Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Zaprasza Janusz Wilczyński
U jednej z opiekunek pracującej w przedszkolu "Żaczek" wykryto koronawirusa - informuje nas jedna ze Słuchaczek. Placówka została zamknięta, a 13 osób poddanych kwarantannie. Nie ma powodów do niepokoju - mówił specjalista pediatrii i alergologii,
zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Zdrojach Paweł Gonerko.

Szczecińscy kierowcy komunikacji miejskiej narzekają na kary jakie nakłada ZDiTM za niezatrzymanie się na przystanku na żądanie - nawet wtedy gdy w autobusie jest komplet pasażerów. Naszymi gośćmi byli prezes Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego Dąbie Włodzimierz Sołtysiak oraz kierownik działu przewozów w Szczecińsko - Polickim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym Grzegorz Ufniarz.

Siostra naszej Słuchaczki pani Barbary nie ma lekarza rodzinnego - jak się okazało kobieta, mimo że jest ciężko chora, została wykreślona z listy pacjentów jednej z przychodni. Dlaczego? To próbujemy sprawdzić - dziś pani Barbara była naszym gościem.

Problem śmieci podrzucanych do śmietnika na drodze krajowej nr 10 na wysokości miejscowości Niedźwiedź spowodował, że ktoś wywiesił nietypowy baner. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego. Drogowcy jednak zlikwidowali śmietnik przy zatoczce i temat śmieci sam się rozwiązał. Naszym gościem był rzecznik szczecińskiego oddziału Dyrekcji Mateusz Grzeszczuk.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Pan Marcin zwrócił uwagę na zdewastowany pomnik na cmentarz jeńców francuskich przy ul. Litewskiej w Szczecinie. Naszym gościem był rzecznik miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Andrzej Kus - jak mówił pomnik był już naprawiany kilka tygodni temu, ekipy jednak pojadą sprawdzić na miejscu jego stan.

W audycji powróciliśmy do tematu oczek wodnych i podmokłych terenów w gminie Dobra, regularnie zasypywanych przez ich właścicieli. Naszym gościem był kierownik wydziału ds. komunalnych i inwestycji Tomasz Kakowski w Urzędzie Gminy Dobra.

Od 25 maja uczniowie klas I-III będą mogli brać udział w zajęciach opiekuńczo–wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych. O szczegółach mówił zachodniopomorski wicekurator oświaty Jerzy Sołtysiak.

Szczecińscy kierowcy komunikacji miejskiej narzekają na kary jakie nakłada ZDiTM za niezatrzymanie się na przystanku na żądanie - nawet wtedy gdy w autobusie jest komplet pasażerów. Naszym gościem był prezes SPA Dąbie Włodzimierz Sołtysiak. Do tematu powrócimy jutro.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Straż Miejska wraca do surowego karania kierowców źle zaparkowanych pojazdów. Mamy pytania i zgłoszenia do naszych Słuchaczy, m.in. z ulicy Dubois a także ul. Kaszubskiej - nasz Słuchacz wysłał zdjęcia, które publikujemy. Naszym gościem była rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie Joanna Wojtach.

Zmieniają się zasady dot. odbioru odpadów od goleniowskich przedsiębiorców, z kolei nasz Słuchacz sygnalizuje, że ekipy wywożące śmieci nie zawsze dbają o porządek w okolicy - czy leży to w ich zakresie obowiązków?. Z tymi tematami zmierzył się prezes Remondis Szczecin Ronald Laska.

Ta informacja zmroziła wszystkim miłośników Szczecińskiego Roweru Miejskiego - firma NextBike, która jest jego operatorem złożyła wniosek o otwarcie postępowania układowego. Spółka otwarcie mówi też o zagrożeniu niewypłacalnością. Czy to oznacza, że charakterystyczne zielone jednoślady znikną z ulic Szczecina? Naszymi gośćmi byli Paulina Wójcicka z firmy NextBike oraz rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne w Szczecinie Wojciech Jachim.

Pan Damian nadesłał zdjęcie sprzed roku z okolic Lubiewa na trasie S-3. Niebezpieczne parkowanie. Czy w tym roku sytuacja się powtórzy?
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Od 24 lutego zostały zmienione numery telefonów do jednostek policji w całym kraju. Zamiast numeru kierunkowego (w przypadku województwa zachodniopomorskiego 91) należy wybrać wyróżnik MSWiA "47". Więcej na ten temat w rozmowie z podkom. Ireną Kornicz.

Słuchacz poinformował nas o zaniedbanym i zanieczyszczonym autobusie kursującym z Basenu Górniczego. Skontaktowaliśmy się z prezesem Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego Dąbie Włodzimierzem Sołtysiakiem, który informuje o systematycznym myciu i dezynfekowaniu pojazdów. Czekamy na zdjęcia autobusu linii A od słuchacza!

Z Wojciechem Majsakowskim, wiceburmistrzem Chociwla poruszamy temat szamba wylewającego na ubocza dróg. Nieczystości niejednokrotnie trafiają do jezior i rzek. Słuchaczka zaniepokojona tym faktem zwróciła się do nas. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Nasz słuchacz przesłał nam wiadomość o następującej treści:
"Wiosną 2019 roku duży deweloper nabył działki przy ulicy Gryfa Pomorskiego w Międzyzdrojach, gdzie ma wybudować kilkaset apartamentów. W środku lata na drodze do plaży w Lubiewie stanął znak zakazu ruchu. Zakazem nie objęto dojazdu do działek dewelopera. Oznacza to, że dla dewelopera utworzono prywatną drogę".

Adam Szczodry, Sekretarz Gminy Międzyzdroje wyjaśnia którymi trasami turyści mogą docierać na plażę oraz odpowiada na pytanie czy zakaz ruchu na terenie dewelopera stanowi utrudnienie w przemieszczaniu się.
Poniżej zdjęcie przedstawiające znak zakazu wjazdu.

W galerii zdjęć zamieszczamy zdjęcia przedstawiające przepełnione śmietniki na Podzamczu oraz fotografie zabitych much wylęgających się w klimatyzacji kabiny motorniczego.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Dostaliśmy maila od naszego słuchacza, który załączył zdjęcie dokumentu zawiadamiającego do zapłaty za zużycie wody i pytanie; skąd tak wysoka niedopłata za wodę?
,,Różnice między wskazaniami wodomierzy domowych, indywidualnych a wodomierzem głównym, na budynku występują zawsze” - informuje Tomasz Makowski, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.
Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny są różne... O tym w rozmowie z ekspertem.

Andrzej Juźwiak, Rzecznik Prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej odpowiada na pytania nadesłane przez słuchaczy odnośnie przekraczania granic, a także tłumaczy wystąpienie korków i utrudnień w płynności ruchu na przejściu granicznym w Kołbaskowie, które miały miejsce 15 maja.

O nakładaniu kar wobec osób niestosujących się do wymogu zakrywania ust i nosa rozmawiamy z rzecznikiem prasowym Straży Miejskiej w Szczecinie Joanną Wojtach. Nasza słuchaczka zawiadomiła nas o upomnieniach wydawanych przez strażników miejskich zamiast mandatów, uważa, że jest to nieodpowiednie podejście do sprawy. Czy kary spowodują stosowanie się obywateli do przepisów?

Powracamy do pytania naszej słuchaczki, dotyczącego polskich produktów, oznaczonych kodem 590. Czy rzeczywiście pod tą liczbą znajdują się towary wyprodukowane w Polsce? Czy jest to objęte nadzorem i kontrolowane przez odpowiednie organy? O to pytamy Tomasza Dziewulskiego z portalu WspieramRozwój.pl.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Rondo Hakena zmieni się w rondo półturbinowe. To już trzecie takie skrzyżowanie w naszym mieście. Czy upłynniają one ruch drogowy i wpływają na zmniejszenie liczby wypadków? O zasadności tworzenia rond półturbinowych rozmawiamy z Filipem Gregą, ekspertem ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Z Longiną Kaczmarek, Miejskim Rzecznikiem Konsumentów poruszamy sprawę sprzedaży zwierząt. Nasza słuchaczka zarezerwowała pieska, wpłacając 100 złotych na konto sprzedawczyni. Przez kilka dni próbowała się z nią skontaktować, jednak bez skutku.
Kinga Baranowska, wolontariuszka Ze Schroniska w Choszcznie dla Bezdomnych Zwierząt Domowych zachęca do adopcji psów i kotów i przestrzega przed ich zakupem na bazarach czy targowiskach. Ustawa o ochronie zwierząt zabrania handlowania zwierzętami w takich miejscach. Jakim przepisom podlega ich sprzedaż?

Z Marią Myśliwiec, przewodniczącą Osiedla Arkońskie-Niemierzyn rozmawiamy na temat oznakowania drzew w Parku Chopina. Nasza słuchaczka była zaniepokojona, myśląc, że są one przeznaczone do wycinki. Jak się okazało malunki oznaczają przygotowanie drzew do pielęgnacji.

Z Michałem Kudawskim z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Szczecinie mówimy o losach małej sarny, która została zaatakowana przez psa biegającego po lesie bez smyczy i kagańca. Jest to poważny i często występujący problem. Właściciel zwierzęcia może zostać ukarany mandatem, gdy spaceruje z nim bez zabezpieczenia po lesie. My również apelujemy o przestrzeganie zasad, nie dotykania leśnych zwierząt nawet gdy widzimy, że są pozostawione same sobie. Dobrą praktyką jest zgłoszenie tego do odpowiednich służb. Więcej na ten temat w rozmowie z naszym gościem.
na stronę
na stronę
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Część maseczek, które otrzymaliśmy od Gminy Węgorzyno za promowanie akcji ich szycia przekazujemy Centrum Seniora w Szczecinie. W dzisiejszym wydaniu Czasu Reakcji o aktywności Centrum na rzecz osób starszych opowiada Klaudia Piotrowska, która jest pracownikiem tej instytucji.
Z Centrum Seniora można skontaktować się w godzinach od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku pod numerem telefonu 91 312 67 59, w godzinach od 8.00 do 20.00 przez cały tydzień pod numerem 882 507 368.
Natomiast za dar Gminie Węgorzyno jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej informuje o przedłużeniu kontroli na granicach do 12 czerwca 2020 roku. Przypomina kto może przekraczać ją bez konieczności odbywania kwarantanny oraz jakie dokumenty należy mieć przy sobie. Wszelkie pytania dotyczące przemieszczania między państwami mogą Państwo zgłaszać pod numerem 510 777 222.

Mec. Krzysztof Kubasik mówi o procedurach związanych z konsekwencjami zasypywania oczek wodnych i sztucznego osuszania terenów podmokłych.
Wracamy również do rozmowy z panem Zdzisławem, mieszkańcem Dołuj, który opowiada o tych przykrych praktykach.

UWAGA!
W komunikacie przesłanym do nas przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zawarta jest następująca treść:

Oszuści podszywają się pod pracowników socjalnych i informują o konieczności przeprowadzenia wywiadu środowiskowego lub oferują wsparcie. Pojawiają się bez zapowiedzi i próbują okraść mieszkanie w trakcie wizyty.
Pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie każdą wizytę umawiają wcześniej telefonicznie. Dodatkowo w sytuacji obecnej pandemii wyjścia w środowiskach zostały ograniczone do minimum. Większość spraw prowadzona jest zdalnie, bez osobistego kontaktu z klientami.
Każdy z pracowników MOPR ma przy sobie legitymację służbową z podstawowymi danymi (imię, nazwisko), zdjęciem i numerem pracownika. Przed wpuszczeniem do mieszkania należy ją zawsze sprawdzić.

O tym rozmawiamy z naszym gościem Maciejem Homisem z MOPR.
Podarunek od Gminy Węgorzyno
Podarunek od Gminy Węgorzyno
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Dziękujemy bardzo gminie Węgorzyno za podarowanie nam maseczek ochronnych! Otrzymaliśmy ich tak wiele, że część przekażemy instytucjom lub osobom, które mają ich za mało.

Z Markiem Duklanowskim z Wód Polskich rozmawiamy nieprawidłowościach oraz zastosowaniach przepisów prawnych, dotyczących zasypywania terenów podmokłych. Jak zareagować kiedy widzimy takie zdarzenie? Co kiedy nasze domy są zalewane przez decyzje sąsiadów o osuszaniu oczek wodnych i bagien? O tym w dyskusji.

Co dają maseczki? jak powinno się je nosić i kiedy można je zdjąć? Z ekspertem, wirusologiem i Doradcą Głównego Inspektora Sanitarnego prof. Włodzimierzem Gutem poruszamy ten ważny temat.

Nasz słuchacz wysłał do nas maila odnośnie terenu pomiędzy ul. Akwarelową a Autostradą A3, który jest regularnie zaśmiecany przez osoby na nim przebywające. Jedyną grupą, zajmującą się charytatywnie sprzątaniem tego skrawka Puszczy Bukowej są dzieci z pobliskiej SP 74. O tym jaka jest skala problemu zanieczyszczania środowisk naturalnych mówi Lidia Kmiecińska z Nadleśnictwa Gryfino.
Zapewnia również: ,,Będziemy czynić wszystko co w naszej mocy, żeby tę sytuację rozwiązać". Poniżej zdjęcia tego terenu przesłane przez słuchacza, zgłaszającego problem.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Piękna pogoda zachęca mieszkańców do długich spacerów oraz częstszych wyjazdów, np. nad morze. Wielu naszych słuchaczy zaobserwowało nieprawidłowe noszenie maseczki ochronnej przez przechodniów, zakładanie jej wtedy gdy pojawi się policja lub straż miejska, a także całkowity jej brak podczas spacerów. W tym temacie wypowiada się Joanna Wojtach, rzecznik prasowy Straży Miejskiej. O przeciwwskazaniach oraz wpływie maseczek na nasze zdrowie mówi Artur Krzywkowski z Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala w Zdunowie.

Poziom czystości w Policach zaniepokoił mieszkańców. Anna Chamratowicz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Policach informuje, że w celu sprawdzenia jakości powietrza pomiary można znaleźć na stronie Airly.eu. Czujniki mierzące stan powietrza znajdują się w 18 miejscach na terenie gminy Police. Czy Zakłady Chemiczne Police wpływają na pogorszenie się atmosfery? Czy obywatele zgłaszają nieprawidłowości? O tym mówi Andrzej Miluch, Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Klub sportowy Arkonia w 2018 roku wygrał w finansowanie modernizacji obiektu w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim. Czy placówka w nowym stanie będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych? O odnowieniu sal i boisk oraz planach klubu wypowiada się jego prezes Robert Gliwa.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Z Longiną Kaczmarek, Miejskim Rzecznikiem Konsumentów rozmawiamy na temat kanapy, zamówionej przez naszą słuchaczkę. Stan mebla odbiega od podanych w opisie standardów. Firma odrzuca reklamację oraz zawiadomienia Inspekcji Handlowej oraz Rzecznika Konsumentów. Czy sprawa zakończy się procesem sądowym?

Brak zapowiadanych robót drogowych na węźle Kijewo. Pracowników nie ma, gdyż nie zostały podpisane jeszcze umowy na dokończenie budowy drogi. Udostępnienie nowego wiaduktu oraz wznowienie ruchu na Drodze Krajowej numer 10 planowane są na koniec roku 2020, początek 2021.
,,Jeżeli czynności kontrolne zakończą się w niedługim czasie, to spodziewamy się podpisania umowy w czerwcu i rozpoczęcia robót (...) Jeden wykonawca będzie kończył wiadukt, natomiast drugi wykonawca zamkniętą obecnie jezdnię DK 10" - mówi Mateusz Grzeszczuk z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W szczecińskim tramwaju wybuchła gaśnica! Świadek tego zdarzenia, Pan Jacek informuje o przyczynach i przebiegu tego zdarzenia. W kolejnym Czasie Reakcji zaprosimy rzecznika ZDiTM w celu wytłumaczenia zaistniałej sytuacji.

Andrzej Budzyński, Komendant Straży Gminnej w Dobrej mówi o sukcesie wytropienia sprawcy zaśmiecenia ul. szkolnej, pozostawionymi tam oponami. Do sprawnego podjęcia działań przez Straż Gminną przyczynili się mieszkańcy, którzy w porę zgłosili problem.

Mieszkańcy ulicy H. Pobożnego zgłosili potrzebę pomocy. Ich sąsiad, który podupadł na zdrowiu wymaga opieki. Sprawą zajął się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. O działaniach na naszej antenie mówi Maciej Homis, rzecznik MOPR.

Pan Zdzisław z miejscowości Dołuje opowiada o przykrych dla niego konsekwencjach osuszania oczka wodnego przez jego sąsiada. Zasypywanie terenów wodnych jest częstym i kłopotliwym zabiegiem. Na zdjęciach, przesłanych przez naszego słuchacza widać zasypane oczko przy ulicy Sobolowej oraz teren Ptasiego Zakątka.
1234567