Extra Uniwerek Szczeciński
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Uniwerek Szczeciński » Felietony
Dr Daria Suchecka. Uniwersytet Szczeciński. Fot. Uniwersytet Szczeciński
Dr Daria Suchecka. Uniwersytet Szczeciński. Fot. Uniwersytet Szczeciński
Miłka Cieślewicz i Maurycy Gawriłow wspólnie z dr Darią Suchecką ze Szczecińskiego Instytutu Psychologii wyjaśnią wpływ motywacji na przyswajanie wiedzy.
Extra Uniwerek Szczeciński 20 09 2022
Miłka Cieślewicz i Maurycy Gawriłow wspólnie z dr Darią Suchecką ze Szczecińskiego Instytutu Psychologii wyjaśnią wpływ motywacji na przyswajanie wiedzy.
Na naszą motywacje wpływają cele jakie sobie zakładamy, a cele wynikają między innymi z naszych osiągnięć, rozwoju czy chęci uzyskania korzyści czyli np. pieniędzy, uznania, poczucia bezpieczeństwa. Czyli generalnie cele wynikają z tego czego akurat nam brakuje. W przypadku studentów, celem najczęściej jest chęć zdobycia wiedzy, która w przyszłości przełoży się na większe kompetencje, a docelowo na lepszą karierę zawodową.

Badania wskazują, że nauka materiału do którego podchodzimy negatywnie, jest 9 razy trudniejsza. Tak więc kontekst emocjonalny jest bardzo ważny, dlatego warto nastawić się pozytywnie do materiału którego musimy się nauczyć. Ponadto statystyka pokazuje jednoznacznie, że:
- jeśli tylko słuchamy to przyswajamy wiedzę w 30%
- jeśli słuchamy i pracujemy z wykładowcą to przyswajamy wiedzę w 70%
- jeśli samodzielnie pracujemy z materiałem to przyswajamy wiedzę aż w 80%.

Dodatkowo niezaprzeczalną korzyścią w przyswajaniu nowej wiedzy jest praktyka oraz przeświadczenie, że ta wiedza zaowocuje i tutaj z pomocą przychodzą programy wyjazdowe Erasmus (zagraniczne) i MOST (krajowe) podczas których uczestnicy mogą sprawdzić swoje umiejętności i ponadto mają okazję do zdobywania kontaktów w nowym środowisku, poznawania pracodawców, zdobywania również obycia w kontaktach z innymi ludźmi. Jeśli brakuje funduszy na wspomniane wyjazdy to swoją mobilność, pozytywne nastawienie i przyswajanie wiedzy w praktyce można uaktywnić poprzez uczestnictwa w kołach naukowych czy konferencjach. A każde takie działanie wzmacnia naszą samoocenę.
Niestety jak badania pokazują funkcjonujemy w kulturze w której łatwiej jest krytykować niż chwalić, dlatego często nie wierzymy we własne siły
i już na wstępie sami siebie przekreślamy. A należy pamiętać, że jeśli chcemy to szukamy sposobu, a gdy nie wierzymy w siebie to szukamy tylko wytłumaczenia, które tak naprawdę pogarsza sprawę.

Należy pamiętać, że oprócz dobrej motywacji i nabywaniu wiedzy poprzez praktykę
na lepsze efekty nauki wpływa także:
- dzielenie materiału na partie (nic na ostatnią chwilę),
- robienie notatek ręcznie, ponieważ jesteśmy uwarunkowani biologicznie, mózg lepiej zapamiętuje poprzez ruch ręki – połączenie przestrzenne ruch ręki względem oka. Robienie notatek na komputerze sprawia, że zapamiętujemy, gdzie została zapisana informacja, ale już nie samą treść (płaska powierzchnia klawiatury to za mało dla naszego mózgu).
- praca z danym materiałem, przez co bardziej wzmacniamy zapamiętywanie uzyskanych informacji (po wyjściu z zajęć po godzinie, dwóch już zapominamy 50% materiału),
- odpoczynek, unikanie efektu przebodźcowania.
Extra

Program przygotowany przez Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności Uniwersytetu Szczecińskiego.
 

Zobacz także

2022-11-22, godz. 23:58 Extra Uniwerek Szczeciński 22.11.2022 Michał Nakoniczewski w rozmowie z dr hab. Tomaszem Bernatem, prof. US i Joanną Bańdą, dyrektorką Profi Competence przybliża temat profesjonalnych badań… » więcej 2022-11-15, godz. 23:50 Extra Uniwerek Szczeciński 15.11.2022 Błażej Szymański w rozmowie z dr. Mateuszem Czerwińskim porusza takie tematy, jak łączenie wielu obowiązków, praktyczny wymiar studiów, wiedza a zarobki… » więcej 2022-11-08, godz. 23:40 Extra Uniwerek Szczeciński 8.11.2022 Jakie są realia życia w Rosji Putina? Na czym polega fenomen opowiadań Glukhovsky’ego? Koniecznie wysłuchajcie rozmowy Pauliny Zaremby z Tomaszem Brzozowskim… » więcej 2022-10-25, godz. 23:50 Extra Uniwerek Szczeciński 25.10.2022 Pszczoły na uniwerku. Dr hab. Paulina Niedźwiecka profesor Uniwersytetu Szczecińskiego w rozmowie z Mateuszem Iżakowskim przybliża nowy projekt badawczy… » więcej 2022-10-18, godz. 23:38 Extra Uniwerek Szczeciński 18.10.2022 Doktor Katarzyna Kozioł-Nadolna - pracownik dydaktyczny Uniwersytetu Szczecińskiego z Katedry Zarządzania Przedsiębiorstwem w audycji Agaty Dubiłowicz przybliża… » więcej 2022-10-11, godz. 23:34 Extra Uniwerek Szczeciński 11.10.2022 Paulina Zaremba przedstawia fragmenty konferencji prasowej z 11 października, podczas której ogłoszono partnerstwo Uniwersytetu Szczecińskiego z JobTeaser. » więcej 2022-10-04, godz. 23:38 Extra Uniwerek Szczeciński 04.10.2022 Michał Nakoniczewski informuje, że absolwenci US rozbili bank, a tajemniczy szczeciński projekt powstanie już niedługo! » więcej 2022-09-27, godz. 23:26 Extra Uniwerek Szczeciński 27.09.2022 26 października w Szczecinie miała miejsce konferencja prasowa zapowiadająca nowe wydarzenie pod wdzięczną nazwą ,,Spacerek na Uniwerek". Mateusz Iżakowski… » więcej 2022-09-13, godz. 23:25 Extra Uniwerek Szczeciński 13.09.2022 Śmierć królowej Wielkiej Brytanii, Elżbiety II dla społeczeństwa brytyjskiego może oznaczać zakończenie ery, w której rodzina królewska cieszyła się… » więcej 2022-09-06, godz. 23:36 Extra Uniwerek Szczeciński 06.09.2022 Goście Pauliny Zaremby informują, że Akademia Przyszłości oraz Szlachetna Paczka poszukują osób na stanowiska lider i koordynator, a także wolontariuszy… » więcej