Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Mewy w miastach praktycznie nie mają naturalnych wrogów. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Mewy w miastach praktycznie nie mają naturalnych wrogów. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Dla turystów są atrakcją, dla przyrodników coraz większym problemem. Mewy srebrzyste, w Polsce pod częściową ochroną, królują nie tylko nad morzem, ale także w miastach, a ich populacja stale rośnie. Największe osobniki ważą nawet 1,5 kg i zagrażają mniejszym gatunkom - alarmują przyrodnicy i apelują o odstrzał.
Ornitolog i szczeciński miejski łowczy Ryszard Czeraszkiewicz mówi, że np. w Meklemburgii czy Brandenburgii nikogo nie dziwi odstrzał tego gatunku mew. - Wielu badaczy wie, że mewa srebrzysta jest gatunkiem ekspansywnym i szkodliwym - podkreśla Czeraszkiewicz.

Szczeciński magistrat jednak odstrzału nie planuje, podobnie jest w Świnoujściu, o czym informuje rzecznik prezydenta, Robert Karelus.

Mewy w miastach praktycznie nie mają naturalnych wrogów. Cierpią na tym rodzime, mniejsze gatunki ptaków - mówi Ryszard Czeraszkiewicz. - Przez Bałtyk przelatują mikrusy: czyżyki, rudziki, sikory, a mewy srebrzyste chwytają je po prostu jak inny ptak chwyta muchę.

Mewy srebrzyste są pod częściową ochroną. Zgodę na ewentualny odstrzał musiałaby wyrazić m.in. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty