Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Polska jest jednym z liderów unijnych producentów mleka, obok Niemiec czy Francji. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Polska jest jednym z liderów unijnych producentów mleka, obok Niemiec czy Francji. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Brak szybkich działań Komisji Europejskiej może doprowadzić do bankructwa wielu gospodarstw - alarmują polscy rolnicy.
Kilka lat temu Unia Europejska skupiła ogromne ilości mleka w proszku, które zalega w magazynach. W tym roku część zapasów musi zostać zagospodarowana w związku z terminem ważności. Jeśli produkt będzie wprowadzony na rynek spożywczy, dojdzie do spadku cen i krachu w branży.

W wyniku spekulacji rynkowych, ceny mleka w skupach już zaczynają spadać. Średnio litr w kosztuje tak 1,25 zł. To ponad 20 groszy mniej niż zimą - mówi Paweł Janoch, mleczarz spod Stargardu.

- Ten regres jest, to jest odczuwalne. Aczkolwiek w tej chwili ważne jest to, żeby ta cena nie spadła do złotówki. Wtedy będzie poniżej kosztów i to będzie generować straty - tłumaczy Janoch.

Unia skupiła mleko w proszku po zniesieniu limitów produkcyjnych. Urzędnicy z Brukseli co jakiś czas próbują je sprzedać obniżając ceny. Na razie chętnych brak. Na razie, bo kiedy ceny spadną do minimum, prawdopodobnie chętni się znajdą.

Rozwiązaniem problemu byłoby przeznaczenie mleka w proszku na produkcje pasz dla trzody chlewnej - dodaje Paweł Janoch.

- Takie pomysły się pojawiają w środowisku farmerów zachodnich. Według mnie to byłby fajny kanał, który pozwoliłby zdjąć tę nadwyżkę - mówi mleczarz spod Stargardu.

Polska jest jednym z liderów unijnych producentów mleka, obok Niemiec czy Francji.
Relacja Kamila Nieradki

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty