Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Z Wałów Chrobrego wyjechało do centrum Szczecina blisko 80 ciągników. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Z Wałów Chrobrego wyjechało do centrum Szczecina blisko 80 ciągników. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Kolumna rolniczych maszyn znów na szczecińskich ulicach. W sobotę po południu do centrum miasta wyjechało blisko 80 ciągników. Jak informuje policja, ich przejazd nie spowodował utrudnień w ruchu. Problemów nie miała też komunikacja miejska.
Traktory wyruszyły z ul. Szczerbcowej przed godz. 14. Przejechały przez ul. Matejki, plac Rodła i dalej do placów Odrodzenia i Szarych Szeregów. Później aleją Piastów dotarły na pl. Kościuszki. Tam rolnicy zawrócili i pojechali na Wały Chrobrego, gdzie zakończyli pikietę. Demonstrację ochraniał policyjny kordon.

W sobotę rolnicy doczekali się posiłków. W proteście wzięło udział ok. 50 działaczy organizacji prawicowych. Jeszcze przed wyjazdem ciągników podnieśli oni temperaturę akcji własną manifestacją.

- Walczymy o to, aby ziemia została w Polsce, aby nikt nam jej nie zabierał - mówili uczestnicy demonstracji. - Stoimy tu już dwa miesiące, ponieważ nie ma żadnego postępu ani porozumienia.

Związkowcy pikietują w Szczecinie od 5 grudnia. Niedawno zawiesili na jakiś czas przejazdy przez miasto. Jednak ich cierpliwość się wyczerpała, bo - jak powiedział przewodniczący komitetu, Edward Kosmal - rząd nie realizuje wcześniejszych uzgodnień. - Nasze sprawy już dawno powinny być załatwione, a podpisane ustalenia powinny być wcielone w życie - tłumaczył Kosmal. - Rząd zwleka, czeka aż rolnicy się zmęczą i pojadą do domu.

Rolnicy zapowiadają kolejne protesty. Ponownie ciągniki wyjadą na ulice miasta w czwartek. Nie zgadzają się z wyborem Ireny Łuckiej na stanowisko dyrektora szczecińskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych. Sprzeciwiają się również sprzedaży ziemi osobom podstawionym przez wielkie koncerny.

Związkowcy chcą także wprowadzenia ostrzejszych przepisów regulujących uprawę i sprzedaż roślin modyfikowanych genetycznie, a także wyższych dopłat unijnych dla polskich gospodarstw.
Relacja Jarosława Gowina w Wiadomościach o godz. 13.
Relacja Jarosława Gowina w Wiadomościach o godz. 14.
Kolumna rolniczych maszyn ruszyła. Z Wałów Chrobrego wyjechało do centrum Szczecina blisko 80 ciągników. Zdjęcia i montaż: Piotr Sawiński [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty