Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

"Jedna z najbardziej ponurych i najpiękniejszych powieści jakie czytałam" - to już werdykt recenzentki Guardiana. źródło: https://www.theguardian.com
"Jedna z najbardziej ponurych i najpiękniejszych powieści jakie czytałam" - to już werdykt recenzentki Guardiana. źródło: https://www.theguardian.com
Nagrodę literacką zdobyła Jenny Erpenbeck za książkę "Kairos".
"Czytać tę powieść to jak czytać Wichrowe Wzgórza lub słuchać płyty Lou Reeda" - wyliczał recenzent New York Timesa.

"Jedna z najbardziej ponurych i najpiękniejszych powieści jakie czytałam" - to już werdykt recenzentki Guardiana.

"To autopsja zerwanych więzów, co których wieczności byłeś pewna" - to z kolei fragment recenzji "Daily Telegraph".

"Kairos" to moment przełomowy, moment na działanie, chwila jedyna w swoim rodzaju. W powieści Jenny Erpenbeck to ostatnie lata istnienia NRD i romans dwojga ludzi: dziewiętnastoletniej studentki i liczącego sobie ponad 50 lat pisarza i radiowca.

Jenny Erpenbeck nie kryła, że werdykt jest dla niej niespodzianką.

- Nie pomyślałam nawet o przygotowaniu porządnej przemowy. Jestem zaskoczona. Jak wiecie, na krótkiej liście znalazło się sześć książek. I każda jest dobra - mówiła laureatka.

Urodziła się w 1967 roku we wschodnim Berlinie. Pracowała między innymi jako garderobiana i reżyserka operowa. Jej matka była arabistką, ojciec - pisarzem i filozofem. Zadebiutowała w 1999 roku nowelą "Geschichte vom alten Kind".

Jest pierwszą Niemką, która zdobyła przyznawane od 2005 roku wyróżnienie.

International Booker Prize to nagroda podwójna. Otrzymuje ją też tłumacz, który przełożył nieanglojęzyczną książkę. W tym przypadku to Michael Hofmann.

- W tłumaczeniu jest coś ekscytującego. Idzie się zygzakiem. Robi coś tak szybko, a zarazem tak ostatecznie, jak to możliwe - podkreślał odbierając nagrodę. Jest pierwszym w historii tłumaczem-mężczyzną, który zdobył to wyróżnienie. Zajmuje się też krytyką literacką. Wykłada też na University of Florida.

Brytyjski rynek wydawniczy jest jednym z najdynamiczniejszych na świecie. W zeszłym roku dochody wydawców wzrosły o 4%, do niemal siedmiu miliardów funtów. Tradycyjnie jednak książki z zagranicy stanowiły jednak stosunkowo niewielką jego część. "To z pewnością się zmieniło" - zastrzega jednak James Malin, szef Notting Hill Bookshop, tegorocznej księgarni partnerskiej Bookera.

- W ciągu ostatnich dwóch lat obserwujemy wyraźny trend: pojawia się wiele powieści zagranicznych, które cieszą się coraz większą popularnością - podkreśla rozmówca Polskiego Radia, dodając, że jego zdaniem modę na powieści zza granicy napędza Booktok, czyli konta na TikToku poświęcone czytaniu i książkom.

Krótka lista tytułów, spośród których jury wyłoniło zwycięzcę, składała się z sześciu pozycji, które powstały w językach: hiszpańskim, niemieckim, szwedzkim, koreańskim, niderlandzkim i portugalskim.

Na tzw. długiej liście znalazła się w tym roku książka "Białe noce” Urszuli Honek w tłumaczeniu Kate Webster.

Zobacz także

2022-01-12, godz. 21:50 Zmarł polski raper Pjus Zmarł Karol Nowakowski, który współtworzył skład 2cztery7. Raper Pjus miał 40 lat. » więcej 2022-01-12, godz. 18:58 Wpływ pandemii na życie szczecinian Pod tytułem "Miasto w cieniu pandemii" ukazała się Kronika Szczecina roku 2020. » więcej 2022-01-11, godz. 21:33 „Akademia Pana Kleksa” w Filharmonii [ZDJĘCIA] „Kaczka Dziwaczka”, „Meluzyna” czy „Na wyspach Bergamutach” - to część piosenek, które zabrzmiały w złotej sali Filharmonii w Szczecinie w ramach koncertów szkolnych. Ten, który odbył się we wtorek, inspirowany był „Akademią… » więcej 2022-01-08, godz. 13:25 Nietypowa propozycja dla dzieci w Pleciudze [ZDJĘCIA] Nie będzie to typowy spektakl ani koncert, a bardziej spotkanie z muzyką. Teatr Lalek "Pleciuga" zaprasza w sobotę na "Kołysanki Północy". » więcej 2022-01-08, godz. 09:03 Był ikoną popkultury tamtych czasów Gdyby żył, skończyłby dziś 87 lat. 8 stycznia 1935 roku w miejscowości Tupelo w stanie Missisipi na świat przyszedł Elvis Presley. » więcej 2022-01-07, godz. 11:07 Szczecin Philharmonic Big Band z kolędami i pastorałkami [WIDEO, ZDJĘCIA] „Cicha noc”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Jingle bells”, czy „Jezus malusieńki” - to tylko część kolęd i pastorałek, które zabrzmią dziś w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. » więcej 2022-01-05, godz. 13:53 Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz. Jubileusz 45-lecia pracy na scenie [WIDEO, ZDJĘCIA] Owacjami na stojąco i bisami zakończył się wczoraj w złotej sali Filharmonii w Szczecinie koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza. » więcej 2022-01-04, godz. 18:24 45 lat na scenie. Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz w Szczecinie „Jeszcze się tam żagiel bieli”, „Być kobietą”, czy „Odkryjemy miłość nieznaną”, to tylko część przebojów Alicji Majewskiej, które zabrzmią we wtorek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2022-01-03, godz. 20:05 Rusza nabór do Konkursu kompozytorskiego „EduVirtuoso” w Filharmonii Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłasza nabór do czwartego Konkursu talentów z cyklu „EduVirtuoso”. Tym razem zaprasza do udziału młodych kompozytorów w wieku od 12 do 16 lat, bez względu na kierunek edukacji… » więcej 2022-01-01, godz. 13:50 Sylwester i Nowy Rok z Filharmonią w Szczecinie Natalia Rubiś i Krystian Adam Krzeszowiak - śpiewacy gorąco oklaskiwani na światowych scenach operowych, uświetnili Koncert Sylwestrowy w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Artyści brawurowo wykonali… » więcej
103104105106107108109