Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Archiwum » Zapowiedzi
Plakat promujący spotkanie, fot. [MBP Szczecin]
Plakat promujący spotkanie, fot. [MBP Szczecin]
"Seryjni poeci" to cykl spotkań literackich promujący książki ukazujące się w ramach serii "Biblioteki Poezji Współczesnej" wydawanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Celem cyklu jest przybliżenie czytelnikom współczesnej poezji polskiej dzięki spotkaniom z jej autorami, słuchaniu wierszy przez nich czytanych oraz rozmów zaaranżowanych przez prowadzącego. Już 16 listopada o godzinie 18.00 w Szczecińskiej Agencji Artystycznej (al. Wojska Polskiego 64) odbędzie się inauguracyjne spotkanie z Maciejem Meleckim, Adamem Wiedemannem i Szczepanem Kopytem.
Maciej Melecki - współscenarzysta filmu "Wojaczek" w reżyserii Lecha Majewskiego, w którym wystąpił też jako aktor. Redagował książkę "Reszta krwi" zawierającą niepublikowane wiersze poety, a dodatkowo jest dyrektorem Instytutu Mikołowskiego. Wydał trzy arkusze wierszy: "Zachodzenie za siebie", "Dalsze zajścia" i "Panoramix" oraz siedem tomów poetyckich: "Te sprawy", "Niebezpiecznie blisko", "Zimni ogrodnicy", "Przypadki i odmiany", "Bermudzkie historie", "Zawsze wszędzie indziej", "Przester". W zeszłym roku wydał tom wierszy "Szereg zerwań".

Adam Wiedemann - prozaik, krytyk literacki i muzyczny, felietonista, tłumacz, malarz i rysownik. Wydał sześć tomów wierszy: "Samczyk", "Rozrusznik", "Konwalia", "Kalipso", "Pensum" i "Filtry", dwie książki prozatorskie: "Wszędobylstwo porządku" i "Sęk Pies Brew" (edycja niemiecka i rosyjska) oraz zbiór zapisów onirycznych "Sceny łóżkowe" (edycja słoweńska). W 2009 roku ukazał się tom jego wierszy zebranych pt. "Czyste czyny" (edycja serbska). Laureat nagród: PTWK (1998), Fundacji Kościelskich (1999); nominowany do Cogito, Paszportu "Polityki", dwukrotnie do Silesiusa i trzykrotnie do Nike. Mieszka w Warszawie.

Szczepan Kopyt - poeta i muzyk (m.in. basista w zespole Yazzbot Mazut). W 2004 roku został laureatem X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Wydał tomy wierszy: "[yass]", "możesz czuć się bezpiecznie" oraz "sale sale sale", za który otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Wraz z zespołem Yazzbot Mazut wydał płyty "W pustyni i w puszczy" i "Mazut Mazut". Tomik i płytę "Buch" z wierszami Szczepana Kopyta i muzyką Szczepana Kopyta oraz Piotra Kowalskiego, jury Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych uznało za Książkę Lata. W roku 2011 nominowany do Paszportu "Polityki".