Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Flagi Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Flagi Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
W poniedziałek w Strasburgu odbędzie się spotkanie głównych negocjatorów w sprawie brexitu z Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Przełamać impas w dotychczasowych rozmowach będą próbowali Michel Barnier i Stephen Barclay.
Rozmowy dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii utknęły w miejscu w ubiegłym miesiącu, gdy brytyjscy posłowie odrzucili umowę brexitową. Od tego czasu Londyn próbuje wynegocjować korekty w dokumencie.

- Musimy uzyskać prawnie wiążące zmiany w umowie, choć wiem, że to nie będzie łatwe - mówiła kilka dni temu premier Wielkiej Brytanii Theresa May po rozmowach w Brukseli.

Unia Europejska na zmiany nie chce się zgodzić.

- Nie możemy zaakceptować propozycji dotyczącej renegocjacji porozumienia. Niemożliwe jest otwarcie tej kwestii - mówił przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker.

Najbardziej spornym zapisem w umowie jest tzw. irlandzki bezpiecznik. Ma on gwarantować, że po brexicie nie zostaną przywrócone kontrole graniczne na Zielonej Wyspie, ale przewidują pozostawanie Wielkiej Brytanii w unii celnej do czasu wynegocjowania nowej umowy handlowej Londynu z Brukselą. Taki zapis jest nie do zaakceptowania przez zwolenników brexitu.
Relacja Beaty Płomeckiej/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty