Pożyteczni
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pożyteczni » Aktualności
Pożyteczni
Pożyteczni
Oddział Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Głuchych i Urząd Miasta Szczecin oraz Technopark Pomerania zrealizowali partnerski projekt pn. „Głusi w przestrzeni publicznej II”, który miał na celu zwiększenie świadomości obywatelskiej osób z wadą słuchu i budowanie dla Głuchych przyjaznej przestrzeni publicznej. Projekt był finansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i Gminy Miasto Szczecin. W projekcie „Głusi w przestrzeni publicznej II” przygotowano przewodnik internetowy po urzędach (Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego i Urząd Miasta Szczecin), połączony z opisami uproszczonych ponad 70 spraw, które będą mogli samodzielnie załatwić w tych urzędach. Dodatkowo specjaliści z wymienionych firm i instytucji przeprowadzili prelekcje związane tematyką projektu (np. świadczenia pieniężne, zasiłki – MOPR, przydział lokali mieszkalnych – ZBiLK, bilet elektroniczny, ulgi, gospodarcze zajęcie pasa drogowego – ZDiTM i współpraca z informatykami i informatycznymi firmami – Technopark Pomerania).
Warto podkreślić, że w ramach projektu autobusy i tramwaje ZDiTM, poruszające się po terenie Szczecina i sąsiadujących z miastem gmin zostały wyposażone w zafoliowane ulotki informujące o tym jak kierowca-motorniczy powinien postępować z Głuchym w sytuacji kryzysowej. Zbyt często zdarzają się sytuacje, w których Głusi nie są informowani o zmianach w kursowaniu pojazdów lub kiedy zagrożone jest ich życie; bo prowadzący pojazdy miejskie nie wiedzą jak się komunikować z osobą z wadą słuchu. Specjaliści Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie zorganizowali warsztaty dla Głuchych z zakresu przeciwdziałania przemocy i przez 11 miesięcy 2016 roku działał punkt konsultacyjny w Ośrodku Interwencji Kryzysowej z dyżurem tłumacza języka migowego.
Dzięki wsparciu specjalistów z Technoparku Pomerania niesłyszący informatyk i filmowiec mógł współtworzyć internetowy przewodnik po urzędach. Niesłyszący specjalista zdobył również dużo cennych umiejętności związanych z obsługą nowoczesnego oprogramowania. Dzięki temu strona internetowa projektu została zmieniona w taki sposób, aby była bardziej przejrzysta i czytelna dla odbiorcy. (http://gwpp.pzg. szczecin.pl)
Przeprowadzone zostały szkolenia z zakresu specyfiki komunikowania się niesłyszących dla pracowników MOPR, ZBiLK, ZDiTM oraz partnera biznesowego, czyli Technoparku Pomerania, którego pracownicy powinni również umieć porozumieć się z osobami Głuchymi. W szkoleniach tych wzięło udział 372 pracowników MOPR, ZDiTM, ZBiLK i Technoparku.
Co powinno się zmienić w miejskich instytucjach po zakończeniu projektu?
Podsumujmy.
Osoby z wadą słuchu mają do dyspozycji internetowy przewodnik po UM Szczecin, MOPR, ZBiLK i ZDiTM w Szczecinie, połączony z opisem ponad 70 spraw. Opisane sprawy zostały opatrzone tłumaczeniem na język migowy. Na stronie projektu „Głusi w przestrzeni publicznej II” sprawy urzędowe podzielone są według kategorii (np. mieszkanie, transport, rodzina itp.), a nie jak zwykle według wydziałów, wszystko po to, aby ułatwić wyszukiwanie. Co warto podkreślić jest to produkt uniwersalny w skali miasta. Będą mogli z niego korzystać nie tylko osoby z wadą słuchu, ale także pozostali mieszkańcy Szczecina. Z Przewodnika dowiemy się, jak znaleźć konkretny wydział czy pokój oraz jak powinniśmy przygotować się do załatwienia ważnej dla nas sprawy. Natomiast pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie, Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych, Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie oraz Technoparku Pomerania będą lepiej przygotowani do rozmowy z osobami z wadą słuchu, dzięki czemu będą mogli lepiej wykonywać swoją pracę na rzecz niesłyszącego klienta. Dodatkowo autobusy i tramwaje miejskie zostały wyposażone w ulotki, które mają ułatwić kierowcom i motorniczym udzielenie Głuchym pomocy w sytuacji zagrożenia życia.
Dzięki tym projektom Głusi na pewno mogą się poczuć bezpieczniej, ponieważ stają się bardziej świadomymi mieszkańcami Szczecina. Ostatnio na przykład zgłosili potrzebę dostosowania systemu łączności ze stacją pogotowia ratunkowego tak, aby mogli wezwać pogotowie bez pomocy tłumacza języka migowego. Na razie OZ PZG nie może się pochwalić sukcesem w tej kwestii, ale być może uda się to zmienić w przyszłości i doprowadzić do wykorzystania specjalnej aplikacji w telefonie oraz opracowania nowoczesnego systemu komunikatów odbieranych przez dyspozytora pogotowia.
 

Zobacz także

2019-03-08, godz. 17:17 [8.03.2019] „Dzień Dawcy Szpiku dla Agatki I Innych” - zaprasza DKMS Polska Wydarzenie ma na celu szerzenie informacji na temat idei dawstwa szpiku oraz rejestrację potencjalnych Dawców komórek macierzystych i szpiku. 7-letnia Agatka… » więcej 2018-11-29, godz. 08:55 [29.11.2018] II Zachodniopomorskie Forum Wolontariatu organizowane pod hasłem "Wolontariat – droga dla pasji, pomagania… Stowarzyszenia POLITES i Regionalne Centrum Wolontariatu i Szkoły Podstawowej nr 7 im. Heleny Raszki w Szczecinie zaprasza na II Zachodniopomorskie Forum Wolontariatu. Celem… » więcej 2018-11-29, godz. 08:50 [29.11.2018] Zielony Wolontariat Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin działający przy Sekretariacie ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego zaprasza na dwudniowe… » więcej 2018-09-24, godz. 16:30 [24.09.2018] TrocheInaczej.pl - popatrz na nas. Portal TrocheInaczej.pl zainaugurował swoją działalność w 2016 roku i jest inicjatywą Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka”… » więcej 2018-09-24, godz. 16:20 [24.09.2018] Kampania Pozwól Dziecku Rozkwitać Kampania społeczna „POZWÓL DZIECKU ROZKWITAĆ” promuje abstynencję w czasie ciąży wśród młodych ludzi w wieku 13-24 lat. Docieramy do nich z informacją… » więcej 2018-08-22, godz. 08:43 [22.08.2018] Akcja Masz Głos kolejny raz w zachodniopomorskim Masz Głos jest jedyną ogólnopolską akcją angażującą mieszkańców i mieszkanki oraz władze lokalne do dialogu i współpracy na poziomie samorządowym… » więcej 2018-07-23, godz. 09:19 [23.07.2018] 24 lipca startuje Kampania świadomości łuszczycy - Odkryj, Poznaj, Zaakceptuj Światowy Dzień Chorego na Łuszczycę przypada na 29 października, jednak trudna sytuacja osób chorych na tą ciężką, stygmatyzującą chorobę wymaga regularnych… » więcej 2018-07-02, godz. 08:32 [2.07.2018] Pomagał ludziom, teraz sam potrzebuje pomocy. 26-letni strażak szuka Dawcy szpiku W kwietniu u 26-letniego Sławka Pogorzelskiego, strażaka z Kunowa, zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową. Zaczęła się walka o każdy dzień życia. Dziś… » więcej 2018-07-02, godz. 08:25 [2.07.2018] Klęczące drzewo zdobywcą tytułu Drzewo Roku 2018! W tegorocznej 8. edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zwyciężyło Klęczące drzewo z Krasnegostawu w woj. lubelskim! To uratowane przez mieszkańców przed… » więcej 2018-07-02, godz. 08:14 [2.07.2018] „Szukamy Rodziców SOS” - SOS Wioski Dziecięce Trwa kolejna, już szósta edycja, kampanii rekrutacyjnej „Szukamy Rodziców SOS”. Tym razem SOS Wioski Dziecięce prowadzi ją pod hasłem „Może to na… » więcej
910111213