Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. https://twitter.com/franakviacorka
Fot. https://twitter.com/franakviacorka
Mińsk. Źródło fot.: www.pixabay.com/photo-2677101 (domena publiczna)
Mińsk. Źródło fot.: www.pixabay.com/photo-2677101 (domena publiczna)
W kilkudziesięciu miastach Białorusi doszło w nocy do protestów i starć demonstrantów z siłami bezpieczeństwa. Według agencji Reutera zatrzymano około 1300 osób, są też informacje o rannych.
Protesty zaczęły się po tym, jak ogłoszono wyniki badań exit poll po niedzielnych wyborach prezydenckich. Wynikało z nich, że prezydent Aleksander Łukaszenka zdobył 79,7 procent głosów, a opozycyjna kanddyatka Swiatłana Cichanouska 6,8 procent głosów.

Jej zwolennicy uznali te rezultaty za sfałszowane i wyszli na ulice. Do protestów doszło między innymi w Mińsku, Grodnie, Brześciu, Witebsku, Połocku i Homlu.

W Mińsku milicja użyła armatek wodnych, gazu łzawiącego i granatów ogłuszających przeciwko wielu tysiącom demonstrantów. Niektórzy zbudowali barykady z kontenerów na śmieci. Według świadków, milicyjna furgonetka wjechała w tłum ludzi. Białoruska państwowa agencja informacyjna Belta oświadczyła, powołując się na milicję, że "kontroluje ona sytuację" w stolicy. Na drogach prowadzących do Mińska widziano kolumny pojazdów wojskowych. Na Białorusi nie działa Internet.

Swiatłana Cichanouska, wezwała swych zwolenników i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa do powstrzymania się od przemocy. Obarczyła też władze odpowiedzialnością za to, że podczas nocnych starć ulicznych ucierpieli ludzie.

Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda, zaapelowali w niedzielę do władz w Mińsku o przestrzeganie standardów demokratycznych.

"Jako sąsiedzi Białorusi, apelujemy do władz białoruskich o pełne uznanie i przestrzeganie podstawowych standardów demokratycznych" - napisali prezydenci ww wspólnym oświadczeniu.

"Wzywamy do powstrzymania się od przemocy i do respektowania podstawowych wolności, praw człowieka i obywatela, w tym praw mniejszości narodowych i wolności słowa". Jak napisali prezydenci, wierzą, że "dialog stanowi zawsze najlepszą metodę zapewnienia rozwoju społecznego oraz dyskusji na temat reform i działań politycznych".

"Traktujemy suwerenność i niezależność Białorusi z najwyższym poważaniem i mamy nadzieję, że zaistnieją warunki do pogłębienia współpracy ze społeczeństwem oraz instytucjami państwowymi Białorusi" - napisali prezydenci Polski i Litwy. Wyrazili też przekonanie, że bliższa współpraca z Unią Europejską leży w interesie Białorusi.

"Chcemy aby drzwi dla tej współpracy pozostały otwarte i pozostajemy w gotowości do dalszego wspierania Białorusi na drodze do pogłębiania relacji ze zjednoczoną europejską rodziną" - napisali Andrzej Duda i Gitanas Nauseda.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Borys Budka zaapelował o wspólne działania społeczności międzynarodowej, aby zapobiec zaostrzeniu konfliktu na Białorusi.

"Z wielkim niepokojem śledzę doniesienia z Białorusi" - napisał Borys Budka na Twitterze. "Dziś potrzebne są wspólne działania społeczności międzynarodowej, by zapobiec rozlewowi krwi i zagwarantować narodowi białoruskiemu prawo do demokratycznych przemian i wolnego wyboru swoich władz" - dodał przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty