Rozmowy nieuczesane
Radio SzczecinRadio Szczecin » Rozmowy nieuczesane » Audycje
Oj. Władysław Siwek z młodzieżą. Fot. z archiwum domowego
Oj. Władysław Siwek z młodzieżą. Fot. z archiwum domowego
Stosunki między komunistyczną władzą w Polsce a Kościołem nie zmieniały się, można było je określić jednym słowem: walka. Jedyne, co ulegało wahnięciom, to natężenie tej walki.
Jak pisze w swoim artykule Bartłomiej Noszczak: "Pragmatyzm polityczny podpowiadał komunistom utrzymanie początkowo względnie poprawnych relacji z Kościołem. Najważniejszymi problemami, przed którymi stanął bezpośrednio po wojnie aparat władzy, były przede wszystkim: kształtowanie nowej „ludowej” administracji państwowej, odbudowa i zagospodarowanie kraju, zwłaszcza tzw. ziem zachodnich i północnych, walka z polityczną i wojskową opozycją niepodległościową, przystąpienie do radykalnej reformy rolnej, zdobycie poparcia lub co najmniej zaufania społecznego, którym zdecydowane prześladowanie Kościoła mogło zaszkodzić, a także – co najmniej do czasu sfałszowanych wyborów parlamentarnych w styczniu 1947 r. – liczenie się w mniejszym lub większym stopniu z opinią międzynarodową." Potem walka zaczęła się zaostrzać, by po 1956 roku znów złagodnieć.
Historia szczecińskiego okresu działalności ojca Władysława Siwka jest ściśle związana z tymi zmianami.

A kolejne "Rozmowy nieuczesane" - wyjątkowo - w wigilijną niedzielę o godzinie 16.30 oraz w poniedziałek 1 stycznia, również o 16.30.
ROZMOWY NIEUCZESANE - odc. 87 (OŚ czyli Ojciec Władysław Siwek. Część trzecia)
 

Zobacz także

2024-04-15, godz. 00:36 Odcinek sto czwarty: Przejrzeć się w cudzych oczach Warto czasem przejrzeć się w cudzych oczach. Może zobaczymy tam prawdę na własny temat? A może - wręcz przeciwnie – zdamy sobie sprawę, że niektórzy… » więcej 2024-04-07, godz. 15:42 Odcinek sto trzeci: Historia pewnego inkunabułu Przed nami 103 odcinek "Rozmów nieuczesanych". Będzie to efekt przedświątecznych porządków Pana Wojtka. A poważnie - "Computus ecclesiasticus vel astronomicus"… » więcej 2024-03-31, godz. 01:57 Odcinek sto drugi: Tradycje w walizkach Pogrzeb żuru, bitwa na jajka oraz solone wrony i inne wielkanocne „smakołyki”. Co jeszcze przywieźli w swoich walizkach osadnicy Szczecina? Wojciech… » więcej 2024-03-25, godz. 02:02 Odcinek sto pierwszy: Kulinarny Szczecin czyli smaczna rozmowa. Część druga Dlaczego Bar Extra serwował zimne dania? Dlaczego szczeciński pasztecik nie jest szczecińskim pierożkiem? Jakie pozakulinarne atrakcje oferowała Jubilatka?… » więcej 2024-03-17, godz. 15:28 Odcinek setny: Kulinarny Szczecin czyli smaczna rozmowa - Kto zamawiał ruskie? - Nikt, same przylazły. Za taki dowcip można było mieć kłopoty. Zwłaszcza na początku lat 50. Przed nami 100. odcinek "Rozmów… » więcej 2024-03-09, godz. 21:14 Odcinek dziewięćdziesiąty dziewiąty: Mosty. Część druga Mosty łączą – brzegi, ale i przestrzenie, także ludzi. Ale nie zawsze tak jest. O szczecińskich mostach, które podzieliły opinię publiczną; o moście… » więcej 2024-02-25, godz. 23:32 Odcinek dziewięćdziesiąty ósmy: Mosty Szczecińskie mosty - wybudowane przed wojną i odbudowane przez Polaków, już nieistniejące oraz te nowe. O tym, co łączą szczecińskie mosty w rozmowie… » więcej 2024-02-25, godz. 23:32 Odcinek dziewięćdziesiąty siódmy - Gdzie się podziały tamte elity? Część druga Wojny, powstania, zsyłki, emigracja, prześladowania, ubożenie, pozbawianie wpływów. Wojny napoleońskie, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, I i… » więcej 2024-02-16, godz. 12:56 Odcinek dziewięćdziesiąty szósty - Gdzie się podziały tamte elity? Co się stało z polskimi elitami? Zostały zniszczone? Wyginęły, jak dinozaury? A może mają się dobrze? I czy w ogóle są nam potrzebne? „Rozmowy nieuczesane”… » więcej 2024-02-11, godz. 22:21 Odcinek dziewięćdziesiąty piąty: Wojna i pokój. Część druga W 1939 roku wojna wisiała w powietrzu. Polacy byli szkoleni na wypadek nalotów czy ataków gazowych. A ostatnie sierpniowe dni upływały na kopaniu rowów przeciwlotniczych… » więcej
12345