Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali » Relacje-wywiady-świadectwa
W ingresie w szczecińskiej katedrze swój udział zapowiedziało blisko 40 kardynałów, arcybiskupów i biskupów z Polski i zagranicy. Wśród nich są m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, kardynał abp-senior wrocławski Henryk Gulbinowicz, metropolita warszawski ks. abp Kazimierz Nycz (wcześniej ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej), a także kardynał Georg Sterzinsky, arcybiskup Berlina; bp Werner Radspieler wraz z delegacją z Bambergu; biskupi z Zaporoża, Łucka, Słowacji.

Ingres to pierwsze uroczyste przybycie nowego biskupa do swej katedry, aby wraz ze swoją nową wspólnotą diecezjalną pierwszy raz celebrować mszę świętą. "Katedra" to nazwa tronu, z którego biskup naucza wiernych i przewodniczy liturgii, symbol jego pasterskiej władzy. Z biegiem czasu katedrą zaczęto nazywać kościół biskupi i tak pozostaje do dziś. Kościół katedralny jest "matką i głową wszystkich kościołów diecezji" i centrum życia liturgicznego całej diecezji.


Herb abpa Andrzeja Dzięgi
Herb abpa Andrzeja Dzięgi
Prastarym zwyczajem Kościoła jest praktyka używania przez duchownych herbu właściwego dla stopnia piastowanej godności czy też pełnionej funkcji kościelnej. Herb wraz z dewizą tworzy tarcza z godłem herbowym oraz otaczające ją elementy wskazujące na piastowaną godność.
 

Zobacz także

2012-05-20, godz. 11:32 List Arcybiskupa na uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Cały tekst Listu. » więcej 2012-04-15, godz. 12:45 Pięć tajemnic obcowania z kobietą [WYWIAD] Rozmowa z ks. Mirosławem Malińskim, duszpasterzem akademickim z Wrocławia, który prowadził w Szczecinie akademickie rekolekcje wielkopostne. Tytułowe pięć… » więcej 2012-04-15, godz. 13:09 O. Wacław Oszajca dla "Religii na fali" [WYWIAD] Jezuita o. Wacław Oszajca prowadził rekolekcje wielkopostne w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego kryzys sprawia, że… » więcej 2012-04-15, godz. 14:48 Wywiad z abp. Andrzejem Dzięgą, metropolitą szczecińsko-kamieńskim W rozmowie z metropolitą pytałem m.in. o efekty trwającego w metropolii synodu, o to, czy w kościołach naszej Archidiecezji pojawią się diakoni stali, czyli… » więcej 2012-03-27, godz. 20:06 Komunikat w sprawie procesu Beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Polski W kaplicy Domu Arcybiskupiego w Szczecinie, w dniu 27 marca 2012 r., Jego Ekscelencja Andrzej Dzięga Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński otworzył… » więcej 2011-12-15, godz. 12:03 Przemysław Babiarz nie wstydzi się Jezusa Dlaczego znany dziennikarz sportowy TVP wziął udział w akcji "Nie wstydzę się Jezusa". O publicznym manifestowaniu opowiada w audycji katolickiej Radia Szczecin… » więcej 2012-03-19, godz. 14:59 Mogły umrzeć, ale wybrały życie dziecka 22 historie matek, które w obliczu zagrożenia życia postanowiły nie przerywać ciąży zdokumentowała i sfotografowała Marta Dzbeńska-Karpińska. Ostatnie… » więcej 2012-01-07, godz. 23:46 Wywiad z abp. Andrzejem Dzięgą, metropolitą szczecińsko-kamieńskim Jaka powinna być rola Kościoła w debacie publicznej? Jaką rolę odgrywa Radio Maryja na rynku medialnym? Czy w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej jest… » więcej 2011-12-25, godz. 14:32 Życzenia abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego [WIDEO] » więcej 2011-12-23, godz. 15:08 Ekumeniczne życzenia dla Szczecinian [WIDEO] 24 grudnia katolicy rzymscy i protestanci obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia. Chociaż grekokatolicy i prawosławni będą świętować według kalendarza juliańskiego… » więcej
1234