Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Olga Tokarczuk odebrała literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Fot. www.youtube.com/2019 Nobel Prize Award Ceremony
Olga Tokarczuk odebrała literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Fot. www.youtube.com/2019 Nobel Prize Award Ceremony
Olga Tokarczuk odebrała literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Podczas uroczystości w Filharmonii Sztokholmskiej złoty medal i dyplom polskiej pisarce wręczył król Szwecji Karol XVI Gustaw.
Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej złożył laureatce gratulacje w języku polskim. - Pani Tokarczuk, Akademia Szwedzka gratuluję Wam. Proszę o odebranie Literackiej Nagrody Nobla z rąk Jego Królewskiej Mości, Króla Szwecji - powiedział Waesterberg.

Per Waesterberg podkreślał, że twórczość Olgi Tokarczuk to "połączenie twardej rzeczywistości z ulotną nierealnością, wnikliwa obserwacją i zafascynowanie mitologią". Laudator nawiązał do powieści "Bieguni" i "Ksiąg Jakubowych", które nazwał "największym dziełem" polskiej noblistki.

- Przyszłe pokolenia będą sięgać po owe tysiącstronicowe arcydzieło autorstwa Tokarczuk i odkrywać w nim nowe bogactwo, którego dziś jeszcze wystarczająco nie dostrzegamy. Widzę, jak Alfred Nobel kiwa z uznaniem głową w swoim niebie - powiedział Waesterberg.

Ceremonia odbywająca się w rocznicę śmierci fundatora nagrody Alfreda Nobla to zwieńczenie trwającego w Szwecji Tygodnia Noblowskiego. Oprócz Polki nagrodę odbiera dziś także laureat literackiego Nobla za ten rok Austriak Peter Handke oraz 12 pozostałych noblistów wyróżnionych w dziedzinie: fizyki, chemii, medycyny i nauk ekonomicznych. Wieczorem w sztokholmskim ratuszu zostanie wydany królewski bankiet. W późniejszym terminie zwycięzcy otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 9 milionów koron szwedzkich, czyli ponad 850 tysięcy euro.

W sobotę w Sztokholmie Olga Tokarczuk wygłosiła wykład noblowski pt. "Czuły narrator".

Akademia Szwedzka przyznała polskiej pisarce literackiego Nobla za "narracyjną imaginację oraz encyklopedyczną pasję, które reprezentują przekraczanie granic jako formę istnienia".

Olga Tokarczuk jest laureatką wielu literackich nagród, od kilku lat była wymieniana w gronie faworytów do literackiego Nobla. Za powieść "Bieguni" została uhonorowana w ubiegłym roku Międzynarodową Nagroda Bookera. Olga Tokarczuk to także dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej "Nike" za powieści "Bieguni" w 2008 roku i "Księgi Jakubowe" w 2015 roku.

Urodzona w Sulechowie pisarka jest piątą w historii, polską laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Wcześniej wyróżnienie to otrzymali: w 1905 roku - Henryk Sienkiewicz, w 1924 - Władysław Reymont, w 1980 - uhonorowano nią Czesława Miłosza, a w 1996 roku - Wisławę Szymborską.

Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej złożył laureatce gratulacje w języku polskim.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty