Literacka Nagroda Nobla za 2018 dla Olgi Tokarczuk. Jedna z najbardziej poczytnych polskich pisarek została nagrodzona za "narracyjną wyobraźnię, która w połączeniu z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia".
Doktor Eliza Kącka z Instytutu Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego mówi, że decyzja Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk nie była zaskoczona.
- Na pierwszym planie mojego szacowania się nie pojawiała, ale na drugim już tak, więc nie jest to sytuacja, w której byłabym skrajnie zaskoczona - mówi.
Dr Kącka dodaje, że Olga Tokarczuk jest pisarką osadzoną nie tylko w polskim kontekście.
- To jest pisarka, która robi z tego kontekstu użytek, ale chodzi o jakieś uniwersalne śnienie, o uniwersalny rytm opowiadania sobie życia, o dość uniwersalny rytm komentowania egzystencji i w tym Tokarczuk jest szczególnie dobra - mówi Eliza Kącka. I to dlatego - zdaniem literaturoznawcy - Olgę Tokarczuk można czytać poza polskim kontekstem.
Ekspertka zaznacza, że narracje w książkach Olgi Tokarczuk niosą, nie są trudne i eksperymentalne.
- To jest taka literatura, która powinna się czytać, przy pewnych kompetencjach literacko-kulturalnych. I od tej strony być może - tak się spodziewam - ona jest dobrze przetłumaczalna niezależnie od tego, czy ktoś siedzi w Niemczech, w Polsce, czy na drugiej półkuli - mówi literaturoznawca.
Gratulacje dla pisarki popłynęły od miłośników literatury i od polityków - w tym od wicepremiera i ministra kultury, Piotra Glińskiego.
- Gratulujemy pani Oldze Tokarczuk, to sukces polskiej kultury, polskiej pisarki - podkreślił.
Nagrodę Nobla z literatury za 2019 rok otrzymał Austriak Peter Handke.
Zobacz także
2018-08-28, godz. 07:40
Historia elitarnej jednostki polskich pilotów na dużym ekranie. Premiera w Warszawie
W Warszawie odbył się premierowy pokaz filmu "Dywizjon 303. Historia prawdziwa". Film w reżyserii Denisa Delicia, który powstał na podstawie kultowej książki Arkadego Fiedlera ukazuje losy polskich pilotów, którzy początkowo niedoceniani…
» więcej
2018-08-26, godz. 09:14
Finansowe cięcia, ale festiwal trwa. Jury Famy ogłosiło werdykt [WIDEO]
Zakończył się 48. Festiwal Fama w Świnoujściu. Dwustu uczestników, kilkadziesiąt premierowych występów - to bilans, którym mogą pochwalić się organizatorzy tegorocznej edycji najstarszego w Polsce festiwalu młodego pokolenia.
» więcej
2018-08-26, godz. 08:57
Jedna z najsłynniejszych ballad Paula McCartney'a ma pół wieku
Legendarna Hey Jude ma 50 lat. Dokładnie pół wieku singiel Beatlesów ukazał się w Stanach Zjednoczonych. Na brytyjską premierę poczekał jeszcze cztery dni.
» więcej
2018-08-25, godz. 12:13
Najbardziej uzdolnieni na finale Famy
To będzie fantastyczne podsumowanie 48. edycji Famy. Na zakończenie uczestników festiwalu będzie można podziwiać podczas koncertu "Hej, czy nie wiecie".
» więcej
2018-08-24, godz. 08:57
"Inspirowani przez dziwaków". Festiwal w Goleniowie
Dziesięć dni spotkań ze sztuką i kulturą na trzech scenach i w 14 przestrzeniach miejskich - w Goleniowie rozpoczyna się w piątek festiwal "Ludzka mozaika".
» więcej
2018-08-19, godz. 11:14
Finał Sacrum Non Profanum na swingowo
To było 10 dni wyjątkowej muzyki i wyjątkowych gości. Melomani mogli posłuchać koncertów poświęconych znakomitemu kompozytorowi: w Szczecinie, Berlinie, a także nad morzem. W Trzęsaczu w sobotę zakończył się 14. Międzynarodowy…
» więcej
2018-08-18, godz. 13:37
„Muzyka naszych czasów” na kończącym się Sacrum Non Profanum [ZDJĘCIA]
Kończy się festiwal „Sacrum Non Profanum. W tym roku muzyki można było posłuchać w Szczecinie, Berlinie, a także w Trzęsaczu. I właśnie nad morzem odbył się wyjątkowy koncert.
» więcej
2018-08-18, godz. 11:46
Sobota na Famie. Koncerty i spotkanie z Cezarym Łazarewiczem
Koncerty, spotkanie z pisarzem i monodram - to w sobotę wydarzy się w Świnoujściu podczas trzeciego dnia festiwalu FAMA. Będzie też coś dla tych, którzy lubią się pośmiać.
» więcej
2018-08-17, godz. 14:36
Harmonijki ustne i organy na festiwalu „Sacrum Non Profanum” [ZDJĘCIA]
Repertuar na organy i harmonijki ustne wypełnił czwartkowy koncert festiwalu „Sacrum Non Profanum” w Trzęsaczu.
» więcej
2018-08-17, godz. 07:40
W kinach grają już "303. Bitwa o Anglię"
W piątek na ekrany polskich kin wchodzi film Davida Blaira "303. Bitwa o Anglię". Przedstawia on historię Dywizjonu 303 imienia Tadeusza Kościuszki - legendarnych polskich lotników, którzy stali się najskuteczniejszymi pilotami podczas…
» więcej