Szczepimy się
Radio SzczecinRadio Szczecin » Szczepimy się
Szczepimy się

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Rząd federalny Niemiec chce przekonać do szczepień przeciwko koronawirusowi. Od środy wprowadza nowe obostrzenia.
W sąsiadującej z Pomorzem Zachodnim Meklemburgii Pomorzu Przednim, niezaszczepione osoby mogą stracić pieniądze, gdy zachorują na Covid-19 – wyjaśnia Bartosz Marosz, mieszkaniec pogranicza, który pracuje w Niemczech, członek zawieszonej na razie Inicjatywy Obywatelskiej Freie Grenzen - Wolne Granice.

- Osoby, które nie są zaszczepione będą musiały same płacić za testy. Osoby niezaszczepione, w momencie kiedy będzie podejrzenie koronawirusa, bądź miały styczność z osobą chorą na koronawirusa i zostaną poddane kwarantannie, nie będą mogły liczyć na odszkodowanie, które do tej pory obowiązywało. To było sto procent wynagrodzenia, jakie w danym okresie pracownik mógł otrzymać - tłumaczy Marosz.

Szczepienia przeciwko koronawirusowi nie są jeszcze obowiązkowe w Niemczech. Pracodawca też nie ma na razie prawa pytać wprost pracownika o to, czy przyjął preparat, może jednak sprawdzić czy spełnia normę 3G, czyli: czy znajduje się w jednej z trzech grup: zaszczepionych, ozdrowieńców lub ma negatywny test.

- Pracodawcy spróbują otrzymać te informacje od pracowników, żeby jeśli są w zakładzie osoby zaszczepione i niezaszczepione, móc je posegregować, można to tak nazwać. Osoby niezaszczepione nie będą pracowały wtedy z osobami zaszczepionymi. Będą przekierowane na inne stanowiska pracy. Dotyczy to przede wszystkim zakładów, które świadczą usługi i mają kontakt z klientami - mówi Marosz.

Na razie nie są wprowadzane obostrzenia, które uderzają w pracowników transgranicznych. Premierzy Bawarii i Badeni-Wirtembergii zaapelowali o wprowadzenie na poziomie federalnym obowiązku szczepień przeciwko koronawirusowi.
W sąsiadującej z Pomorzem Zachodnim Meklemburgii Pomorzu Przednim, niezaszczepione osoby mogą stracić pieniądze, gdy zachorują na Covid-19 – wyjaśnia Bartosz Marosz, mieszkaniec pogranicza, który pracuje w Niemczech, członek zawieszonej na razie Inicjatywy Obywatelskiej Freie Grenzen - Wolne Granice.
Mówi Bartosz Marosz.

Zobacz także

2021-12-03, godz. 13:47 W Polsce nie wykryto dotąd wariantu Omikron W Polsce nadal nie wykryto wariantu Omikron koronawiusa - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. » więcej 2021-12-03, godz. 12:09 "Chcielibyśmy podjąć akcję szczepień wśród dzieci w wieku 5-11 lat" Ministerstwo zdrowia planuje rozpocząć 16 grudnia akcję szczepień przeciwko COVID-19 wśród dzieci w wieku od 5 do 11 lat. » więcej 2021-12-03, godz. 11:01 Szczepienia w Kołach Gospodyń Wiejskich. Wsparcie ze strony ARiMR [WIDEO, ZDJĘCIA] W biurze Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Pyrzycach są zarejestrowane 24 Koła Gospodyń Wiejskich. W tym roku prawdopodobnie powstaną jeszcze dwa nowe Koła. » więcej 2021-12-03, godz. 10:34 W szpitalach 22 035 pacjentów covidowych. Wzrost liczby zakażonych Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport o zakażeniach koronawirusem w poszczególnych województwach. » więcej 2021-12-03, godz. 08:57 Omikron, czyli nowe obostrzenia w Stanach Bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące testów dla podróżnych przyjeżdżających do USA wejdą w życie w najbliższy poniedziałek. Związane jest to z rozprzestrzenianiem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. » więcej 2021-12-03, godz. 06:56 Tymczasowy szpital na Pomorzanach będzie działał do końca marca Przynajmniej do końca marca będzie działał szpital tymczasowy na Pomorzanach w Szczecinie. Do końca pierwszego kwartału przyszłego roku została przedłużona umowa. » więcej 2021-12-02, godz. 15:11 Milion dla OSP w Trzebieży Milion złotych trafi do Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebieży. To nagroda za zajęcie pierwszego miejsca w ogólnopolskiej akcji 'SzczepimySię z OSP'. » więcej 2021-12-02, godz. 12:25 Co drugi mieszkaniec regionu zaszczepiony. "Nie jest to wynik dobry" [WIDEO, ZDJĘCIA] Prawie 2 miliony dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi podano do tej pory w Zachodniopomorskiem. Zaszczepionych jest 55 procent mieszkańców. To jednak nadal za mało. » więcej 2021-12-02, godz. 12:04 Jak zmotywować do szczepienia? Pomysł PSL-u Warto znaleźć narzędzia, które motywowałyby obywateli do szczepień, jednak nie w sposób przymusowy jak np. w Austrii - mówi Andrzej Grzyb. » więcej 2021-12-02, godz. 10:36 Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia Ministerstwo Zdrowia podało najnowszy raport zakażenia koronawirusem w Polsce. » więcej
1234567