Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Lotnisko w Goleniowie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Lotnisko w Goleniowie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Lotnisko ma zyskać pasażerów i pieniądze, a podróżni pewność, że mimo mgły samolot wystartuje i wyląduje. Port lotniczy Szczecin-Goleniów chce zainstalować system "oświetlenia podejścia kategorii drugiej".
Inwestycja umożliwi lądowanie i startowanie w kiepskich warunkach pogodowych. Obecny system oświetlenia umożliwia lądowanie w widzialności przekraczającej pół kilometra, a nowe oświetlenie pozwoli na ruch samolotów przy widzialności 300 metrów.

Jak wyjaśnia prezes portu Szczecin-Goleniów Maciej Dziadosz, każdego roku mgła uniemożliwia start i lądowanie w sumie w ok. 30 dniach. Dodaje, że po zainstalowaniu nowego oświetlenia "takich dni by nie było".

Nowy system jest też potrzebny przy staraniu się o umiejscowienie bazy linii lotniczych, czyli "noclegowni" dla samolotów. - Każda linia, którą namawiamy, by zbazowała u nas samolot, chce byśmy mieli oświetlenie nawigacyjne kategorii drugiej - tłumaczy Dziadosz.

Baza dla lotniska oznacza więcej klientów i więcej pieniędzy. Projekt nowego oświetlenia jest już gotowy. Władze portu liczą na dofinansowanie unijne. Inwestycja ma kosztować 18 milionów złotych. Być może rozpocznie się jeszcze w tym roku.
- Musimy po prostu odkręcić jedne światła i w ich miejsce zamontować lepsze, nowsze, o większej intensywności - mówi prezes podszczecińskiego lotniska Maciej Dziadosz.
Relacja Tobiasza Madejskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06poniedziałek07wtorek08środa09czwartek10piątek11sobota12niedziela13poniedziałek14wtorek15środa16czwartek17piątek18sobota19niedziela20poniedziałek21wtorek22środa23czwartek24piątek25sobota26niedziela27poniedziałek28wtorek29środa30czwartek31piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty