W roku 1962, po studiach u prof. Stefana Stuligrosza w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w rodzinnym Poznaniu, przyjechała do Szczecina. W piątek, 28 czerwca zmarła ceniona pedagog, animatorka kultury i dyrygentka Maria Białkowska-Dublasiewicz.
Prowadziła m.in. Zespół Muzyki Dawnej oraz Pieśni i Tańca Krąg, a także chóry: Studiów Wychowania Przedszkolnego, Hejnał, Słowiki, Pax Christi przy Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Kombatantów. Tym ostatnim miała dyrygować na chwilę – mówiła w 2008 roku na antenie Radia Szczecin.
- Leonard Niedostatkiewicz, poprzedni dyrygent mocno zaniemógł i poproszono mnie o to, żeby pomóc mu właściwie w prowadzeniu chóru. Niedługo później Leonard umiera i ja już tak zostałam dyrygentem chóru – wspominała Maria Białkowska-Dublasiewicz.
Wielokrotnie nagradzana m.in. przez Polski Związek Chórów i Orkiestr oraz Prezydenta Szczecina, a także Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Po raz ostatni, 10 listopada 2022 roku przez Marszałka podczas Spotkania Pokoleń. Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości poświęcona była również trzem jubileuszom:
• 50-leciu Chóru Kombatant, działającego przy Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych,
• 75-leciu Chóru Pax Christi, działającego przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie i
• 60-leciu pracy artystycznej dyrygentki obu chórów Marii Białkowskiej-Dublasiewicz.
Msza święta w intencji dyrygentki, zapalonej od lat młodzieńczych taterniczki, odbędzie się 8 lipca 2024 o godzinie 9:45 w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Zwycięstwa w Szczecinie, a pogrzeb 9 lipca 2024 o godzinie 13:00 na Cmentarzu Centralnym przy ulicy Ku Słońcu 125 A.
Zobacz także
2021-12-09, godz. 09:48
Stworzył trylogię o Pawlakach i Kargulach. Zmarł Sylwester Chęciński
Nie żyje Sylwester Chęciński, scenarzysta i reżyser filmowy, twórca kultowej trylogii, na którą złożyły się komedie: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". Jest także autorem głośnych filmów "Wielki Szu", "Rozmowy…
» więcej
2021-12-07, godz. 11:18
Chór dziecięcy "Don Diri Don" w Watykanie [ZDJĘCIA]
Trzy Złote Puchary Międzynarodowego Konkursu "Chorus Inside" w Rzymie - to bilans nagród szczecińskiego chóru dziecięcego "Don Diri Don". W poniedziałek zespół śpiewał w Watykanie.
» więcej
2021-12-07, godz. 07:41
Bursztynowe Pierścienie, Srebrna Ostroga i Oko Recenzenta. Znamy laureatów
Maja Bartlewska i Adam Kuzycz-Berezowski najlepszymi aktorami sezonu 2020/2021 w Plebiscycie Teatralnym "Bursztynowy Pierścień".
» więcej
2021-12-06, godz. 19:19
Baranovski gościem Radia Szczecin
Wokalista opowiadał o rozpoznawalności, tegorocznych koncertach, czy ostatniej wizycie w Szczecinie.
» więcej
2021-12-06, godz. 08:00
Potrójne Złoto na międzynarodowym konkursie dla "Don Diri Don" ze Szczecina
W niedzielę zakończył się w Rzymie Międzynarodowy Konkurs "Chorus Inside". Dziecięcy Chór "Don Diri Don" ze Szczecina zdobył dwa Złote Puchary za najlepszy zespół w kategoriach muzyki polifonicznej sakralnej i ludowej.
» więcej
2021-12-05, godz. 09:57
"Don Diri Don” ze Szczecina zaśpiewał w rzymskim Panteonie [ZDJĘCIA]
W Rzymie trwa Międzynarodowy Konkurs „Chorus Inside”. Polskę w kategorii chórów dziecięcych reprezentuje zespół Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, „Don Diri Don”.
» więcej
2021-12-04, godz. 13:41
Rzym pod stopami „Don Diri Don" [ZDJĘCIA]
Trwa kolejna podróż zagraniczna dziecięcego Chóru „Don Diri Don" ze Szczecina. Zespół wyjechał na Międzynarodowy Konkurs „Chorum Inside" do Rzymu - stolicy największego miasta Włoch.
» więcej
2021-12-03, godz. 10:55
Chanuka z chórem dziecięcym "Don Diri Don" w Berlinie [ZDJĘCIA]
Utwory Georga Fridricha Händla, Chrisophe'a Barratier czy Josefa Hadara i polskie oraz żydowskie pieśni ludowe zabrzmiały w czwartek w wykonaniu dziecięcych chórów "Don Diri Don" ze Szczecina i Synagogi Pestalozzistrasse w Ber…
» więcej
2021-12-03, godz. 07:47
"Lokatorka" trafia do kin [WIDEO]
Film "Lokatorka" w reżyserii Michała Otłowskiego trafia do kin. To dramat sensacyjny o mechanizmach tak zwanej dzikiej reprywatyzacji inspirowany sprawą niewyjaśnionej do dziś śmierci Jolanty Brzeskiej. Spalone ciało warszawskiej aktywistki…
» więcej
2021-12-02, godz. 21:10
W czasach PRL-u ich zdjęcia oglądała cała Polska [WIDEO, ZDJĘCIA]
Paweł Miedziński, szczeciński historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, w naukowej monografii opowiedział historię Centralnej Agencji Fotograficznej. W czwartek odbyła się szczecińska premiera tej bogato ilustrowanej zdjęciami pub…
» więcej