Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Premier Węgier Viktor Orban. Fot. orbanviktor.hu
Premier Węgier Viktor Orban. Fot. orbanviktor.hu
Wicepremier Węgier Zsolt Semjen zapowiedział, że jego kraj obroni Polskę przed "niesprawiedliwym, pokazowym postępowaniem politycznym".
W środę Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu procedury z artykułu 7. unijnego traktatu wobec Polski. Semjen zapewnił, że Węgry zawetują decyzję przeciwko Polsce.

Wicepremier Węgier Zsolt Semjén na konferencji prasowej w Brukseli powiedział, że decyzja poważnie narusza suwerenność Polski. Zaznaczył, że jest nie do przyjęcia, żeby Bruksela wywierała presję na suwerenne państwa, samowolnie karała demokratycznie wybrane rządy. Według Semjena decyzja jest bezprecedensowa i oburzająca. Węgierski wicepremier dodał, że to typowy przypadek zastosowania podwójnych standardów. Działania Komisji Europejskiej ocenił jako sprzeczne z wartościami europejskimi. Podkreślił, że Europa potrzebuje Polski, ponieważ Europa-Środkowa, a w niej Polska, jest obecnie motorem rozwoju gospodarki europejskiej.

„Przyjaźń polsko-węgierska oraz zaangażowanie rządu Węgier wobec traktatów zobowiązuje nas, abyśmy na każdym forum wyrazili sprzeciw wobec decyzji komisji. Rząd Węgier stanowczo stanie za Polską, obronimy Polskę przed niesprawiedliwym postępowaniem politycznym” - oznajmił wicepremier. Zapytany czy jego kraj zawetuje decyzję przeciwko Polsce, wiceszef węgierskiego rządu odpowiedział twierdząco.

Rząd Węgier wcześniej kilkukrotnie deklarował poparcie dla Polski i zapewniał Warszawę, że w razie konieczności zawetuje sankcje przeciwko Polsce.

Komisarze unijni na dzisiejszym posiedzeniu w Brukseli zdecydowali o wysłaniu wniosku do krajów członkowskich o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. Zaakceptowali tym samym propozycję wiceszefa Komisji Europejskiej.

Uruchomienie artykułu 7. nie oznacza sankcji. Restrykcje, na przykład w postaci zawieszenia prawa głosu na unijnych naradach, przewidziane są na dalszym etapie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty