Naturalnie
Radio SzczecinRadio Szczecin » Naturalnie
  • "Naturalnie" - prowadzący Kamil Nieradka
  • Premiera w każdy piątek o godzinie 19:20 na antenie Radia Szczecin.

Naturalnie, czyli magazyn w Radiu Szczecin poświęcony działaniom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie - i nie tylko. Czym właściwie zajmuje się Fundusz ? Widomo, że jeśli Fundusz, to pieniądze. A zatem kto i na jakich zasadach może z nich korzystać ? Sztandarowym programem Funduszu jest Czyste Powietrze. Sprawdzimy więc, czy rzeczywiście powietrze jest czystsze i czy stać nas, żeby zmienić kopciucha na nowoczesny piec gazowy. Poza tym w szczegółach opowiemy o tym jak WFOŚiGW wspiera pasje czyli np. służbę w OSP ale będzie też coś dla "gadżeciarzy", czyli jak wyciągnąć pieniądze z Funduszu na samochód elektryczny.

I wiele, wiele innych ciekawostek - co i jak - żeby było naturalnie.

Realizacja Maciej Papke [Radio Szczecin]
Naturalnie (03.02.23) - Zemsta Stalina
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Odkryty pod koniec XVIII wieku na Kaukazie. Nazwany na cześć rosyjskiego badacza Dmitrija Sosnowskiego. Chodzi o Barszcz Sosnowskiego, który to został przekazany Polsce jako dar przez Związek Radziecki. Jego nieformalna nazwa to "Zemsta Stalina", bo dokładnie roślinę przetransportowano do Polski w latach 50, kilka miesięcy przed śmiercią komunistycznego zbrodniarza i dyktatora. Dziś pieniądze na walkę z barszczem m.in. samorządom daje Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. M.in o tym rozmawiamy z prezesem Funduszu w Szczecinie Markiem Suboczem.
Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Naturalnie (27.01.23) - Murawa jak dywan
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Jak to jest, że orają ją kopacze a przypomina dywan. Odwiedziliśmy nowy stadion Pogoni Szczecin i rozmawialiśmy z głównym groundskeeperem. Posłuchajcie wskazówek jak dba się o trawę. Przypomnijmy, nowy stadion został otwarty w październiku 2022 roku. Jego budowa kosztowała ponad 360 milionów złotych, z czego 120 to rządowe dofiansowanie.
Realizacja Maciej Papke [Radio Szczecin]
Naturalnie (20.01.22) - Natrualnie na bazarku
Byliśmy na Bazarku na Bronowickiej. To tam co 2 tygodnie w Szczecinie można kupić żywność prosto od producenta. Produkt klasy premium, bo sprzedają tam producenci certyfikowani. Certyfikat ma zaświadczać, że jest naturalnie i ekologicznie. Skupiliśmy się na pyłku pszczelim. Już dziś jednak powiedzieć możemy, że jeszcze na bazarek wrócimy.
Naturalnie (13.01.23) - Las na gazociągu
Pomorze Zachodnie znane jest m.in. z Krzywego Lasu w Gryfinie. Na ten temat rozpisują się media na całym świecie. Natomiast jest też inny las w naszym województwie, o którym można powiedzieć, że ma międzynarodową rangę. Rośnie bowiem na Batlic Pipe, czyli na gazociągu łączącym Norwegie, Danie i Polskę. Jak to możliwe? Dowiesz się jak klikniesz i posłuchasz naszego podcastu Naturalnie.
Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Naturalnie (06.01.23) - Czyste Powietrze ale nie tylko...
Od 3 stycznia 2023 roku obowiązują nowe zapisy rządowego programu Czyste Powietrze. Większe dotacje, możliwość powtórnego skorzystania z programu i możliwość prefinansowania inwestycji - to tylko niektóre ze zmian jakie weszły w życie 3 dni temu. Może to dziwić ale Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje już nad kolejnymi zmianami. Poza tym nie tylko Czystym Powietrzem człowiek żyje - i dlatego też m.in. o programie Moje Ciepło rozmawiamy z Pawłem Mirowskim pełnomocnikiem rządu ds. programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków.
Zdjęcia R.Stachnik, M.Papke [Radio Szczecin], montaż Maciej Papke [Radio Szczecin]
Naturalnie (30.12.22) - Mały Strażak po raz 6!
Mały Strażak po raz 1,2,3... i po raz 6. Tak, to już była 6 edycja tego programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie dla Ochotniczych Straży Pożarnych w zachodniopomorskiem. Wsparcie otrzymało 13 jednostek. Rozdano ponad 100 tysięcy złotych.
Naturalnie (23.12.22) - odcinek specjalny - świąteczny
Wigilia Bożego Narodzenia to czas niezwykły w ciągu roku. Z tej okazji mamy dla was też odcinek specjalny Naturalnie. Posłuchajcie!
Naturalnie (16.12.22) - Nowy rok i nowe Czyste Powietrze
Więcej pieniędzy, powtórna możliwość skorzystania z programu i szybsze wypłaty środków - to tylko niektóre zmiany jakie czekają na tych, którzy chcą skorzystać z programu Czyste Powietrze od przyszłego roku. Więcej w pliku dźwiękowym!
Naturalnie (09.12.22) - Jest zima a zatem grzejemy i przypominamy o Czystym Powietrzu
Jest zima, a zatem musi być zimo... Czas zatem na przypomnienie szczegółów sztandarowego programu Czyste Powietrze - realizowanego przez Narodowy i Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
1234