Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Premier Beata Szydło na Westerplatte. Fot. Kancelaria Premiera, www.twitter.com/premierrp
Premier Beata Szydło na Westerplatte. Fot. Kancelaria Premiera, www.twitter.com/premierrp
Premier Beata Szydło wezwała wszystkich Polaków do obrony naszych narodowych wartości. Szefowa rządu, która w piątek nad ranem wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Westerplatte, powiedziała, że to miejsce jest symbolem niezłomności i bohaterstwa polskiego narodu.
O godzinie 4.45 przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża rozległy się syreny alarmowe, a następnie odegrano hymn państwowy. Podczas uroczystości głos zabrała między innymi premier Beata Szydło, która powiedziała, że Westerplatte to symbol niezłomności, bohaterstwa i patriotyzmu polskiego narodu.

- Dwudziestokrotnie liczniejsze siły niemieckie przez tydzień nie potrafiły złamać oporu obrońców. Kilkadziesiąt odpartych szturmów sprawiło, że polscy żołnierze zyskali szacunek wojsk najeźdźcy - wskazała szefowa rządu.

Premier mówiła też, że wartości, których bronili nasi ojcowie, powinniśmy bronić dziś, gdy zjednoczona Europa stoi w obliczu dezorganizacji.

- Wartości, którymi podczas wojny kierowali się Polacy, legły u podstaw procesu jednoczenia się kontynentu. Dlatego w dobie, kiedy w Europie rodzą się różne partykularyzmy, Polska ma moralne prawo upominać się o te wartości, ma obowiązek stać na straży solidarności, jedności i równych praw wszystkich państw. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której niektórzy europejscy przywódcy ulegną pokusie, aby z innymi rozmawiać z pozycji siły - zaznaczała Beata Szydło.

Premier podkreślała, że właśnie Polska, która po II wojnie trafiła w okowy bezdusznego, komunistycznego reżimu, a później zapoczątkowała proces przemian w Bloku Wschodnim, powinna mówić pełnym głosem o europejskiej solidarności.

- Tylko w zjednoczonej i zachowującej podmiotowość państw członkowskich Europie, narody europejskie mogą skutecznie bronić swoich interesów i zachować jakże pożądane obecnie bezpieczeństw. Gdańsk, w którym jesteśmy, to miasto solidarności. Europie potrzebna jest teraz solidarność, a Polska jest krajem solidarnym, bezpiecznym, praworządnym i demokratycznym - dodawała szefowa rządu.

Premier zwróciła uwagę, że o Westerplatte Polacy powinni mówić głośno. W II wojnie światowej życie straciło sześć milionów naszych obywateli. Kraj został doszczętnie zniszczony i ograbiony, a jego potencjał gospodarczy legł w gruzach.

- Polska była ofiarą, ale i bohaterem II wojny światowej. Dlatego dziś oddajemy hołd żołnierzom, a także kontynuujemy ich dzieło w obronie wartości, za które wielu z nich oddało życie - powiedziała na Westerplatte Beata Szydło.

Gospodarz obchodów prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powiedział, że Westerplatte jest przykładem sprzeciwu Polaków wobec agresji i łamaniu praw człowieka. - Opowiedzieli się po stronie niezbywalnych wartości: wolności i niepodległości, przeciw sile i przemocy. Walczyli osamotnieni.

Uroczystości na Westerplatte zakończyły się złożeniem wieńców przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.
Premier mówiła, że wartości, których bronili nasi ojcowie, powinniśmy bronić dziś, gdy zjednoczona Europa stoi w obliczu dezorganizacji.
Premier podkreślała, że właśnie Polska, która po II wojnie trafiła w okowy bezdusznego, komunistycznego reżimu, a później zapoczątkowała proces przemian w Bloku Wschodnim, powinna mówić pełnym głosem o europejskiej solidarności.
Relacja Dawida Grygorcewicza/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty