Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam
  Autopromocja  
Zobacz

Marek Gróbarczyk. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Marek Gróbarczyk. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Finansowanie budowy promów jest "dopięte", są też pieniądze na doposażenie stoczni w Szczecinie - mówił w Radiu Szczecin minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Podkreślał, że piątkowa uroczystość położenia stępki pod pierwszą z dwóch jednostek dla PŻB to część nakreślonego planu. Według ministra, w ciągu trzech miesięcy zakończy się remont w stoczni i budowa promu ruszy pełną parą.
Jak mówił Marek Gróbarczyk, promy mają zapewnione finansowanie. - Środki, konsorcjum oraz przygotowanie całej inwestycji jest dokończone - podkreślał minister.

Wiadomo, że inwestycji wymaga także stocznia. Tu mówi się o 100 milionach złotych. - W stoczni muszą być inwestycje - zaznaczył Gróbarczyk. - To nie będzie powrót do systemu, który znaliśmy, czyli wielkie molochy po kilka czy kilkanaście tysięcy osób.

Prom dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej buduje konsorcjum. Wkrótce będzie projekt wykonawczy. - Zakładamy, że to będzie okres około trzech miesięcy, który pozwoli przeprowadzić jeszcze prace remontowe w stoczni. Chodzi o pochylnię. Rozpoczęcie palenia blach nastąpi pod koniec tego roku - mówił Marek Gróbarczyk.

Minister zwracał też uwagę, że prom będzie miał nowy rodzaj napędu elektrycznego. Dwie nowoczesne jednostki dla PŻB - według Gróbarczyka - to idealna okazja dla stoczni, aby wdrożyć do produkcji nową technologię i w przyszłości wybudować takie jednostki również dla Polskiej Żeglugi Morskiej.
Relacja Andrzeja Kutysa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty