FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Marek Stelar, fot. Weronika Łyczywek
Marek Stelar, fot. Weronika Łyczywek
Marek Stelar, fot. Weronika Łyczywek
Marek Stelar, fot. Weronika Łyczywek
fot. Hanna Głuch
fot. Hanna Głuch
Szczecińskie kryminały są coraz popularniejsze. Sięgają po nie chętnie także mieszkańcy innych polskich miast. Naszym gościem W Fonosferze był Marek Stelar, który z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, wrócił z Nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru. Czytelnikom najbardziej przypadła do gustu jego książka „Milczenie”. Na szczecińskiego autora oddano prawie połowę głosów, która wpłynęła w konkursie.
„Milczenie” to ostatnia część serii, której akcja rozgrywa się w Nowym Warpnie. Głównym bohaterem powieści jest aspirant Dominik Przeworski.
Marek Stelar rok temu otrzymał główną Nagrodę Wielkiego Kalibru, wtedy jury nagrodziło kryminał „Krzywda”. Seria nowowarpieńska to trzy kryminały. Wspomniane wcześniej „Krzywda” i „Milczenie” oraz wcześniejsza „Skrucha”.
Stelar był też wcześnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru za książkę "Sekta" z serii z nadkomisarzem Rędzią. W swoim dorobku ma również kilka innych, dobrze przyjętych serii kryminalnych z charakterystycznymi bohaterami, to  Krugły i Michalczyk, Suder, Iwona Banach oraz wspomniany już Dominik Przeworski.
W tym roku główną Nagrodę Wielkiego Kalibru 2024 otrzymała Agnieszka Graca autorka książki „Czarny poniedziałek”. Nagrodę przyznało jury w składzie Małgorzata Omilanowska (przewodnicząca), Bernadetta Darska, Anna Gemra, Anna Marchewka i Piotr Kofta.
Statuetkę dla autorów najlepszych polskich powieści kryminalnych wręczono w tym roku 21 raz.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Markiem Stelarem
 

Zobacz także

2024-06-13, godz. 08:00 "Wioletowe kruczki" - reportaż Janusza Wilczyńskiego Czy zdarzyło się Państwu otworzyć po latach książkę z dzieciństwa i zanurzyć się w świat Winnetou, Pippi Langstrumpf czy Koziołka Matołka? A gdyby… » więcej 2024-06-12, godz. 06:00 "Niczego nie żałuję" – reportaż Anny Kolmer Greckie słowo Eikon oznacza „okno”. Właśnie takim oknem na otaczający nas świat jest z punktu widzenia osób wierzących, a zwłaszcza wyznawców Kościoła… » więcej 2024-06-11, godz. 11:43 "Pamiętna wizyta" - reportaż Małgorzaty Furgi i Anny Kolmer Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym papieżem od 1864 roku… » więcej 2024-06-06, godz. 06:00 „Miniaturzystka” - reportaż Joanny Skoniecznej Jeszcze przez kilka dni w Parku Labiryntów w niemieckim Malchow, można oglądać wystawę prac Urszuli Kwietniewskiej-Łacny. To "Wystawa miniatur...poniemieckie"… » więcej 2024-06-05, godz. 06:00 "Być mamą Kajtusia" – reportaż Małgorzaty Furgi Rezygnują ze swoich marzeń, planów życiowych, czasami z pracy, ale przede wszystkim z wolnego czasu dla siebie. Matki po usłyszeniu diagnozy: autyzm, doświadczają… » więcej 2024-06-04, godz. 10:03 "Stary - nowy Krąg" – reportaż Małgorzaty Furgi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg” powstał w 1969 roku i przez 50 lat działał w Zespole Szkół nr 8 w Szczecinie (dawniej Zespół… » więcej 2024-06-03, godz. 11:38 "Szóstka" - audiobook Koszary Tajnej Jednostki JW 4101 w Dziwnowie, ulice i zakątki Szczecina - to wszystko w najnowszych odcinkach radiowego audiobooka na podstawie "Szóstki". Powieści… » więcej 2024-05-30, godz. 09:54 „Ma na imię Adaś” - reportaż Małgorzaty Furgi W sobotę na Jasnych Błoniach wielka, wspólna impreza "Wszyscy z Adasiem". Razem chcemy pomóc synkowi naszego redakcyjnego kolegi czyli Adasiowi Orlikowi. Chłopiec… » więcej 2024-05-28, godz. 21:34 "Obuwnik miarowy" - reportaż Małgorzata Frymus Wykonuje obuwie na indywidualne zamówienie. Najpierw robi precyzyjne pomiary stóp. Potem powstaje kopyto, które jest idealnym odwzorowaniem stopy. Kolejna czynność… » więcej 2024-05-28, godz. 07:29 „Czerwony kapturek to my” - reportaż Anny Kolmer Sztuka, od wieków uznawana za domenę wyrafinowanych emocji i głębokiego intelektu, obecnie odkrywana jest na nowo jako kluczowy element w edukacji i wychowaniu… » więcej
12345