06:00 "Historia jednej wioski" - reportaż Anny Kolmer Chełm Dolny jest oddalony o około 15 km od Trzcińska Zdroju oraz o około 20 km od Chojny. Podróżnego przywita spokój i atmosfera senności. Przez chwilę… » więcej 2024-06-18, godz. 12:00 "Werdykt na życie albo siódmy krąg"- reportaż Małgorzaty Furgi Przez całe dotychczasowe życie ciągle czegoś poszukuje i stawia pytania, na które niełatwo znaleźć odpowiedź. Szczecinianka Anna Gielarowska, bohaterka… » więcej 2024-06-16, godz. 23:26 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin Kim są ludzie, którzy podpisują się jako Bractwo Sprawiedliwych. Czy Ugne Galant ustali dlaczego giną świadkowie tragicznego wypadku tramwajowego w Szczecinie? W… » więcej 2024-06-13, godz. 08:00 "Wioletowe kruczki" - reportaż Janusza Wilczyńskiego Czy zdarzyło się Państwu otworzyć po latach książkę z dzieciństwa i zanurzyć się w świat Pana Kleksa, Pippi Langstrumpf czy Harrego Potter'a? Wioleta… » więcej 2024-06-12, godz. 06:00 "Niczego nie żałuję" – reportaż Anny Kolmer Greckie słowo Eikon oznacza „okno”. Właśnie takim oknem na otaczający nas świat jest z punktu widzenia osób wierzących, a zwłaszcza wyznawców Kościoła… » więcej 2024-06-11, godz. 11:43 "Pamiętna wizyta" - reportaż Małgorzaty Furgi i Anny Kolmer Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym papieżem od 1864 roku… » więcej 2024-06-10, godz. 10:23 Szczecińskie kryminały coraz bardziej popularne Szczecińskie kryminały są coraz popularniejsze. Sięgają po nie chętnie także mieszkańcy innych polskich miast. Naszym gościem W Fonosferze był Marek… » więcej
12345